Antalya’da sosyal mesafe cezası nedeniyle e-haciz uygulanan şahıs memleketi Artvin’de konuştu

Antalya'da sosyal mesafe cezası nedeniyle e-haciz uygulanan şahıs memleketi Artvin’de konuştu

Antalya Konyaaltı’nda ormanlık bir alanda oturan Mesut Sedat Itina, Adnan B. ve Ferhat U isimli, üç arkadaşa, sosyal mesafeye uymadıkları gerekçesi 3 bin 150’şer lira para cezası kesildi. Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında yaşanan olayda, üç arkadaş süre dinmek için Konyaaltı ilçesindeki Hisarçandır mevkilisindeki ağaçlık alana geldi. Salgın sebebiyle denetim yapan jandarma ekipleri, gençleri ve bölgedekileri uzaklaşmaları için uyardı. Sokağa çıkma yasağının olmadığı, maske ve mesafe kuralına uymalarına rağmen 3 arkadaş bölgeden uzaklaşmak için toparlanmaya başladı.

Bu sırada yanlarına gelen ekipler, sosyal mesafeye uymadıkları gerekçesiyle 3 bin 150’şer lira yönetimle ilgili para cezası uyguladı. Kendilerinden takriben 100 metre uzak oturan kişilere niçin suç oluşturan kesilmediğini soran Özen ve ekipler arasında ağız dalaşı başladı. Kimliğini isteyen jandarma ekiplerine kimliğini vermeyen Özen, Jandarma komutanıyla karşılaşmak istediğini ifade etmesi üzerine ekip aracıyla ilçe jandarma komutanlığına götürüldü. Burada yapılan işlemin arkasından Itina ve iki diğer arkadaşına 3 bin 150 TL para cezası yazıldı. Cezayı ödemeyen Adnan B. ve Ferhat U. Mesut Sedat Itina’in banka hesaplarına e-haciz işlemi uygulandı. daha sonra iki arka cezayı öderken, bir süredir çalışmayan Itina ise, yaşadığı mağduriyetin giderilmesini ve banka hesabına konulan haczin kaldırılmasını istedi.

“çok üzgün ve kırgınım”

Hekim eşinin tayini nedeniyle Artvin’e yerleşen Itina, mağduriyetin giderilmesini istedi. Itina, Antalya’da yaşadığı olayla ilgili olarak “Sokağa çıkma yasağının olmadığı bir günde 3 arkadaş oturuyorduk. Denetim yapan jandarma kuvvetleri yanımıza gelerek cezai işlem uygulamaya kalktı. Orada diğer millet da olmasına rağmen bizim yanımıza gelmelerinden, olayı şahsileştirdiklerini düşünüyorum. Emniyet komutanıyla görüşmeme rağmen netice alamadık. 10 ay sonra banka hesaplarıma e-haciz işlemi ve bloke işlemleri uygulandı. Şu an son paramın bulunduğu banka hesabımda bloke işlemi var. Bu konuyla ilgili mağdurum. çok üzgün ve kırgınım. Yetkililerin konuyla ilgilenmelerini istiyorum” dedi.

“Son parama da haciz konuldu”

İki arkadaşımın aracına ve işletmelerine haciz geldi. Onlar cezaları ödedi ama ben pandemi nedeniyle çalışmadığım için ödeyemedim. Son parama da haciz konuldu. Şuan hesaplarım blokede. Paradan fazla beni rahatsız eden konu bu olayın kişiye özel olarak uygulanması. Bizimde maneviyat zarar görmemiz. Devletin personeline kırgınız. Biz itiraz hakkımızı kullanamaz mıyız. Hatta video kaydı yaptık onu bile bize sildirdiler. Bu sorunun bir lahza önce çözülmesini umuyorum” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir