2021’de gidilmesi gereken en güzel 21 yeri seçtiler… Sıralamada geçen yıl listede yer alan popüler yerlerin hiçbiri yok

2021'de gidilmesi gereken en güzel 21 yeri seçtiler... Sıralamada geçen yıl listede yer alan popüler yerlerin hiçbiri yok

İşte o liste…


21- MARAKEŞ / FAS

21- MARAKEŞ / FAS

Kuzey Afrika’nın en egzotik şehirlerinden biri Marakeş… Burası yüzlerce yıldır yazarların, prenslerin ve sanatçıların ilham bulmak için akın ettiği gizemli bir dünya… Attığınız her adımda, renk cümbüşüyle karşılaşıyorsunuz. George Orwell 1939’da “Batılılar deve, kale, palmiye, lejyoner ve eşki doymuş bir büyük kasaba görmek için buraya geliyor” diye yazmıştı. O gün bugündür egzotik çarşıları ve çoğu tarihi yerleriyle ülkenin renkli şehirlerinden.


Attığınız her adımda, renk cümbüşüyle karşılaşıyorsunuz. Harita göre tarif edilmeyi reddeden bu şehrin labirent gibi sokaklarının herkes, birbirine benziyor. Duvarlarda hediyelikleri, halıları, ayakkabıları, takıları ve baharatlarıyla çizgili sokaklardan geçerken, göz göze geldiğiniz her işyeri sahibi sizi ısrarla içeri davet ediyor. Yaklaşık Olarak her dükkandan, taze demlenmiş nane çayı kokuları yayılıyor. her biri birbirine benzeşen ürünlerin satıldığı dükkanların önünden geçerken yapılan bu ısrarlar dikkatinizi dağıtarak, daha da kaybolmanızı sağlıyor.


20- BALİ / ENDONEZYA

20- BALİ / ENDONEZYA

Güneş yüzünü gösterince kalbi yerinde duramayan atan doğanın, dalgaların sesiyle dans eden yaprakların, otantik yaşamın, sörfün, ölümsüzlük havuzlarının, çılgın yöresel dansların, tapınakların, otellerin, her sabah karıncalara bile yemek yemek bırakan güzel insanların adası Bali… Adaya adım atınca bu yeşil ve mavinin eşsiz uyumu sizi karşılıyor.


19- BUTAN

19- BUTAN

Tesadüfen değil; en entelektüel insanlarımıza da sorsak Butan Krallığı’nın haritadaki yerini o kadar azı gösterebilir. Topu topu 700 bin nüfuslu şirin bir ülke.


18- ADDİS ABABA, ETİYOPYA

18- ADDİS ABABA, ETİYOPYA

Etiyopya ve Afrika Birliği’nin başkenti. 80 bambaşka dilin konuşulduğu şehirde Hristiyan, Müslüman ve Yahudi toplulukları yer alıyor. Deniz seviyesinden 2.500 metre yüksekte olan Addis Ababa’ya yeni yerler keşfetmek isteyenler için oldukça ilginç bir rota… Geniş caddeler ve çağdaş yüksek binaların yanına geleneksel kulübeleri ve gecekondu mahallesi mahalleleri de bulunduran şehir halkı yumuşak bir iklime sahip.


Addis Ababa Üniversitesi, müzik ve sahne sanatlarına yönelik yüksek okulları ve çoğu araştırma enstitüsü şehri kayda değer bir eğitim merkezi yapar. Afrika Birliği’nin ve Birleşmiş Milletler Afrika Hesaplı Kurulu’nun merkezi olması nedeniyle de çoğu milletlerarası konferansa ev sahipliği yapıyor. Şehrin en kayda değer turistik yapıları, St. Georg Katedrali (1896), II. Menelik Sarayı ile kazıbilimsel, etnolojik ve sanatsal çoğu eseri taşıyan müzeler.


17- ANGOLA

17- ANGOLA

Angola ya da devlete ait adıyla Angola Cumhuriyeti… Afrika kıtasının güneybatı bölümünde bulunan bir ülke. Kimbundu, Umbundu ve Kikongo dillerinde Ngola olarak adlandırılan ülkenin komşularını güneyde Namibya, kuzeydoğuda Kongo DC, doğuda Zambiya oluşturmakta. Ülkenin batısında Atlas Okyanusu yer alıyor. Ülkede keşfe çıkılacak çoğu yer var. Quiçama Milli Parkı, Kalandula Şelaleleri, Tundvala, Miradouro da Lua bunlardan yalnızca birkaçı… 2021’de Avrupa haricen rotanızı başka bir yere çevirmek istiyorsanız burası oldukça güvenli…


16- BERMUDA

16- BERMUDA

Tam adıyla Bermuda Adaları (öteki adıyla Somers Adaları), Atlas Okyanusu’nda, ABD’nin doğu (Kuzey Carolina eyaletindeki Hatteras Burnu’nun takriben 900 km doğusunda) ve Karayipler’in kuzey açıklarında bir takımada. İngiltere’nin (Birleşik Krallık) denizaşırı topraklarından biri. Bermuda, yeryüzündeki mercanadaları içinde, Kuzey Kutbu’na en yakın olanları içinde yer alır.


Takımadadaki en yüksek nokta, deniz seviyesinden 79 metre yükseklikteki Town Hill. İklim ılıman, ıslak ve yumuşak. En sıcak ay olan Ağustos’ta gündüz sıcaklığı ortalama 30 dereceye çıkar, en soğuk ay şubatta ise sıcaklık sıradan 20 derece… Az Kalsın cennetten bir köşe olan bölgede Town of St. George ve Crystal Cave mutlaka görülmeli… Hem Horseshoe Bay Beach, Tobacco Bay, Church Bay ve Turtle Beach gibi şahane plaj ve koylara sahip.


15- CHİAPAS / MEKSİKA

15- CHİAPAS / MEKSİKA

Chiapas, Meksika’nın güneydoğusunda yer alan bir eyalet. Doğu sınırında Guatemala ile komşudur. Eyaletin güneyinde ise Büyük Okyanus bulunmakta. 2021’ce çok az kişinin bildiği bir keşif arayışı içindeyseniz burası tam size tarafından…


14- GANA

14- GANA

2019’da çoğu müzik ve sanat festivalini ev sahipliği yapsa da 2020’yi tüm ülkeler gibi epeyce buruk geçirdi. 2021 için çoğu turizm planlaması yapıldı. Görülecek yerler listesinde Özgürlük Meydanı, Osu Kalesi, Gana Ulusal Müzesi, Kwame Nkrumah Abide Parkı ve Anıtı, Boti Falls yer alıyor.


13- HOKİANGA, YENİ ZELANDA

13- HOKİANGA, YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda’nın çok artı bilinmeyen bir bölgesi… Hokianga Nehri olarak da aşina Hokianga Limanı’nı çevreleyen bir bölge, 2021’de her şeyden birazcık uzaklaşıp kafa dinlemek için gidilecek yer olarak gösteriliyor.


12- HEALDSBURG / KALİFORNİYA

12- HEALDSBURG / KALİFORNİYA

Kaliforniya eyaletinde, Sonoma bölgesinde yer alan bir ikâmetgâh. Kalabalıktan uzak bir tatil planı gerçekleştirmek isteyenlere için yen i bir alternatif olarak gösteriliyor.


11- INDİANAPOLİS

11- INDİANAPOLİS

Indianapolis Indiana eyaletinin başkenti ve Marion kontluk (county) idare merkezi. ABD’nin en büyük şehirler listesinde 14. sırada yer alıyor. Mississippi Nehri’nin doğusunda kurulan ve ABD’nin nüfusu en hızlı çoğalan şehri…


10- İTALYA

10- İTALYA

Roma İmparatorluğu’nun kalbi olan kadim büyük kasaba Roma, Rönesans’ın doğduğu sanat kenti Floransa, modanın başkenti Milano, âşıklar kenti Venedik ile İtalya mutlaka görülmesi gereken bir ülke. İtalya’nın kıyı her tarafında dizilen etkileyici sahil kasabalarıyla Amalfi, Como Gölü, Bologna, Pisa, Genova, filmlerden tanıdığınız Sicilya ve fazla daha fazlasıyla gerçekten rüya gibi…


Pizza, makarna ve balık çeşitleriyle zengin bir Akdeniz mutfağı da olduğunu unutmamak lüzum. 2020 yılı tüm dünya için oldukça kötü geçti ama en ağır yaralardan birini de İtalya aldı. 2021 için çoktan turizm planlamaları yapıldı. Kötü geçen yılı telafi etmek istiyorlar.


9- KYOTO / JAPONYA

9- KYOTO / JAPONYA

Japonya’nın Kyoto prefektörlüğünün merkezi ve en büyük şehri. Şehrin nüfusu takriben 1,5 milyon. 794-1868 yılları arasında ülkenin başkenti olup bin takvim başkent olarak anılmakta. Kyoto, Osaka ve Kobe ile birlikte Keihanshin metropolitan alanını oluşturur. Ayrıca Kyoto protokolü de ismini bu şehirden almakta. 2021 yılında da yenide popüler olacağı düşünülüyor.


8- MAİNE

8- MAİNE

Amerika Birleşmiş Devletleri’nin en kuzeydoğusunda yer alan New England bölgesindeki bir eyalet. Güneydoğusunda Atlantik okyanusu, batısında New Hampshire, kuzey ve kuzeybatısında Kanada’nın Québec eyaleti ile sınırı vardır. 2021’da ağırbaşlılık arayanların listesinde mutlaka olmalı diye söyleniyor.


7- NEW YORK / ABD

7- NEW YORK / ABD

Takriben 19 milyon nüfusa sahip New York, Amerika’nın en yüksek nüfuslu şehri ve dünyanın en kalabalık metropolleri arasında. Amerika’nın doğu kıyısında yer alıp; Los Angeles ile birlikte ikinci büyük ekonomi olarak kabul ediliyor. Tarihte öncelikle 16. Yüzyılda bir Fransız kaşif etap basmış New York’a. Sonrasında ilk yerleşim Hollandalılar ile başlamış ve büyük kasaba süratli bir şekilde büyüyerek, dünyanın her yerinden insanlara ev sahipliği yapmış; en kayda değer kozmopolit şehirlerinden.


100 yılı devirmiş binalar ve gökyüzüne uzanan gökdelenlerin arasında kayboluyorsunuz sokaklarda gezerken. Muhteşem bir mimari harmoni var New York’ta. Şehirde gezilecek yerlerin başında : Empire State Binası, Serbest Heykeli, Central Park, Metropolitan Sanat Müzesi geliyor. 2021’de de turistleri ağırlamaya devam edecek.


6- NOVA SCOTİA / KANADA

6- NOVA SCOTİA / KANADA

Kanada’nın güneydoğu kıyısında yerleşmiş olan Nova Scotia Doğu Kanada ve Maritimes bölgesindeki eyâletler içinde en büyük nüfusa sahip olanı. Başkent Halifax, Maritimes bölgesinin de kültürel ve ekonomik merkezi olma niteliğine sahip.


5- OSLO / NORVEÇ

5- OSLO / NORVEÇ

Norveç’in başkenti ve en büyük şehri Oslo… Sadece siyasi açıdan değil, idareli ve kültürel açıdan da Norveç’in merkezi. Başkent ve ‘en büyük şehir’ olarak bahsetsek de sahiden Oslo, diğer İskandinav başkentlerine ve Batı Avrupa şehirlerine kıyasla küçük bir büyük kasaba. Şehrin huzuru ve insanların sakinliği de tamamiyle buradan geliyor. Oslo, 40 ada üstüne sabit, adalar birbirine köprülerle yan. Tekrar Oslo’da irili ufaklı yüzlerce göl bulunuyor.


Oslo’nun en hareketli caddesi trafiğe kapalı Karl Johans Caddesi (Karl Johans Gate). Burada bulunan mağazalar, kafeler, restoranlar, cadde sanatçıları caddeyi her daim renklendiriyor. Parlamento Binası, Milli Galeri gibi çok sayıda manâlı yapının da bulunduğu sokak, merkez tren istasyonundan Kraliyet Sarayı’na kadar uzanıyor. 2021 planlarına mutlaka Oslo’yu da ekleyin…


4- PANTANAL

4- PANTANAL

Brezilya’da yer alan, dünyanın en büyük tropikal sulak alanı kapsayan doğal bir alan. Başlıca Mato Grosso do Sul, Brezilya Devlet içinde yer alır, Mato Grosso ve Bolivya ve Paraguay bölümlerini içine uzanır. (54.000 ve 75 bin metrekare mi) 195.000 ila 140 bin kilometre kare civarında bir alana yayılmış durumdadır. Dağıtılmış daha aşağı-yöresel ekosistemler var olup, bambaşka hidrolojik, jeolojik ve ekolojik özellikleri ile 1982’de tanımlanmıştır.


3- RİVİERA NAYARİT / MEKSİKA

3- RİVİERA NAYARİT / MEKSİKA


2- VİETNAM

2- VİETNAM

Asya’nın güneydoğusunda bulunan ülke, Çin Hindi yarımadasında bulunuyor, Kuzeyinde Çin yer alıyor. Kuzeybatısında Laos, güneybatı tarafında Kamboçya, güneydoğu kısmında ise Malezya bulunuyor. Bulunduğu kıtanın en kalabalık ülkelerinden birisi. Bilhassa kültürüyle gezginleri kendine çekiyor.


1- WİNNİPEG, KANADA

1- WİNNİPEG, KANADA

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bahçelievler escort İstanbul escort beylikdüzü escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort ataşehir escort ankara escort bayan