Bahçeli, partisinin 100 maddelik anayasa taslağını tanıttı: Genel esasları neler?

Bahçeli, partisinin 100 maddelik anayasa taslağını tanıttı: Genel esasları neler?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeni Anayasa tartışmalarına ilişkin konuşan Bahçeli, “100 maddelik tüzük önerimizin hazırlığı tamamlandı” dedi. Salgın yönetimine de ilişkin de değerlendirmelerde yer alan Bahçeli, “Kim ne derse desin salgın yönetimi içten bir şekilde yapılıyor” diye konuştu.

Bahçeli, partisinin 100 maddelik anayasa taslağını tanıttı: Genel esasları neler?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir basın toplantısı düzenleyerek partisi tarafından hazırlanan yeni Tüzük taslağını tanıttı. “100 maddelik tüzük önerimizin hazırlığı tamamlandı” ifadelerini kullanan Bahçeli, “Artık hemfikir olmak ve yeni bir tüzük sıralamak ulusal vecibedir” diye konuştu.

Koronavirüs salgınına ilişkin de konuşan Bahçeli, “Kim ne derse desin salgın yönetimi içten bir şekilde yapılıyor” dedi.

Taslağın ilk önce AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la paylaşılacağını aktaran Bahçeli, çalışmanın genel esaslarını şu ifadelerle açıkladı:

“Devletin şekli korunarak birinci maddede yer almış ve değişilemez denilmiştir. Temel hak ve ödevler düzenlenmiş, rejimi belirleyen hükümler yer almış ve temel adalet ve hürriyetler genel güvenceye kavuşturulmuştur.

Hakları aranjör bütün maddelerin sınırlama sebepleri kaldırılmıştır. Hürriyetin , sınırlamanın istisna olduğu yaklaşım buluşturulmuştur. Üçüncü birim; yasama, yürütme, hak başlıklarıyla düzenlenmiştir. Yürütme oranı başkan ve yöneticilik biçiminde iki başlıkta düzenlenmiş, kurumsal yapıya kavuşturulmuş, iki başkan yardımcısı ve başkanlık kabinesi düzenlenmiştir.

Türkiye’nin üniter yapısına uygun şekilde kanunilik ilkesi sağlam bir yapıya kavuşturulmuştur. İl esası korunmuştur. Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu korunmuş, TBMM’nin yetkileri artırılmış, Merkez Bankası anayasal kuruluş haline getirilmiştir. HSK hak yüksek kurulu adıyla baştan ele gücenmiş, Anayasa Mahkemesi özel bir statüde düzenlenmiştir.

Tüzük’nın son kısmında değiştirilme usulü genellikle korunmuştur. MHP’nin başlıca hatları açıklanan 100 maddelik tüzük önerisi bir tam olarak hazırdır. Hedefimiz geçmiş 100 yılın tecrübelerinden istifade ederek yeni anayasa yapımına katkı maddesi sunmaktır”

Bahçeli’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

“Covid-19 salgınıyla uğraş nedeniyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ve aşılama çalışmalarıyla bayram ve ertesini umutla karşılayacağımıza inanıyorum. Insanlar olarak şiddet süreçten geçiyoruz. İnsanlığa musallat olan koronayı minimum hasarla atlatmak için her türlü kenetlenme tezahür etmelidir. Türkiye’de bu kenetlenme sağlanmıştır. CHP, İP ve diğerlerinin iftiraları karşılıksızdır. Doktorlarımız, hemşirelerimiz çalışmalarını fedakarca sürdürmektedir. Türkiye maruz kaldığı badireyi yenecektir.

Aşı konusunda ikilem ve güven sorunu yaşayan vatandaşlarımızın korkacak hiçbir şeyinin olmadığını ifade etmek isterim. Aşıların tedarikiyle ilgili olumlu gelişmelerin varlığına Sıhhat Bakanımız şive yapmaktadır. Salgından siyasi rant devşirmek isteyen siyasi zihniyet art niyetlidir. Salgın yönetimi içten bir şekilde yapılmaktadır.

Covid-19 hastalığından dolayı hayatlarını kaybeden kardeşlerimizle birlikte, şehit düşen kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

‘YENİ BİR ANAYASA HAZIRLAMAK MİLLİ VECİBEDİR’

Devlet ile millet arasındaki müşterek sorumlulukları alan anayasalar değiştirilemez metinler değildir. Şartlar el verdiğinde, zamanın ruhuyla müsemma bir tüzük yazılması zorunlu bir görevdir. Anayasalar devletin belli başlı teşkilat düzenin devir ve saptama etmektedir. Devletin siyasi ve hukuki teşkilatlanması sosyal ve hukuki alana yaslanmalıdır. Masa başında devlet teşkilat düzenini düzenlemek demokrasiyle izah edilemeyecektir. Yeni anayasa yapmak seslenmek, milletin gereklilik ve hedeflerini kavramak demektir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin esas ilkeleri ve kurucu felsefeleri kıskançlıkla muhafaza edilmelidir. Ön durum bu birincil ve felsefenin anayasanın başlangıç kısmında kesin bir dille temellendirilmesidir. Halk Müziği nam ve hesabına hazırlanacak her anayasa teklifinin Türkiye’nin ruh kökünden doğması belli başlı olmalıdır. Her partinin yeni tüzük konusunda destekleyici tavrı görülmektedir. En azından cümbür cemaat yeni bir anayasadan bahsetmektedir.

Görüşmek, konuşmak için müsait bir zeminin varlığına işarettir. Sıra nasıl bir tüzük yazılsın sorusuna geldiğinde ne yazık oysa potansiyel anlaşmazlıklar, kutuplaşmalar kuvveden fiile geçmektedir. Ön yargıların giyotinine, mayınlı alanlara ülkemizi teslim etmek vatan ve insanlar sevgisiyle bağdaşmayacaktır. Sıkılı yumruklarla, ideolojik taassuplarla anayasa yapmak ne tarihte ne bugün muhtemel olmuştur. Bu devlet bizimdir, bu irk biziz. Cumhuriyet cumhurun aziz mükâfatıdır. Daha iyiyi bulmak, daha güzele varmak ütopya olarak görülmemelidir.

Tarihi geriye sarmaya meydan okumak, çareyi sınanmış reçetelerde aramak bugünü yorumlamaktan aciz düşmek demektir. Korkaklıktır. Tam bağımsız yaşayacaksak, minimum değerlerin ortak paydasında buluşmak mecburiyetindeyiz. Tahayyül ve tasavvur ettiğimiz bölgesel ve küresel sistemde ‘lider ülke Türkiye’ye ulaşacaksak iradeyi çelikleştirmektir. Kendi ayağımıza sıkacak dek şuursuz olamayız. Ne yapacaksak, neyi başaracaksak bunu birlikte ve Türk milleti halinde gerçekleştirmekle mükellefiz.

Karar milletindir, takdir milletindir, irade milletindir. Bizim de milletimizin temsilcileri olarak onun adına taşıdığımız sorumluluklar vardır. Bundan Böyle uzlaşmak ve yeni anayasa hazırlamak ulusal vecibedir. Buna dudak bükenler, sırt dönenler, ipe un serenler tarih ve halk müziği huzurunda demokratik huzurda hesap vermeye hazır olmalıdır.

18 Mart 2021 tarihinde gerçekleşen kurultayımızda 5 stratejik hedeften birisi cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine sahip çıkmak, prensip, kaide ve kurumlarıyla yaşamasına hizmet etmektir. Sivil, geniş katılımlı, yeni idare sistemine yerinde yeni bir tüzük hazırlığını göstermiştim. ‘MHP bu kapsamda gerekli çalışmalarını sürdürmek, hazırlıklarımız tamamlanacaktır’ demiştim.

MHP, yeni anayasa konusunda dile getirdiği çalışmaları bitirmiş, metin yazımı sonuçlanmıştır. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 100 maddelik yeni anayasa adıyla 100 maddelik yeni anayasa önerimizin hazırlık aşaması tamamlanmıştır. Ön çalışma derhal elimizdedir. Sivil tüzük ile yeni yüzyılı lehimize çevirme imkanı doğmuştur. Anayasa önerimizi bugün itibariyle duyuruyoruz.

‘ANAYASA METNİMİZ DEMOKRATİK MEŞALEMİZDİR’

MHP’ye kadar, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında yeni toplum sözleşmesini kazandırmak tarihi, ahlaki bir sorumluluktur. Biz üzerimize düşen görevi yapmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Bu anayasa metnimiz demokratik meşalemizdir. Darbeci bir özelliğe sahip, parlamenter sisteme kadar üretilmiş tüzük ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi aralarında onarımı, tamiri ve telafisi imkansız bir çelişki söz konusudur. Bu uyumsuzluğu ortadan kaldırmak, başkanlık sistemini kurumsallaştırmak Türk milletine vefa borcumuz ve demokratik görevimizdir.

Partimiz yeni anayasa yapılması gerektiği yönünde rapor hazırlama sürecinin geride kaldığını düşünmektedir. Siyasi partilere düşen ‘yeni anayasa istiyoruz söylemini bir kenara bırakıp, fiziki bir şekilde ortaya koymalıdır. MHP, nasıl bir tüzük istedi��ini gerekçeli 100 maddelik öneriyle belirlemiş, kararlılığını, ciddiyetini tevsik etmiştir. Samimiyiz, taşıdığımız görev ve tüzük önerimiz hazırız.

Hazırlığını tamamladığımız 100 maddelik anayasa metnimizi başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve AK Parti ile paylaşmak hedefimizdir. Arkasında öteki partilere sunmak görevimiz olacaktır. Kamuoyunun tartışmasına da açılacaktır. Tüzük devleti kurmaz, ahali anayasayı yaparak devleti kurar. Halk olma bilincinin ortadan kalkması, ülkenin yıkılmasına kadar gidecek yolu açacaktır. Anayasalar milletin ruh köküne, ulusal kimliğine, dokusu üstüne yapı edilmek zorundadır.

TASLAĞIN GENEL ESASLARI

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı vizyonuyla hazırladığımız yeni anayasanın temel özellikleri şöyledir: Açılış, genel esaslar, cumhuriyetin temel organları ve genel hükümler üzerinde 100 maddende oluşmaktadır.

Nitelikli temel kanun anlayışı ile çatısı örülmüştür. Anayasanın başlangıcı 164 ülke anayasası incelenerek Türk milleti incelenerek hazırlanmıştır. ‘Biz Türk milleti düsturuyla antre yapılmıştır.

Devletin şekli korunarak birinci maddede yer almış ve değişilemez denilmiştir. Esas yargı ve ödevler düzenlenmiş, rejimi belirleyen hükümler yer almış ve esas yargı ve hürriyetler genel güvenceye kavuşturulmuştur.

Hakları düzenleyen bütün maddelerin sınırlama sebepleri kaldırılmıştır. Hürriyetin , sınırlamanın istisna olduğu teşebbüs buluşturulmuştur. Üçüncü bölüm; yasama, yürütme, hak başlıklarıyla düzenlenmiştir. Yürütme oranı başkan ve yöneticilik şeklinde iki başlıkta düzenlenmiş, kurumsal yapıya kavuşturulmuş, iki başkan yardımcısı ve başkanlık kabinesi düzenlenmiştir.

Türkiye’nin üniter yapısına uygun bir şekilde kanunilik ilkesi sağlam bir yapıya kavuşturulmuştur. İl esası korunmuştur. Atatürk Kültür Dil ve Tarih Kurumu korunmuş, TBMM’nin yetkileri artırılmış, Merkez Bankası anayasal kuruluş haline getirilmiştir. HSK adalet yüksek kurulu adıyla her yerde ele gücenmiş, Anayasa Mahkemesi özel bir statüde düzenlenmiştir.

Tüzük’nın son kısmında değiştirilme usulü genellikle korunmuştur. MHP’nin asıl hatları açıklanan 100 maddelik tüzük önerisi bir tamamiyle hazırdır. Hedefimiz geçmiş 100 yılın tecrübelerinden istifade ederek yeni tüzük yapımına katkı sunmaktır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede hakiki bir demokrasi ve özgür ortamının yeşermesine katkı sunmak. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçmek, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ancak de değil.

Bundan daha sonra da yolumuza aynı yükümlülük bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle enerjik, seninle bağımsızlık!

BirGün’e Takviye Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir