10 projeden 9’unda ‘sakınca’ görülmedi

10 projeden 9’unda ‘sakınca’ görülmedi

10 projeden 9’unda ‘sakınca’ görülmedi

Mustafa M. BİLDİRCİN

Türkiye Çevre Durum Raporu, projelerin çevreye olası negatif etkilerin belirlenmesi amacıyla kritik ağırlık içeren ‘Çevresel Tesir Değerlendirmesi’ (ÇED) uygulamasının işlevsizleştirildiğini gözler önüne serdi. Rapora kadar, 1993-2019 yılları arasında ÇED zarfında sadece 54 negatif karar alınırken 63 bin 112 proje için “ÇED gerekli değildir” sonucuna ulaşıldı.

Gerçekleştirilmesi planlanan projelerin çevreye mümkün olumlu ve olumsuz etkilerinin belirlenmesi amacıyla uygulanan ÇED verileri, uygulamanın işlevselliğine ilişkin soru işaretleri yarattı. Rapora göre, 1993 yılı itibarıyla alınan ‘ÇED olumlu’ kararı sayısı 5 bin 728 oldu. Olumsuz karar sayısı 54 olarak kayıtlara geçirilirken toplam 63 bin 112 adet, ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alındı. 1993-2019 döneminde alınan 69 bin 970 kararın içinde negatif kararların oranı yüzde 0,07 ile ifade edildi. ÇED’in zorunlu olmadığı yönündeki kararlar ise toplam kararların yüzde 90’ını oluşturdu. Raporda, ‘ÇED gerekli değildir’ kararlarının sektörlere göre dağılımları da paylaşıldı. Yüzde 49 ile petrol-madencilik sektörü en fazla ÇED gerekli değildir kararı alınan sektör olurken yüzde 14 ile tarım-gıda sektörü ikinci sırada yer aldı.

***

KARARLAR NE ANLAMA GELİYOR?

• ÇED Olumlu: Projenin çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin, önlemler sonucu makul düzeylerde olduğunun belirlenmesi üzerine projenin gerçekleşmesinde çevre açısından sakınca görülmediğini gösteren Bakanlık kararı.

• ÇED Olumsuz: Projenin çevre üzerindeki etkileri nedeniyle gerçekleştirilmesinde çevre açısından sakınca görüldüğünü kaydedilen Bakanlık kararı.

• ÇED Gerekli Değildir: Projenin çevre üzerindeki etkilerinin, bilimsel esaslara kadar kabul edilebilir düzeylerde olduğunun belirlenmesi üzerine projenin gerçekleşmesinde çevre açısından sakınca görülmediğini dile getirilen Bakanlık kararı.

• ÇED Gereklidir: Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu hazırlanmasının gerektiğini gösteren Bakanlık kararı.

Neden BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede reel bir demokrasi ve özgür ortamının yeşermesine katkı arzetmek. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata dinmek, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını karşılamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ancak de yok.

Bundan sonradan da yolumuza benzer sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize bulunma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle dinç, seninle bağımsızlık!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir