Azerbaycan uçakları ilk kez ‘Uluslararası Anadolu Kartalı Eğitim Tatbikatı’nda

Azerbaycan uçakları ilk kez 'Uluslararası Anadolu Kartalı Eğitim Tatbikatı'nda

Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 2001’den beri Konya’daki 3’üncü Başlıca Jet Üs Komutanlığı’nda ‘Uluslararası Anadolu Kartalı Eğitim Tatbikatı’ düzenliyor. Geçen yıl pandemi nedeniyle ara verilen tatbikat, bu yıl Türkiye’nin ev sahipliğinde 21 Haziran’da başladı. Tatbikata Azerbaycan, Katar, Pakistan ve NATO unsurları katıldı. Bugün gerçekleştirilen basına tanıtım toplantısını ise fazla sayıda yerli ve tanıdık olmayan gazeteci takip etti.

‘Uluslararası Anadolu Kartalı Eğitim Tatbikatı’, gerçek harekata benzetilmiş ortamda; pilotların, hava savunma personelinin ve kontrolörlerin harekata karşın eğitim seviyelerinin artırılması, karşılıklı ve birleşik harekat usullerinin denenmesi ve geliştirilmesi, reel harekat şartlarında kayıpların asgari seviyeye indirilmesi ve tahsis etkinliğinin en fazla seviyeye çıkarılması nedeniyle yapılıyor.

DÜNYADAKİ 3 TAKTİK EĞİTİM MERKEZİNDEN 1’İ

Eğitim tatbikatında; gerçeğe yakın savaş ortamında, basitten zora içten giden süreklilik dahilinde yüksek teknolojinin sağladığı avantajla jenerik ortamda, eğitimin kalitesi bilgisayar ortamında ölçülecek şekilde gerçekleştiriliyor. Bütün katılımcıların veri ve becerilerini deneyip, aksilik ve eksiklikleri belirledikten sonradan gidererek eğitim seviyelerini yükseltmenin amaçlandığı belirtiliyor.

Dünyadaki 3 strateji eğitim merkezinden 1’i olan ‘Anadolu Kartalı’nda bugüne değin 24’ü uluslararası olmak üzere toplam 43 eğitim tatbikatı yapıldı ve toplam 24 bin sorti uçuldu. Tatbikat bölgesi 300×400 kilometre ebadında Tuz Gölü ve çevresini kapsayan bölgede yer alıyor.

2 Temmuz’da sona erecek tatbikata Türkiye, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 2 fırkateyn ve 2 hücumbot, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan da 39 adet F-16 uçağı, 1 adet E-7T awacs, 2 adet KC-135R, 1 adet ANKA-S İHA (İnsansız Hava Arabulucu) ile katıldı.

AZERBAYCAN 2 UÇAKLA KATILDI

Daha önceki tatbikatlara uçakla katılmayan Azerbaycan ise ilk önce 2 adet SU-25 ve 2 adet MIG-29 uçağı, Katar 4 adet Rafale uçağı, Pakistan 5x JF-17 ve NATO 1 adet E-3A uçağıyla katıldı.

Tatbikatta bir ilk olarak da NATO Mukabele Kuvveti’ne, Türk Hava Kuvvetleri göre taahhüt edilen 6 adet F-16 ve 1 adet KC-135R tanker uçağı ve 6 adet Stinger hava savunma timinin harbe hazırlık ve birlikte çalışabilirlik yeteneği, NATO ve milli unsurlar göre denetlenecek.