Ankara Barosu, Emniyet genelgesinin iptali için dava açtı: Her yurttaş, suçu delillendirme ihtiyacı hissedebilir

Ankara Barosu, Emniyet genelgesinin iptali için dava açtı: Her yurttaş, suçu delillendirme ihtiyacı hissedebilir

Ankara Barosu, polislerin ses ve görüntülerinin alınmasını engelleyen Güvenlik genelgesinin iptali için Danıştay’da dava açtı. Dava dilekçesinde, genelgenin Anayasa’ya ve hukuka aykırı olduğu vurgulanarak, “Her bir vatandaş, bundan başka de kamusal bir alanda gerçekleşen bir olayı, suç şüphesiyle delillendirmek ihtiyacı hissedebilir” denildi.

Ankara Barosu, Emniyet genelgesinin iptali için dava açtı: Her yurttaş, suçu delillendirme ihtiyacı hissedebilir

Ankara Barosu, kamusal olaylarda polisin ses ve görüntüsünün alınmasını alıkoymak nedeniyle çıkarılan Emniyet genelgesini Danıştay’a taşıdı.

Ankara Barosu tarafından sunulan dava dilekçesinde, Tüzük’nın 36. Maddesi gereğince, herkesin yasal vasıtalarla adalet arama hürriyetine sahip olduğu hatırlatılarak şunlar kaydedildi:

“Kişilerin yargı arama hürriyetlerinin bir parçası olarak, işlenen suçu ispat amacı, bireysel veriler hukukunun istisnası olmanın ötesinde, hukuken korunması gereken bir üstün değerdir. Başta her bir yurttaş, bundan başka de kamusal bir alanda gerçekleşen bir olayı, suç şüphesiyle delillendirmek ihtiyacı hissedebilir. Bu toplum halinde yaşamanın ve dayanışmanın doğal bir sonucudur.”

‘ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ’ KONUSU

Genelgeyi “Özel hayatın gizliliği” argümanıyla savunan İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade’nun demeçlerine de cevap verilen dilekçede, kavramın doğru ele alınması gerektiğine dikkat çekici edilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Ses ve konuşmaların kayıt edilmesinin suç olarak değerlendirilebilmesi için ilk olarak özel yaşam ve özel hayatın gizliliği kavramlarının açıklanması gerekmektedir. TCK m.134’ün gerekçesinde ‘başka suretle başkaları göre görülmesi olası olmayan bir özel hayat olayı’ denilmektedir. Buna göre, cümbür cemaat kadar bilinebilecek durumdaki olayların ve olaylar esnasında yapılan konuşmaların ses kaydının alınması, özel hayatın ihlali suçunu oluşturmamaktadır. (…) Yargıtay CGK, kazai içtihat niteliğindeki kararında iddialarını kanıt etmek amacına yönelen ses ve gösterme kaydolma, kişisel bilgi kaydolma, özel hayata ilişkin ses ve görüntüleri dinleme, izleme ya da kaydetme, bireysel verileri kaydolma, ele geçirme eylemlerini hukuka intibak sebebi saymıştır. Dobra Dobra Yargıtay, cinayet usul hukukundaki kanıt-ispat hakkını, özel yaşam/kişisel data olgusundan daha üstün layık olarak görmüştür.”

‘HUKUKA AYKIRIDIR’

Ankara Barosu’nun dilekçesinde, “İçişleri Bakanlığı’na tabi Güvenlik Genel Müdürlüğü’nün 27.04.2021 tarih ve 2021/19 sayılı genelgesi, yetki, şekil, sebep, konu maksat yönlerinden hukuka aykırı olduğundan, ilk önce Yürütmesinin Durdurulmasına ve iptaline karar verilmesi dava ve talebimizdir” denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve hür ortamının yeşermesine katkı maddesi arzetmek. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata aşmak, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi fakat de değil.

Bundan sonradan da yolumuza benzer mesuliyet bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize yeralma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle kuvvetli, seninle bağımsızlık!

BirGün’e Takviye Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir