Avusturya’dan Türkiye kararı!

Avusturya'dan Türkiye kararı!

Bakan Schallenberg, düzenlenen basın toplantısında bugünden itibaren uygulanmaya başlanacak yeni gezi düzenlemesini kamuoyuyla paylaştı.

Schallenberg, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin yanı sıra bazı 3’üncü ülkelerin yeşil listeye alındığını, risk seviyesi düşük bu ülkelerden gelenlerin aşı olmaları, hastalığı geçirmeleri veya olumsuz deneme sonucunu ibraz etmeleri durumda Avusturya’ya karantina olmaksızın girebileceklerini söyledi.

Virüs varyantlarının tespit edildiği çok riskli ülkeler sınıfında bulunan Brezilya, Güney Afrika, Hindistan ve İngiltere dışındaki 3. ülkelerin kırmızı listeden çıkartıldığını kaydeden Schallenberg, iki doz aşı olan ve üzerinden 14 gün geçen kişilerin karantinadan muaf tutulacağını söyledi.

Schallenberg, ayrıca hastalığı geçirmiş ve birincil doz aşıyı yaptırdıktan daha sonra üzerinden 14 gün geçen şahısların de karantina olmaksızın Avusturya’ya yolculuk edebileceğini açıkladı.

Negatif PCR veya antijen test sonucuna sahip kişiler için karantina koşulunun sürdüğünü gösteren Schallenberg, karantinanın 5. gününde yaptırılacak testin sonucuna tarafından karantinadan çıkılabileceğini kaydetti.

– 15 AY SONRA GECE EĞLENCESİNE İZİN

Öte yana bugünden geçerli olarak ülke içinde de yeni gevşeme adımları atıldı. Buna tarafından yaklaşık 15 aydır kapalı olan disko ve bar gibi misafir etme sektörünün geç saatlerde hizmet veren işletmeleri her tarafta kapılarını müşterilerine açacak.

Ayrıca ocaktan itibaren kapalı alanlarda zorunlu tutulan FFP2 maskelerinin kullanımına son verilirken, bunun yerine alışılagelmiş maske kullanılacak.

Yaklaşık 5 milyon kişinin ilk doz Kovid-19 aşısını yaptırdığı ülkede son 24 saatte 62 yeni vaka saptandı.