Bakan Pakdemirli: Silvan Projesi, 305 bin kişiye iş imkanı sağlayacak

Bakan Pakdemirli: Silvan Projesi, 305 bin kişiye iş imkanı sağlayacak

Atatürk Barajı’ndan sonradan en büyük sulama sahasına sahip olan ve ‘Diyarbakır’ın deli projesi’ olarak aşina Silvan Projesi dahilinde yapılan Silvan Barajı’nın cisim dolgusu tamamlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın video konferans katılımıyla yapılacak başlangıç töreni öncesi Silvan Barajı bölgesinde incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, projeyle Diyarbakır’ın cehresinin değişeceğini söyledi. Silvan Projesi’nin, ülke ekonomisine yılda 2 milyar katkı sağlayacağını aktaran Bakan Pakdemirli, 305 bin kişinin istihdam edileceğini dile getirdi. 

‘AĞUSTOSTA BARAJDA SU TUTMAYA BAŞLAYACAĞIZ’

Projenin tamamlanmasıyla Diyarbakır’a aksine göçün yaşanacağına dikkat çeken Bakan Pakdemirli, “Silvan Projesi, Atatürk Barajı’ndan sonra Türkiye’nin en büyük sulama barajı projesidir. Toplamda 850 bin hektar alanı kapsıyor. Yıllık 2 milyar TL katkı maddesi ve 305 bin kişiye iş imkanı sunacak. Diyarbakır’ın çehresini değiştirecek bir projedir. Yarın barajın tamamlanan vücut dolumu sebebiyle merasimini yapacağız. Baraj yapımı yüzde 75 seviyesine geldi. Önümüzdeki ağustos ayında barajda su tutmaya başlayacağız. Yarın Sayın Cumhurbaşkanı’mız ile yapacağımız programda yalnızca bu barajla ilgili bir merasim değil, Başlar Barajı, Ergani Barajı’nın açılışı ve aynı zamanda da Ergani İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin açılışını yapacağız. Silvan Projesi, içerisinde 8 baraj ve sulandırma kanalı yaratıcı 18 milyarlık devasa bir projedir. Bu heybetli projeyi 2023 yılına varmadan tamamlamayıp, bölgeyi sulamaya kavuşturacağız. Kuru tarımdan sulu tarıma geçtiğiniz süre 1 hektarda 10 bin lira fazla kazanç demektir. Özellikle sulamaya açılan alanlarla sulamaya açılmayan alanlar arasında göç oranlarına baktığımız vakit Diyarbakır’a tersine bir göç yaşanacak. İnsanlar topraklarına dürüst koşacak. İnşallah bu ovada tarımsal imal çok daha artacak” diye konuştu. 

‘METEOROLOJİK KURAKLIK, TARIMSAL KURAKLIĞA DÖNÜŞMEDİ’

Bakan Pakdemirli, açıklamasında kuraklık sorununa da değinerek, Türkiye’de kuraklığın bu sene hissedilmediğini belirtip, “18 yılda Devlet Su İşleri’nin yaptığı yatırımlarla bugün kuraklığı hissetmiyoruz. Geçen yıl kuraklık vardı lakin cumhuriyet tarihinin nebati üretimini gerçekleştirdik. Geçen sene nebati üretimimiz önceki yıla oranla yüzde 6 arttı. Meteorolojik kuraklık, tarımsal kuraklığa dönüşmedi. Bunun sebebi depolama kapasitemizdir. Bu ve bunun gibi projelerle ilerleyen yıllarda yağış azalsa bile ülkemizde üretim devam edecektir” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir