AK Parti’li kadın milletvekillerinin ”Türkiye’de Kadın Olmak” başlıklı mektubu Avrupa Konseyi raporuna girdi

AK Parti'li kadın milletvekillerinin ''Türkiye'de Kadın Olmak'' başlıklı mektubu Avrupa Konseyi raporuna girdi

Keşir, AA muhabirine, AK Parti’li bayan milletvekilleri olarak Avrupa Konseyi’ne yazdıkları “Türkiye’de Bayan Edinmek” başlıklı mektubun, konseyin etkinlik raporunda yer almasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa Konseyinin 11 Mayıs tarihli toplantısının özel oturumuna uzun süredir Türkiye’de yaşamayan bir konuşmacının katıldığını anımsatan Keşir, konuşmacının, Türkiye’de siyasette kadının olmadığı, siyasetin muhafazakar, köylü ve milliyetçi erkeklerin elinde olduğu yönünde iddiaları öne sürdüğünü ifade etti.

Konuşmacının, “Türk siyasetinin gerçeğini yansıtmayan, karalayıcı hatta iftira niteliğinde” görüşleri dile getirdiğini aktaran Keşir, bunun üstüne Genel Merkez Bayan Kolları organizasyonuyla bayan milletvekilleriyle bir araya gelerek Avrupa Konseyi’ne kendilerini ifade etmek üzere bir mektup kaleme aldıklarını anlattı.

İngilizce, Fransızca ve Almanca kaleme alınan mektubun içeriğine ilişkin de veri veren Keşir, ilk olarak kendilerinin siyasi geçmişlerinden bahsettiklerini, seçim bölgelerine ve çalıştıkları alanlara da mektupta yer verdiklerini vurguladı.

AK Parti’nin 54 bayan milletvekili olduğuna ve bunların yüzde 80’ine yakınının siyasetin tabanından, teşkilatlardan yetişerek gelen kadınlardan oluştuğuna dikkati çeken Keşir, “Türkiye’de takriben 19 yıldır yapılan kazanımları, hukuki düzenlemeleri özetledik. Yani eşdeğer işe eşit ödenti ilkesinden tutun anayasanın artı ayrımcılık ilkesine, iç hukukta yapılan tüm düzenlemeleri özet olarak geçtik. Hatta bilhassa kadına karşın kuvvetle ilgili bölüme daha geniş yer verdik ve iç hukukumuzda kadına yönelik şiddetle ilgili yapılan düzenlemelerden bahsettik.” diye konuştu.

AK Parti’nin 2002 yılındaki birincil seçim beyannamesinden bugüne bilhassa kadına yönelik şiddetle ilgili mevzuat ve düzenlemeleri özet olarak anlatmaya çalıştıklarını belirten Keşir, “Kadına yönelik güçlü olarak ilgili iç hukukta nasıl konuyu çözme kararlılığında olduğumuzu açıklayan bir metin kaleme aldık ve gönderdik, sonuçta kendi görüşümüzü açıklama ettik.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Konseyi STK’ler Konferansı Başkanı Gerard Ermischer imzasıyla bir faaliyet raporu yayımlandığını andıran Keşir, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz hafta yapılan Konsey toplantısında 1 aylık faaliyet raporunun içine AK Parti’li bayan milletvekillerinden sayısız mektup aldıklarını ve bu konuyu araştıracaklarını ifade eden bir cümleyle biz AK Parti’li bayan milletvekillerinin ayrıca yaptığı faaliyet keza de duruşu Avrupa Konseyi raporunda yer aldı. Biz de bundan sonraki adım olarak Bakanlığımız üzerinden Türkiye’de ayrıca kadın siyasetçileri keza bizleri tanımaları hem de bizlerin faaliyetlerini, AK Parti’de kadınlarla ilgili yapılan yasal düzenlemeleri bakmak için onları Türkiye’ye ağırlama etmeyi planlıyoruz.”