AB’de kullanılan aşılar Hindistan varyantına karşı etkili mi? Avrupa İlaç Ajansı açıkladı

AB'de kullanılan aşılar Hindistan varyantına karşı etkili mi? Avrupa İlaç Ajansı açıkladı

Avrupa Birliği’nin (AB) hap düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), AB ülkelerinde yeni alıcı koronavirüse (Kovid-19) karşı kullanılan aşıların genel olarak virüsün Hindistan’da ortaya çıkan varyantına karşısında etkili göründüğünü açıkladı.

EMA yetkilileri, Kovid-19 salgını ve aşılamalar hakkında basın toplantısı düzenleyerek son koşul hakkında data verdi.

EMA’nın aşı stratejisinden sorumluluk sahibi Marco Cavaleri, varyantlara ilişkin verileri incelemeye devam ettiklerini, AB içinde kullanılan aşılardan “en azından mRNA aşılarının” Hindistan varyantına karşısında etkili olduğunu gördüklerini söyledi.

Cavaleri, bu aşıların varyanta aleyhinde yeterli korumayı sağlayacağını belirterek, “Viral vektör aşılarının da etkili olacağını düşünüyoruz. AstraZeneca aşısının kullanıldığı Hindistan’daki reel zamanlı verilerden daha fazla kanıt elde etmeyi umuyoruz.” dedi.

AstraZeneca aşısının da Hindistan varyantına karış ne kadar etkin olduğunu bu sayede bütün olarak anlayabileceklerini vurgulayan Cavaleri, “Genellikle aşıların bu varyanta karşısında etkili olacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

EMA tarafından onaylanan ve AB içinde kullanılan aşılardan BioNTech-Pfizer kadar geliştirilenler mRNA temelli biliniyor. Johnson and Johnson şirketi ve Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca’nın geliştirdiği Kovid-19 aşıları ise viral vektör aşılar olarak tanımlanıyor.

Üçüncü doz verilmeli mi?

Cavaleri, iki doz olarak uygulanan aşıların üçüncü dozunun zorunlu olup olmayacağı, gerekirse ne zaman yapılacağı konusundaki soruyu yanıtlarken de “Üçüncü doz için dürüst vaktin ne zaman olacağını demin bilmiyoruz.” dedi.

böylece aşı yapıldıktan sonradan vücutta oluşan antikorların nasıl ve ne değin sürede etkisini kaybettiğine ilişkin verileri incelemeye devam ettiklerini vurgulayan Cavaleri, tatmin edici kanıtlar toplandıktan daha sonra geleneksel olarak “kuvvetlendirici” bir üçüncü dozun mu yoksa varyantlara kadar yeniden geliştirilmiş aşıların mı kullanılacağı konusunda karar verilebileceğini aktardı.

Cavaleri, “Bu konuda bir şey söyleyebilmek için şu an hemen şimdi çok erken. Kuvvetlendirici dozun zamanlaması konusunda bir sonuca varmada tedbirli olmamız gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir