Bakan Karaismailoğu: Türksat 5A Uydusu diğer uydularımıza kıyasla yüzde 30 daha fazla kapasiteye sahip

Bakan Karaismailoğu: Türksat 5A Uydusu diğer uydularımıza kıyasla yüzde 30 daha fazla kapasiteye sahip

Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Türksat Genel Müdürlüğünde düzenlenen “Türksat 5A Hizmete Alma Töreni”nde yaptığı konuşmada, irtibat ve haberleşmede tüm yenilikleri halkın hizmetine sunarak, gençlerin her türlü veriye daha hızlı ve dinç şekilde ulaşabilmesi için çalıştıklarını söyledi.

Bugün hizmete girecek Türksat 5A uydusunun, 8 Ocak’ta başladığı yolculuğunu 4 Mayıs’ta 31 derece doğu yörüngesine ulaşmasıyla tamamladığını aktaran Karaismailoğlu, 1,5 ay süren deneme ve devreye alma çalışmalarının arkasından bugün hizmet vermeye hazırlanmış ışık halkası geldiğini ifade etti.

“Türkiye’de irtibat altyapısını geleceğe uygun biçimde kurmamıza katkı sunacak Türksat 5A, 1728 megahertz kapasitesiyle Ku-bantta Türksat uydu filosunun en kapasiteli uydusudur. Önceki haberleşme uydularımıza göre yüzde 30 daha fazla kapasiteye sahip.” diyen Karaismailoğlu, Türksat 5A’nın Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan 3 kıtaya yayılan geniş coğrafyada televizyon ve veri haberleşme hizmeti vereceğini kaydetti.

Karaismailoğlu, uydunun özellikle “MENA bölgesi” olarak tanımlanan Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde TV yayın sektörünün gelişmesine manâlı katkılar sağlayacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Böylece ülkemizin yerli ve milli yayıncılığın ülke sınırlarının ötesinde, dünya çapında daha etkin varlık göstermesine de önemli katkılar sunacak. İlk defa kullanılacak yeni Ku-bant üzerinden verilecek özel servislerle uydu haberleşme servislerinin katma değeri artacak. Tekrar birincil kere denenen elektrikli itki sistemine sahip olacak uydumuz, çok daha nitelikli ve uzun ömürlü yayın hizmetine katkı sağlayacak. Türksat 5A haberleşme uydumuz, 35 yıl süreyle hizmet verip, yörünge ve frekans haklarımızı koruyacak.”

– “TÜRKSAT 5B’NİN TASARIM VE ÜRETİM AŞAMALARI BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR”

Beşinci tür haberleşme uydularından bir diğeri olan Türksat 5B’nin tasarım ve imal aşamalarının başarıyla devam ettiğini anlatan Karaismailoğlu, Türksat 5B’nin sistem seviyesi, son işlevsel ve sistem testlerinin, Türksat uzmanları göre yürütüldüğünü bildirdi.

Türksat 5B’nin de bu yılın son çeyreğinde SpaceX Falcon9 roketiyle uzaya gönderileceğini dile getiren Karaismailoğlu, ülkenin haberleşme uyduları aralarında faydalı siklet kapasitesi en enerjik uydusu olacak Türksat 5B’nin yörüngeye girmesiyle halen görev yapan Türksat 3A ve Türksat 4A uydularının yedekliğini yürütürken, Ku-bant kapasitesinin de artacağını belirtti.

Karaismailoğlu, Türksat 5B ile Ka-bant veri iletim kapasitesinin ise 15 kattan artı artacağına sinyâl ederek, 42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek uydunun ömrü 35 yıldan fazla olacağını söyledi.

– “TÜRKSAT 6A’NIN KURULUM, ENTEGRASYON VE TESTLERİ DEVAM EDİYOR”

Türksat 5A ve 5B haberleşme uydularının devreye girmesiyle Türksat AŞ haberleşme uydusu filosundaki etkin uydu sayının 7’ye çıkacağını gösteren Karaismailoğlu, ulusal haberleşme uydusu Türksat 6A’nın kurulum, entegrasyon ve testleri Ankara’daki Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Deneme Merkezinde devam ettiğini kaydetti.

Karaismailoğlu, “Türksat 6A’nın mühendislik modeli entegrasyon faaliyetleri tamamlandı, çevresel test aşamaları devam ediyor. 2022’de uzaya göndermeyi planladığımız Türksat 6A ile ülkemiz, dünya üzerinde haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yerini alacak.” diye konuştu.

Türksat’ın yürüttüğü haberleşme uydularının tasarım, entegrasyon, fırlatma ve işletme faaliyetleriyle Ulusal Uzay Programı’ndaki “uzay alanında etkili ve yetkin insan kaynağı geliştirilmesi” hedefine de önemli katkılar sağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, “Bizim insanımız, amaç gösterildiğinde, imkan ve moral verildiğinde, vatanı ve milleti için canla başla çalışıp sonuca ulaşıncaya değin bütün gücünü harcar.” ifadesini kullandı.

Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde bir taraftan kara, hava, demir ve deniz yollarında ülkeyi şaha kaldıran projelere imza atarken; bir de uydu ve uzay konusundaki atılımlarla da bölgede lider, dünyada da önde gelen ülkeler aralarında yer alınacağını kaydetti.