Akşam saatlerinde evleri yanan 5 kişilik aile evsiz kaldı

Akşam saatlerinde evleri yanan 5 kişilik aile evsiz kaldı

Sivas’ın Hafik ilçesi Celalli köyünde 2 gün önce akşam saatlerinde meydana gelen olayda, Elma ailesine ait iki katlı evde henüz bilinmez bir nedenle yangın çıktı. Evde yalnız bulunan Saliha Elma evin içerisinden dumanlar geldiğini ayrım eden bayan önce yangını söndürmeye çalıştı. Dumanlar yoğunlaşınca kendini güçlükle pencereden dışarı attı. Evde yer alan mutfak tüpünün patlaması ile tüm evi saran alevler evin yanında bulunan ahır ve samanlığa da sıçradı. Yangına müdahale eden Hafik Belediyesi itfaiye ekipleri soğutma çalışmasının ardındaki bölgeden ayrıldı. Ama yangın havanın kararması ile her tarafta alevlendi. Sinan Elma’ya ait bir ev, ağıl ve samanlıktan geriye doğru hiç bir şey kalmadı. Üç çocuklu beş kişilik aile saatler içinde evsiz kaldı.

Bir saat içerisinde evlerini ve tüm birikimlerini kaybeden Elma ailesi, iki gece akrabalarında konakladı. Aile, bir vakit sonradan köyde abes bulunan sıhhat ocağının lojmanına yerleştirilecek. Geçici olarak lojmana yerleştirilecek olan aileye ilçe kaymakamlığı, köy muhtarlığı ve köyün derneği göre bir tedarik nakdi takviye yapıldı. Geçimini çobanlık yaparak sağlayan Sinan Elma ve eşi Saliha Elma yeni bir konut yapacak güce sahip olmadıklarını belirterek, yardıma ihtiyaçları olduğunu belirtti.

“Pencereden kendimi kuvvet attım”

Saliha Elma, yangın esnasında evin camından kendini baskı attığını açıklama ederek, “Kapı zili çaldı. İçeride bulaşık ile uğraşıyordum. Zil çalınca eşim geldi diye dışarı çıkacaktım. O sırada da eşim değilmiş yangın olduğunu gördüm. Su serptim diye banyoya koştum. Duman içeride çok olunca nefes almakta zorlandım. Telefonu aldım, karakolu aradım. Duman dolunca, pencereden kendimi güç attım. Geçici olarak akrabada kalıyorum. Konut yapılana değin da sağlık ocağında kalacağız” dedi.

“Yeni bir ev yapacak gücümüz değil”

Sinan Elma, yeni bir konut yapacak güçlerini olmadığını söyleyerek, “Ben de hayvana gitmiştim. Dost geldi ‘koş konut yanıyor’ dedi. Geldim ama komşular burada. İtfaiyeyi aradılar. Yeni bir ev yapacak gücümüz değil. Yardıma ihtiyacımız var. Çobanlık yağarak hayatımı kazanıyorum. Diğer bir gelirim değil” şeklinde konuştu.
Köy Muhtarı Ali İhsan Bahar ise “Olayın olduğunu öğrendim, geldiğim de itfaiye jandarma gelmişlerdi. Yangın büyüktü, tüp patlamış ortalığı sarmıştı yangın. Çabalarımıza rağmen hiçbir şey kurtaramadık. Zaten konut sahipleri de mağdur durumdalar. Köy olarak tezgâhtar oluyoruz. Desteğe ihtiyacımız var. Mağdur etmemek için geçici olarak sıhhat ocağına yerleştirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Veysel Korkmaz – Mustafa Koçyiğit
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir