Bahadır Grammeşin’i kaybedeli 6 yıl oldu: Gülümseyeceğiz zulüm karşısında

Bahadır Grammeşin'i kaybedeli 6 yıl oldu: Gülümseyeceğiz zulüm karşısında

Çetelerin Bahadır’ı aramızdan almasının üzerinden 6 yıl geçti. Ailesi, dostları ve yoldaşları bugün hâlâ onu kendi sözleriyle anıyor: Yok efkâr falan ikinci bir emre dek gülümseyeceğiz cümle zulmün karşısında!

Bahadır Grammeşin'i kaybedeli 6 yıl oldu: Gülümseyeceğiz zulüm karşısında

Dilan ESEN

İstanbul Kadıköy’de bütün 6 sene önce kadınlara karşın tacizi önlemek isteyen Eğitim Sen üyesi, ÖDP’li ve BirGün dostu öğretmen Bahadır Grammeşin, sokak çeteleri kadar katledildi. Bahadır’ın katillerinden 5’ine ‘bilerek öldürme’ suçundan 25’er sene hapis cezası verildi. Ayrıca dostları ayrıca de ailesi onun ardında bıraktığı mücadeleyi sürdürüyor. Katledildiğinde demin 31 yaşında olan Bahadır öğretmenin ailesi ve dostları, onu daima iyilik için çarpan hoş kalbiyle hatırlıyor. Bahadır çocukların isminde, onun adı bahşedilen kütüphanelerde ve arkadaşlarının mücadelesinde yaşamaya devam ediyor.

EŞİTLİK İÇİN MÜCADELE ETTİ

Bahadır’ın arkadaşı ve SOL Parti MYK Üyesi Deniz Demirdöğen, onun özgürlük, denklik, kardeşlik ve dayanışma için mücadele ettiğini söyledi. Bahadır’ın hayatını kadına yönelik tacizi engellemeye çalışırken kaybettiğini anımsatan Demirdöğen, “Aramızdan ayrılışını çok derinden hissediyoruz” dedi. Bahadır’ın 2000’li yıllardan itibaren Ankara’da üniversite öğrencisiyken devrimci mücadelenin bir parçası olduğunu hatırlatan Demirdöğen, arkadaşını şöyle anlattı: “Emperyalizmin, kapitalizmin nihai zaferini bildiri ettiği o yıllarda 21’inci yüzyılda devrim ve sosyalizm mücadelesine inanarak devrimci gençlik mücadelesinin bir sıra neferi oldu. Emperyalizme karşısında bağımsızlığı, faşizme karşısında özgürlüğü, gericiliğe karşı aydınlığı savundu. AKP gericiliğine aleyhinde, özerk, demokratik üniversite mücadelesi verdi.”

Demirdöğen, “Bahadır, geçmişten günümüze mücadelenin gerektirdiği her türlü görevi yerine getirmeye çalıştı” dedi ve ekledi: “Tekel direnişinde nöbet tutarak, kırsalda kiraz işçileri ile dayanışma göstererek mücadeleye katıldı. Devrimci mücadelede nerede bir gereklilik olsa sevgili kardeşimiz orada görev aldı. Devrimciliği defalarca yaratıcılık ve zorlukların üstesinden ulaşmak olarak içselleştirdi.”

Bahadır’la başta 2005’te Ordu Fatsa’nın devrimci Belediye Başkanı Fikri Sönmez’in anmasında ‘Tek Yol Devir’ pankartının aşağıda birlikte slogan attığını dile getiren Demirdöğen, sözlerini şöyle noktaladı: “Yıllarca gençlik mücadelesinde, ÖDP’de, Haziran mücadelesinde birlikte omuz omuza olduk. Eşitliğin, özgürlüğün ve dayanışmanın ülkesine yolculuğumuzda, çaba ettiğimiz karanlık, Bahadır’ı bir gece vakti aramızdan aldı. Karanlık, Bahadır’ı aramızdan almış olmasına rağmen; onun fikirleri, hayalleri, düşleri mücadelemizde her daim yaşayacak. Bahadır’ın sözleri görevimiz ve kılavuzumuz olsun: Değil o kadar efkâr falan ikinci bir emre dek, gülümseyeceğiz tümce zulmün karşısında, böyle böyle düzelecek bu işler!”

O KADAR ANLAMSIZ BİR VEFAT Kİ BU…

Bahadır’ın katillerinin yargılandığı davada Grammeşin ailesinin avukatı olan Ayhan Erdoğan ise “Hiçbir karar bahadırı bize geri getirmeyecek” diyerek başladı sözlerine. Sokakların lümpenlere ve lokal çetelere açıldığını aktaran Erdoğan, şöyle konuştu: “Son zamanlarda ulusal boyutlardaki çetelerin beyanlarıyla ülkenin karanlık bir dünyanın içinde olduğu görünüyor. Bahadır’ı anmakta ısrarcı olunmalı. Genç bir insanın sokak serserileri kadar öldürülmesi unutulmamalı. Bu ülkenin çetelere karşı savaş açacak bir iktidara ihtiyacı var.” “Cinayete karışan bütün sanıkların insan öldürme suçundan mahkûm olması aileyi bir nebze huzurlu kılacak bir sonuç” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bir kaçak olan sanık var onun yakalanması ile ilgili bir süreç işliyor. Öyle anlamsız bir vefat ama bu… Faillerin cezalandırılmasıyla ilgili mahkeme sonuçlandı fakat hiçbir karar Bahadır’ı bize geri getirmeyecek.”

***

bahadir-grammesin-i-kaybedeli-6-yil-oldu-gulumseyecegiz-zulum-karsisinda-873829-1.

ARKADAŞLARI DAVAYI HİÇ BIRAKMADI

Bahadır’ın öldürülmesine ilişkin dava İstanbul Kartal Anadolu Adliyesi’nde iki defa görüldü. Anadolu 11. Ağır Canice Mahkemesi’ndeki davada, çoğu gelişme yaşandı. Arkadaşları, yoldaşları ve ailesi ise davasının peşini hiç bırakmadı.

İlk yargılama Mart 2017’de sonuçlandı. Ama suçlama sırasında katiller kendilerini korumak istediğini söyledi. Hatta birbirlerini bile suçladılar. Bahadır’ın katilleri Emniyet ve savcılıktaki ifadelerinde ‘korunmak için kendilerini savunduklarını’ bahis etti. Ortaya çıkan kamera görüntülerinde saldırganların kalabalık bir grup halinde hareket ettiği, tacizin engellenmesinin peşinde olay yerinden uzaklaşmak isteyen Bahadır ile yanındaki arkadaşlarına örgütlü ve kesici aletlerle saldırdığı açık biçimde görüldü.

Bir duruşmaya ise Bahadır’ı öldüren çete üyeleri takım elbiseli geldi, suçu birbirlerinin üstüne attı. Katil Erkan Çınar’ın diğer sanıklara “Suçu üstlenin size bakacağım” dediği öğrenildi. Bu yargılamanın sonunda 10 sanıktan dokuzuna canice verildi. Bahadır’ın katili Çınar ‘mahsus öldürme’ suçundan 25 sene, ‘birdenbire pozitif kişiyi tehdit’ ve ‘ruhsatsız yasaklanmış bıçak taşımak’ suçlarından ise üç yıl 20 gün hapis ve bin 660 lira para cezasına çarptırıldı. Çağrı Konca, Mert Nikelay, Murat Topraktepe, Yahya Burak Ataç ve Cemal Diri, ‘10 yıl hapis cezasıyla cezalandırıldı. Murat Topraktepe ve Yahya Burak Ataç, Hasan Özcan, Serhat Ali Günay, ‘ansızın fazla kişiyi korkutma’ suçundan iki sene ikişer ay 20’şer gün hapse mahkûm edildi. Tutuksuz davalı Serhat Ali Günay’a, ‘iki kişiyi kasıtlı olarak yaralama’ suçundan bir sene üç ay, Hasan Özcan’a ‘kasıtlı olarak yaralama’ suçundan yedi ay 15 gün, tutuksuz sanıklar Oğuzhan Çiftçi ve Soner Açık’a ‘kabahat delillerini saklama’ suçundan birer ay hapis cezası verildi.

ÜST DURUŞMA DE AVUKATLARI DESTEKLEDİ

Aile ve avukatlar, katillere verilen cezaları tatmin edici görmedi. Avukatların bahşedilen cezalara itirazı, üstteki mahkeme göre kabul edildi. Dava dosyasının avukatlarından İbrahim Burak Eskici, o dönemde, ‘destek’ suçundan canice bölge sanıkların katillerle hareket ettiğini söyledi. böylece diğer 4 sanığın da müebbet hapis cezasına çarptırılması gerektiğini aktaran Eskici, üst mahkemenin de kendilerine katıldığına değindi. Eskici, “Üstteki mahkemenin kararı verilirse yargı yerini bulacak” dedi.

Yeni davada mahkeme, sanıklar Erkan Çınar, Mert Nikelay, Murat Topraktepe, Yahya Burak Ataç ve Cemal Diri’yi ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet aldı.

Neden BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede reel bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı maddesi sunmak. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata vermek, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi ancak de değil.

Bundan sonradan da yolumuza benzer sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle kuvvetli, seninle bağımsızlık!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir