Aman dikkat! Uzmanı uyardı: Bayramda tadınız kaçmasın

Aman dikkat! Uzmanı uyardı: Bayramda tadınız kaçmasın

Uzmanlardan bilhassa kronik hastalıkları olanlar için kayda değer uyarı. Besin uzmanları, bayramla birlikte şeker ve kırmızı et ağırlıklı menülerin kontrolsüz tüketimin bilhassa kronik hastalıkları olanlarda ciddi sağlık durumu sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekti.

Bir ay boyunca oruca alışan metabolizmanın yeni beslenme düzenine uyum sağlayabilmesi için bayramda bilinçli tercihler gerçekleştirmek koşul. Bu Vesile Ile mümkün sağlık durumu problemlerinin önüne geçilebilir. Bilhassa yürek-damar, diyabet ve böbrek hastalarının itinalı ve kontrollü beslenmeleri gerektiğine vurgu yapan uzmanlar önemli tavsiyelerde bulundu…

Birden bire yoğun beslenmeye geçmeyin

Uzman Beslenme Uzmanı Cem Nevşioğulları, ramazan ayındaki iki öğün sayısının bayramda bir anda artmasıyla birlikte mide ve bağırsak rahatsızlıklarının gerekli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Bu sorunların önüne geçebilmek için güne hoş bir kahvaltı ile başlanabilir. Kahvaltıda sucuk, salam, sosis gibi yoğun şarküteri ürünleri yerine hafif besinler tercih edilebilir. Domates, salatalık, maydanoz, taze biber gibi gıdalar bol miktarda tüketilmeli, eksik tuzlu peynir, haşlanmış yumurta seçim edilmeli. Yağlı besinlerden, börek, poğaça gibi hamur işi gıdalardan sakınılması faydalı olacaktır. Keza beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmeklerin seçim edilmesi kan şekerini denetim aşağı tutar ve tokluk duygusal verir. Gün içinde de az ve sık yemeye itina gösterilmelidir.

Şerbetli tatlılardan kaçının

Iç Salgı Bezleri Bilim Dalı ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Safiye Arık da bayram ziyaretlerinde bilhassa diyabeti olan hastaların şerbetli tatlıdan kaçınmalarını mümkünse az şekerli, sütlü ve doğal tatlıları tercih etmeleri gerektiğini belirterek, tavsiyelerini şöyle sıraladı:

Kan şekeri kontrolünün bozulmaması açısından tatlı tüketiminde eksik şekerli dondurma ya da meyve tercih edilmeli, içecek olarak ayran, az şekerli komposto ya da bitki çayları tüketilmeli. Keza bayram süresince bilinçli bir beslenme programına, ara öğün dengesine dikkat edilmesi, gıdaların sindirim sistemine rahatsızlık vermemesi için egzersiz ve yürüyüşlere yük verilmesi gerekir.

Uyguladığınız diyete mutlaka itina gösterin

“Diyabet, yürek-damar ve böbrek gibi kronik hastalıkları olanlar uyguladıkları diyete bayram boyunca de itina göstermeli” diyen uzmanlar ramazan her tarafında su ve değişken tüketimin azalmasından dolayı vücutta oluşabilen istikrarsız kaybının yerine konması gerektiğini belirttiler. Hem, ‘Yaşlı ve tansiyon hastası olan şahısların dere, kahve gibi kafein içeriği yüksek içecekleri gün boyu pozitif miktarda tüketmemeli’ uyarısında da yer alan uzmanlar, uyku düzeninde ramazan öncesi düzene dönülerek, gece yemeleri alışkanlığının önüne geçilmesi gerektiğine de dikkat çektiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir