ABD koronavirüs aşıları üzerindeki ‘fikri mülkiyet haklarını’ kaldırmayı gündemine aldı

ABD koronavirüs aşıları üzerindeki 'fikri mülkiyet haklarını' kaldırmayı gündemine aldı

ABD’de Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Covid-19 aşılarının üzerindeki fikri sahiplik haklarının kaldırılmasının gündemde olduğunu ifade etti. Açıklamaya DSÖ’den övgü geldi.

ABD koronavirüs aşıları üzerindeki 'fikri mülkiyet haklarını' kaldırmayı gündemine aldı

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, ABD’nin Covid-19 aşılarının üretim kapasitesini artmak için fikri sahiplik hakkının kaldırılmasını desteklemesine övgüde bulunarak “Bu, Covid-19 ile mücadelede koskocaman bir an.” ifadesini kullandı.

Dünya Sağlık Durumu Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaptığı yazılmış açıklamada, salgını en kısa zamanda sona erdirmek için ABD Başkanı Joe Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in Covid-19 aşıları üzerindeki fikri sahiplik hakkından geçici olarak feragat edilmesini destekleme taahhüdüne övgüde bulundu.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, dün düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 aşılarının üzerindeki fikri sahiplik haklarının kaldırılmasının gündemde olduğunu oysa bu konuda karar alınmadığını belirtmişti.

ABD yönetiminin açıklamasını “cesur bir hareket” olarak niteleyen Ghebreyesus, “Bu, Covid-19 ile mücadelede muazzam bir an. Başkan Biden ve ABD Ticaret Temsilcisi Büyükelçi Katherine Tai’nin aşılardaki fikri mülkiyet hakkının korumasından feragat edilmesini destekleme taahhüdü, küresel sıhhat sorunlarının üstesinden ulaşmak için Amerikan liderliğinin kuvvetli bir örneğidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Ghebreyesus, ABD’nin bu kararının aşı adaletinin sağlanması yönünde atılmış bir adım olduğunu ve kritik bir dönemde dünyadaki tüm insanların refahına öncelik veren bir karar olduğunu vurguladı.

Salgını sona erdirmek için Covid-19 aşıları üzerindeki fikri sahiplik hakkından geçici olarak feragat edilmesine verdiği desteğin Beyaz Saray’ın “bilgeliğini ve ahlaki liderliğini” yansıttığını açıklayan Ghebreyesus, bu açıklamanın kendisi için sürpriz olmadığını ve Başkan Biden yönetiminden bunu zaten beklediğini dile getirdi.

DSÖ, aşı milliyetçiliği ve eşitsizliği konusunda sık sık uyarıda bulunuyor ve aşıların fikri mülkiyetinden vazgeçilmesini talep ediyor.

UĞUR ŞAHİN KARŞI ÇIKIYOR

ÖTE YANDAN, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Genel Direktörü Ngozi Okonjo-Iweala, dün yaptığı açıklamada, DSÖ üyelerini, küresel çapta aşılara eşdeğer erişimi temin etmek amacıyla çok cepheli çözüm için şu anda harekete geçmeye çağırmıştı.

DTÖ Genel Konseyinde üyelere hitap eden Okonjo-Iweala, “Aşı politikası hesaplı politikadır çünkü aşılara, tedavilere ve teşhislere eşit erişim sağlamanın bir yolunu bulmadıkça küresel hesaplı iyileşme sürdürülemez.” uyarısında bulunmuştu.

ABD Ticaret Temsilcisi Tai de Covid-19 aşılarının üretim kapasitesini çoğaltmak için fikri mülkiyetin kaldırılmasını desteklediklerini, DTÖ’de gerekli müzakerelere katılacaklarını bildirmişti.

Alman hap firması BioNTech’in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin ise Covid-19 aşılarının imal kapasitesini artmak için fikri mülkiyet hakkından vazgeçmenin doğru bir yol olmadığını, bunun yerine imal lisansları verilmesi gerektiğini dile getirmişti.

Neden BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede reel bir demokrasi ve özgür ortamının yeşermesine katkı maddesi arzetmek. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını karşılamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi fakat de yok.

Bundan sonra da yolumuza benzer sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir