Barselona Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Barselona Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 20 Yer!

Barselona gezilecek yerler listesi
İçindekiler

Barselona Gezilecek Yerler Listesi1. Sagrada Familia Bazilikası2. Park Güell3. Casa Mila (La Pedrera)4. La Rambla Caddesi5. Camp Nou Stadyumu & Barcelona FC Museum6. Casa Batllo7. Mercat de La Boqueria8. Picasso Müzesi9. Barri Gotic (Gothic Quarter)10. Poble Espanyol11. Tibidabo12. Montjuic13. Barceloneta14. Plaça de Catalunya15. Barselona Katedrali16. Katalan Milli Sanat Müzesi (MNAC)17. Parc de La Ciutadella18. Santa Maria del Mar Bazilikası19. Magic Fountain of Montjuic20. Fundacio Joan Miro (Joan Miro Müzesi)Barselona’da Nerede Kalınır?

Barselona gezilecek yerler bakımından benim şu ana kadar en sevdiğim şehirlerin başında geliyor. İspanya‘nın bu turistik şehri, kendine has kültürü ve Gaudi’nin önderlik ettiği mimarisi doğru her sene milyonlarca gezgini ağırlıyor.

1992’de ev sahipliği yaptığı yaz olimpiyatı ile birlikte turistik anlamda yükselişe geçen kentte tatil günlerinizi geçirirken hiçbir yerde göremeyeceğiniz özellikleri barındıran binaları gezebilir, ayrı kültürleri nasıl başarıyla harmanladığını keşfedebilirsiniz. Rehber baştan başa çok önemli bilgiler paylaşacağım lakin öncesinde bunlara dikkat;

Nerede kalınır? Tarihi merkez Ciutat Vella, yeni mesken Eixample ile merkezin doğusunda plajları ile aşina Sant Marti şehirde konaklama için en yerinde yerler. Detayları Barselona’da nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Son 2 gezimde ben 4 yıldızlı Hotel Balmoral ‘da kaldım fakat derhal Barselona’ya gidecek olsam mutlaka şu otellere de göz atarım: 3★ Room Mate Pau, 4★ Catalonia Plaza Catalunya, 5★ Eurostars Grand Yat Limanı (Yazı sonundaki haritada aktüel fiyatları görebilir, arama yapabilirsiniz.)

Yapılacak şeyler: Gaudi’nin mükemmel eserleri olan Sagrada Familia ile Park Guell’i mutlaka gezin fakat ikisinde de uzun bilet kuyrukları olabiliyor. Bu yüzden biletilerinizi internetten almakta fayda var: Sagrada Familia Çabuk Antre Bileti & Park Güell Antre Bileti. Barselona’da yapılması gereken şeylerle ilgili detaylı listeyi Barselona’da ne yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Not: Barselona gezilecek yerler listemizdeki noktaların ziyaret bilgileri en son Şubat 2020’de revize edildi. Saatlerde ve antre ücretlerinde güncellemeler olmuş olabilir.

Barselona Gezilecek Yerler Listesi

Barselona gezilecek yerler harita rehberiBarselona gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Barselona’da gezip görülmesi gereken yerler:

Sagrada Familia BazilikasıPark GüellCasa Mila (La Pedrera)La Rambla CaddesiCamp Nou StadyumuCasa BatlloMercat de La BoqueriaPicasso MüzesiBarri GoticPoble EspanyolTibidaboMontjuicBarcelonetaPlaça de CatalunyaBarselona KatedraliKatalan Milli Sanat MüzesiParc de La CiutadellaSanta Maria del MarMagic Fountain of MontjuicFundacio Joan Miro

1. Sagrada Familia Bazilikası

Barselona gezilecek yerler Sagrada Familia

Barselona’nın simgelerinden birisi olan Sagrada Familia Bazilikası, şehrin popüler olmasına katkıda bulunan meşhur mimar Antoni Gaudi’nin en büyük eseri olarak gösteriliyor.

Aslında bazilikanın yapımı için San Jose Dindarları Birliği önce Francisco de Paula de Villar y Lozano ile anlaşmış. Oysa iki taraf aralarında zihin ayrılıkları ortaya çıkınca, proje 1883 yılında Gaudi’ye devredilmiş ve kaza sonucu yaşamını yitirdiği 1926 yılına kadar yapıya deyim yerindeyse hayatını adamış.

Bazilikaya, büyük ustanın ölümünün peşinde yarım kalmış olmasına rağmen günümüzde Barselona gezilecek yerler listesine mutlaka alınması gereken yapılardan birisi gözüyle bakılıyor.

Siz de bu gösterişli yapıya vakit ayırırsanız, gezintinizin odak noktasına Büyük Çile Kapısı, İsa’nın Doğum Cephesi, Mezar Odası, Çan Kuleleri, Helezoni Merdivenler bölümlerini alabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: Sagrada Familia’ya sadece 200 metre mesafede yer alan 4 yıldızlı Ayre Hotel Rosellón, bölgenin en popüler otellerinden. Şehrin bu dünyaca meşhur ikonik yapısına yakın konaklamak isterseniz seçim edebilirsiniz.

Antre Bileti & Turlar: Sagrada Familia, şehrin en popüler seyahat noktalarından. Girişte aslında uzun bilet kuyrukları oluyor. Bu yüzden biletinizi internetten önceden satın alırsanız Barselona seyahatinizde daha fazla zamanınız kalır. Keza imkanınız varsa kuleleri de mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Biletinizi devlete ait web sitesinden satın alabileceğiniz gibi Türkçe olarak hazırlanmış Getyourguide sayfalarından da satın alabilirsiniz.

Sadece antre bileti için Sagrada Familia Çabuk Giriş Bileti, kulelere de çıkmak isterseniz de Sagrada Familia Süratli Antre Bileti ve Nativity Tower Erişimi adlı tura göz atabilirsiniz.

Adres: Carrer de Mallorca, 401, 08013 BarcelonaZiyaret Saatleri: 09.00-18.00 (Yaz dönemi 20.00), Pazar 10.30-18.00Giriş Ücreti: €20 Temel Bilet (kapsamına kadar biletler €33’ya değin çıkıyor.)Web Sitesi: sagradafamilia.org/en

2. Park Güell

Barselona'da görülecek yerler Park Güell

Carmel Tepesi’nde yer alan Park Güell, Antoni Gaudi tarafından doğadan ilham alınarak tasarlanmış.

Proje gerçekten 20. yüzyılın başlarında Barselona’nın önde gelen sanayicilerinden Eusebio Güell’in isteğiyle Katalan modernizmini ve ihtişamını yansıtması için yapımına başlanan 60 ev içeren bir siteymiş. Ama başlangıcından itibaren geçen 14 yılda sadece 2 konut tamamlanınca, proje parka dönüştürülmüş ve 1922’de halka açılmış.

Peri masallarını hatırlatan pavyonlar, Gotik kemerler ve konuklarına enfes deniz manzarası sunan Sala Hospitala, ayrı mimari tarzları bir arada görebileceğiniz parkın içerisindeki en dikkat çekici bölümleri olarak gösteriliyor.

Göz müşteri renklerdeki kertenkele heykelinin önünde resim çektirmenin gelenek haline geldiği alanda bu bölümler dışarıya işaret bir diğer yerse meşhur mimarın 20 yıl her tarafında oturduğu ve içerisinde günümüzde Museu Gaudi’nin etkinlik gösterdiği inşa.

Not 1: Park Güell çok popüler bir destinasyon olsa da içinde yeme içme konusunda faydalanabileceğiniz bir tesis yok. Eğer parkta uzun süre geçirmeyi planlıyorsanız yanınıza atıştırmalık bir şeyler alabilirsiniz.

Not 2: Park şehir merkezinin azıcık uzağında bulunuyor ama Barselona seyahatinizde ulaşım anlamında çok işinize yarayacak olan hop on hop off otobüslerin parka yakın durağı var. Turistik otobüsler ile bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Giriş Bileti: Park Guell şehrin en popüler noktalarından olduğu için biletinizi ziyaretiniz öncesinde internetten satın almanızı tavsiye ederim. Dilerseniz resmi web sitesinden dilerseniz de şu linke tıklayarak Getyourguide’ın Türkçe hazır sayfalarından satın alabilirsiniz.

Park ziyaretinize birkaç günden az vakit kalmışsa ben biletinizi resmi web sitesinden satın almanızı tavsiye ederim.

Adres: Carrer d’Olot, 08024 BarcelonaZiyaret Saatleri: 08.00-17.30 (yaz dönemi kapanış saatleri 19.30 ya da 20.30 olarak revize ediliyor.)Giriş Ücreti: €10Web Sitesi: parkguell.barcelona/en

3. Casa Mila (La Pedrera)

Barselona gezilecek yerler Casa Mila

Katalonya Meydanı’ndan yürüye yürüye kısa sürede ulaşabileceğiniz Casa Mila, birçoklarına göre Sagrada Familia’dan sonra Gaudi’nin en değerli 2. eseri konumunda.

1906-1912 yılları aralarında yapımı gerçekleştirilen konut, meşhur mimar tarafından dönemin önemli iş adamlarından Pere Mila için tasarlanmış.

Tamamlanmasının gerisinde ağır eleştirilere maruz kalan ve lokal halkın dilimizde taş ocağı anlamına gelen La Pedrera ismiyle andıkları yapının ön cephesinde Gaudi, dalgalı bir deniz ile içerisinde salınan yosunların görüntüsünü yansıtmak istemiş.

Ön tarafları dökme demirle kapatılmış balkonları ve acayip şekilli bacalarla buruşuk çatısıyla uyarı çeken binanın içerisinde özel konutların yanı sıra Caixa de Catalunya Galerisi bulunuyor.

Ayrıca üst katındaki Espai Gaudi’de, Katalan mimarın farklı alanlara yönlendirilmiş çizimlerini, fotoğraflarını ve tasarımlarına ait maketleri yakından inceleme şansı bulabilirsiniz.

Antre Bileti: Biletinizi online satın edinmek isterseniz resmi web siteyi veya Getyourguide’ı kullanabilirsiniz. İkisinde de fiyat aynı. Hatta Getyourguide Türkçe sayfalarda hizmet verdiği için olur ya daha gizli edebilirsiniz. Bilet için tıklayın: Casa Milà-La Pedrera: Seri Giriş Bileti ve Sesli Kılavuz

Adres: Carrer de Provença, 261-265, 08008 BarcelonaZiyaret Saatleri: 09.00-18.30 (Yaz sezonu 20.30) Hem yapıda gece turları da düzenleniyor. Gece turu, kış dönemi: 19.00-21.00, yaz dönemi: 21.00-23.00Giriş Ücreti: €24 (gişede +€3), gece turları €34 (gişede +€3)Web Sitesi: lapedrera.com/en

4. La Rambla Caddesi

Barselona gezilecek yerler La Rambla Caddesi

Yürüyüş yerine getirmek ve şehir yaşamı ile iç içe almak için ideal atmosfere sahip olan La Rambla Caddesi, Katalonya Meydanı’ndan limana değin uzanıyor.

Barcino’yu çevreleyen surların 1766’da yıkılmasının gerisinde tasarlanan caddeye, kenti çevreleyen dağlardan gelen yağmur sularının denize aktığı bir nehir yatağının üstüne kurulduğu için bu ad verilmiş.

Etrafı yemek yeyip soluklanabileceğiniz kafe ve restoranlarla dolu caddede alışveriş yapabileceğiniz fazla sayıda mağaza ile hediyelik eşya dükkânı yer alıyor.

Eğer caddeye meydan göre girecek olursanız sırasıyla Font de Canaletes, Mercat de La Boqueria, Gran Teatre del Liceu ve Kristof Kolomb Heykeli’ni görebilirsiniz.

Burası şehrin popüler caddesi olsa da pazar günleri bir takım hediyelikçiler, dükkanlar kapalı olabiliyor. böylece alışveriş planlarınızı buna tarafından yapabilirsiniz. Ayrıca ara sokaklarda her turistik şehirlerde olduğu gibi cepçiler, dolandırıcılar olabiliyor titiz olun.

Otel Tavsiyesi: Eğer gezinizde şehrin bu en hareketli noktasında konaklamak isterseniz size 4 yıldızlı Royal Ramblas adlı tesisi önerebilirim. Tesis, Booking.com’da yapılan 3000 üzeri değerleme sonucu 10 üzerinden 8,6 gibi muazzam bir puana sahip.

5. Camp Nou Stadyumu & Barcelona FC Museum

Nou Camp Stadyumu, fc barcelona musuem

Barselona gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer ikonik mekânsa lokal insanlar göre Katalonya Özerk Bölgesi’nin gayri resmi ulusal takımı olarak anılan Barcelona Futbol Kulübü’nün maçlarını oynadığı görkemli Camp Nou Stadyumu ve Barcelona FC Müzesi.

Katalan Mimar Francesc Mitjans göre tasarlanan ve 3 sene içerisinde 55.000 metrekarelik alan üstüne kurulan stadyum, 99 bine yakın kapasiteye sahip.

Müzede ise futbol kulübünün 100 yılı aşan geçmişi görsel ve işitsel sunumlarla ziyaretçilere aktarılıyor. Barça’nın kazanmış olduğu tüm kupaları görebileceğiniz kültürel mekânda keza Dali, Miro, Subirach, Taples gibi lokal sanatçıların bağışladıkları eserler sergileniyor.

Adres: Carrer de Aritides Maillol, 12, 08028 BarcelonaZiyaret Saatleri: 09.30-19.30 (Ocak-Nisan arası pazar günleri 10.00-14.30) Saatler istikrarsızlık gösterebiliyor, gitmeden önce mutlaka kontrol edin.Antre Ücreti: Esas bilet €26 (gişede €29,50), Camp NOu Tour Plus ise €35 (gişede €38,50)Web Sitesi: fcbarcelona.com

6. Casa Batllo

Casa Batllo Barselona'da görülmesi gereken yerler

Antoni Gaudi’nin kente miras bıraktığı bir başka yapıysa lakabı dilimizde “Kemiklerin Evi” anlamına gelen Casa Batllo.

Katalonya Meydanı’ndan yürüyerek 10 dakika içerisinde ulaşabileceğiniz konutun bu lakabı almasında tasarımında tercih edilen Modernizme sanat akımının payı büyük.

Günümüzde özel bir işyeri göre müze olarak işletilen inşa, sıra dışı görünümünü 1904 yılında eski konutun dış ve iç kısımlarında yapılan onarım çalışmaları sonucunda kazanmış.

Dış cephe tasarımında Gaudi’nin Monet tarafından yaratılan “Nilüferler” tablosundan esinlendiğine inanılan yapının özellikle birincil katındaki salon şehir halkı manzarası ve tavan işçiliği ile konukları büyülüyor.

Giriş Bileti: Antre biletinizi Getyourugide üzerinden (benzer fiyata) satın elde etmek isterseniz tıklayın: Casa Batlló Bileti ve Video Rehber

Adres: Passeig de Gracia, 43, 08007, BarcelonaZiyaret Saatleri: 09.00-20.00 (son giriş 19.00)Giriş Ücreti: €25 (temel bilet)Web Sitesi: casabatllo.es/en/

7. Mercat de La Boqueria

Barselona gezilecek yerler Mercat de La Boqueria

La Rambla üzerindeki en çok ilgi çeken mekânlardan birisi olan Mercat de La Boqueria, şehir halkı çevresine yetiştirilen taze sebze ve meyvelerin, çiftlik ürünlerinin, et-balık çeşitlerinin satıldığı büyük bir pazar. Ünü ülke sınırlarını aşan pazar yerinin tarihi, bazı kaynaklara göre 1217 yılına dek uzanıyor.

Barselona’da etkinlik belirten çoğu üstteki seviye restoranın mutfaklarında kullanacakları malzemeleri satın elde etmek için tercih ettikleri La Boqueria’da herzamanki tezgâhların yanı sıra tatlı ve bonbon satışının yapıldığı, yemeklerin pişirildiği bölümler de bulunuyor.

Eğer karnınız acıktığında buradaki mekânları seçim ederseniz, Katalan mutfağına özgü o kadar fazla lezzeti test fırsatı bulabilirsiniz.

Adres: La Rambla, 91, 08001 BarcelonaZiyaret Saatleri: 08.00-20.30 (Pazar günleri kapalı.)

8. Picasso Müzesi

Barselona gezilecek yerler Picasso Müzesi

İspanyol sanatkâr hayattayken namına açılan birincil müze olma özelliğini taşıyan Barselona Picasso Müzesi, koleksiyonunda 3.500’den pozitif eser barındırıyor.

1963 yılında kapılarını ziyarete açan kültürel tesis, bu sayede bununla beraber Paris’teki müze ile Picasso’nun en çok eserini barındıran müze unvanını paylaşıyor.

Picasso’nun hayatının bir dönemini geçirdiği ve Orta Çağ’da malikâne olarak kullanılmış Palacio de Berenguer d’Aguliar içerisinde etkinlik belirten tesiste sanatçının ünlü eserlerinden ziyade birincil dönem çalışmaları sergileniyor.

Hombre Con Boina, Autorretrato con Peluca, Ciencia y Caridad, Menu de Els Quatro Gats müzeyi ziyaret ettiğinizde analiz olanağı bulabileceğiniz çalışmalardan bazıları.

Adres: Carrer Montcada, 15-23, 08003, BarcelonaZiyaret Saatleri: Salı-Pazar 09.00-19.00 (Perşembe 21.30)Antre Ücreti: €12Web Sitesi: museupicasso.bcn.cat/en/

9. Barri Gotic (Gothic Quarter)

Barri Gotic Gothic Quarter Barselona'da görülecek yerler

Barselona’nın tarihine alaka duyuyorsanız, bu konuya dair aklınızda oluşan bütün soruların yanıtlarını Barri Gotic sınırları içerisinde bulabilirsiniz.

Kentin kalbi ve bununla birlikte tarihinin başladığı yer olan Gotik Mahallesi’ndeki çoğu yapı, Katalonya’nın denizcilikteki en kuvvetli zamanı olarak anılan 11. ila 16. yüzyıllar aralarında kalma.

M.Ö. 3. yüzyılda Hannibal’in babası Hamilcar Barca kadar minik bir köy olarak kurulan, Roma’nın eline geçtikten sonraysa kaleye çevrilerek Barcino ismini bölge bölümünün en eski kısmını oluşturduğu ikâmetgâh bölgesinde Şehir Tarihi ve Frederic Mare Heykel müzeleri faaliyet gösteriyor.

Bölgede ayrıca Başdiyakozun Evi ile Roma Duvarı ve Agustus Tapınağı’nın bedava görülebilen kalıntıları büyük alaka çekiyor.

İspanyollar’ın Barrio Gotico dedikleri tarihi yerleşimde bu mekânları ziyaret ettikten sonra dilerseniz çevrelerinde görülmeye değer çoğu yapı bulunan Sant Jaume, Pi ve Josep Oriol meydanlarına da süre ayırabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: 4 yıldızlı Hotel Barcelona Catedral, bu bölgede konaklama yapabileceğiniz en güzel ve popüler tesislerden. Eğer şehrin otantik havasını doyasıya yaşamak isterseniz konaklama için bu bölgeyi ve tesisi tercih edebilirsiniz.

10. Poble Espanyol

Barselona gezilecek yerler Poble Espanyol

Barselona gezilecek yerler listesindeki mekânlar arasında benim bireysel favorim konumundaki Poble Espanyol, Montjuic Tepesi’nde yer alıyor. Açık hava müzesi olarak faaliyet belirten köy, Katalan Mimar Josep Puig i Cadafalch göre EXPO 1929 için tasarlanmış.

42.000 metrekarelik alanı kaplayan İspanyol Pavilyonu içerisinde bambaşka bölgelere özgü 116 yapı yoluyla ülke kültürünün ve yaşam tarzının ziyaretçilere aktarılması amaçlanıyor.

Aragon tarzı bir dini yapının Endülüs stilindeki meydanla bağlı yana görülebileceği tek yer konumundaki köyde; lokal zanaatkârların egzersiz yaptıkları 40 atölye, kafeler, restoranlar ve bir Flâmenko kulübü yer alıyor.

Adres: Av. de Francesc Ferrer i Guardia, 13, 08038, BarcelonaZiyaret Saatleri: Pazartesi: 09.00- 20.00, Salı, Çarşamba, Perşembe, Pazar: 09.00-24.00, Cuma: 09.00-15.00, Cumartesi 09.00-16.00Giriş Ücreti: Gişede €14, internetten alınca €12,60Web Sitesi: museupicasso.bcn.cat/en/

11. Tibidabo

Tibidabo Barselona

Yapımına 1902 yılında başlanan ve Modernist-Neo Gotik tarzları harmanlanarak 60 yılda tamamlanan görkemli Tanrısal Yürek Kilisesi’nin bulunduğu 512 metre yüksekliğe sahip Tibidabo Tepesi, Collserola Dağları’nın en yüksek kısmını oluşturuyor.

Konumu tamamen konuklarına güzel şehir manzarası sunan tepede kilise dışarıda ayrıca en üst kısmına asansörle çıkabileceğiniz 288 metre uzunluktaki irtibat kulesi ile 1908 yılında açılan, kentte eski moda oyuncakların çalışmakta olduğu tek lunapark statüsündeki Parc d’Atraccions del Tibidabo yer alıyor.

Barselona tatili esnasında keyif batmış saatler yaşamanızı sağlayacak tepeye ulaşmak için füniküleri kullanabilir veya Katalonya Meydanı’ndan kalkan Tibi Bus’a binebilirsiniz.

Hatta üzerinde gerektiğinde ara verme verebileceğiniz kafelerin bulunduğu patikada yürüyerek de bahsettiğim 3 mekâna ulaşabilirsiniz.

12. Montjuic

Montjuic Kalesi Barselona

Tibidabo Tepesi gibi doğal güzellikleri ve neşe saçan zaman geçirebileceğiniz mekânları bir arada sunan yerler hoşunuza gidiyorsa 173 metre rakımlı Montjuic’e de süre ayırabilirsiniz.

Günümüzde kullanılan adını üstünde yer alan eski Musevi Mezarlığı’ndan bölge üstte ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında geçmişinde o kadar çok kayda değer olaya şahitlik etmiş kale ile olimpiyat köyü geliyor.

İçerisinde askeri müzenin etkinlik gösterdiği kaleyi ile olimpiyat köyünü gezdikten sonra rotanızı mermer heykelleri ve vitrayları baştan sona ün kazanmış mezarlığa çevirebilirsiniz.

Olimpiyat stadyumu ile kale aralarında kalan 14 hektarlık alanı kaplayan Barselona Arboretumu, EXPO 1929 için Grafik Sanatları Sarayı olarak inşa edilmiş yapı içerisinde konuklarını ağırlayan Katalonya Kazıbilim Müzesi ve herkes saklı cenneti hatırlatan Laribal Parkı ile Mossen Costa i Llobera Kaktüs Bahçesi tepeye yaptığınız seyahat sırasında görmenizi tavsiye edeceğim diğer mekânlar.

13. Barceloneta

Barselona'da görülecek yerler Barceloneta

Küçük restoranları ve kafeleri ile ünlü Barceloneta, La Ciutadella kent parkının inşa edileceği bölgeden taşınan halkın yerleşmesi nedeniyle 19. yüzyılda inşa edilmiş.

1992 yılında düzenlenen yaz olimpiyatlarına kadar kentin denizle bağı olan tek yerleşimi konumundaki semt, hareketli komşusu Port Olimpic’in aksine konuklarına daha sakin ve geleneklere yerinde bir atmosfer sunuyor.

Ağırlıklı olarak kentin düşük gelirli nüfusunun yaşamakta olduğu semtin Mercado de Barceloneta isimli ahali pazarının kurulduğu iç kesiminde ufak kafeler ve tapas barları faaliyet gösterirken, sahil kesiminde balıkçı restoranları bulunuyor.

Kentin en kalabalık 2 plajına ev sahipliği yapan Passeig Maritim’de yürürken Istakoz Anıtı, Barselona’nın Başı, Mare Nostrum Binası gibi ikonik mekânları görebilir, kordon boyunun sonuna giderseniz Katalonya Tarih Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Montjuic Tepesi’ne ulaşım karşılayan tarihi teleferik de mahalle sınırları içerisinde yer alıyor.

Otel Tavsiyesi: Şehirdeki en kaliteli otellerden 5 yıldızlı W Barcelona bu bölgede yer alıyor. Eğer plaj kıyısında, şehirdeki gezip görülmesi gereken yerlere yürüme mesafesinde, kaliteli bir yer arıyorsanız bu oteli tercih edebilirsiniz. Data ve rezervasyon için tıklayın.

14. Plaça de Catalunya

Katolanya Meydanı Barselona

Kentin La Ribera, El Raval ve Barri Gotic’deri oluşan eski kısmı ile modern kesimi Eixample’yi birbirine bağlayan Plaça de Catalunya, gün boyu hareketli yapısı ile ön plana çıkıyor.

Passeig de Gracia, Rambla de Catalunya, La Rambla, Portal de l’Angel, Ronda de Sant Pere gibi önemli caddeleri birbirine bağlayan meydanı hareketliliği haricen alımlı kılan bir başka unsursa çevresindeki alışveriş olanakları.

Francesc Macia ve La Deessa o l’Enigma anıtları ile süslü görkemli meydanın trafikten arınmış ortamında önce birbirinden hoş fotoğraflar çekebilir, güvercinleri besleyebilir, ardındansa bahsetmiş olduğum caddelerden başlayarak kapsamlı bir kent turuna çıkabilirsiniz.

Otel Tavsiyesi: Burası şehrin en hareketli noktası. Barselona’da nerede kalınır? rehberimde de detaylıca anlattığım gibi bu bölgede konaklayarak şehrin çoğu noktasına rahatça ulaşabilirsiniz. Ayrıca havaalanından şehir halkı merkezine ulaşım sağlayan araçların da başlıca duraklarından bir adam başına bu meydan. 4 yıldızlı Catalonia Plaza Catalunya bölgedeki en popüler otellerin başında geliyor. Baştan Barselona’ya gidecek olsam bu otelin fiyatlarına mutlaka göz atarım.

15. Barselona Katedrali

Barselona Katedrali Barselona

Tasarımı Fransız Mimar Charles Walters’ın 1408 tarihli planlarına sadık kalınarak yapılan ön cephesinin en sinyâl kısmını oluşturduğu Barselona Katedrali, 14. yüzyılda II. Jaume’nin emriyle inşa edilmeye başlanmış.

Sırasıyla Roma tapınağının, Vizigot bazilikasının, caminin bulunduğu yerde yükselen katedral, aynı zamanda başpiskoposluk merkezi olduğu için “La Seu” adıyla da anılıyor.

Girişinde güzelliğiyle görenleri büyüleyen bir Hz. İsa ve 12 Havariler tasvirinin bulunduğu dini yapıda her şapel ayrı bir aziz ya da azizeye adanmış.

Gotik mimarisinin görkemi nedeniyle gezginlerin Barselona gezilecek yerler listelerinde kendisine yer bulan katedralin bilhassa iç kısmında Orta Devir ve Rönesans dönemlerine ait üslupların başarıyla harmanlandığını görebilirsiniz.

Adres: Plaça de la Seu, 08002, BarcelonaZiyaret Saatleri: Turistler için hafta içi 12.30-19.45, Cumartesi 12.30-17.30, Pazar 14.00-17.45 (Teras için asansörler Pzt-Cmt 10.00-12.00)Giriş ücreti: Turistler için temel bilet €7, audioguide +€4Web Sitesi: catedralbcn.org

16. Katalan Milli Sanat Müzesi (MNAC)

Barselona gezilecek yerler Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Kentin en abartılı yapılarından Palau Nacional içerisinde faaliyet bildiren Katalan Ulusal Sanat Müzesi, EXPO 1929’un hemencecik öncesinde ziyarete açılmış.

O dönem Katalonya pavilyonu olarak ziyaretçi kabul eden görkemli inşa, günümüzde özerk bölgenin en önemli ve zengin karma sanat müzesi haline gelmiş durumda.

Kuzey Katalonya’daki kiliselerden toplanan Romanesk sanat koleksiyonunun tamamını tahlil fırsatı bulabileceğiniz müzede İspanya’nın değişik bölgelerinden getirilmiş Gotik, Rönesans ve Barok eserler de sergileniyor.

Katalan sanatı hakkında ayrıntılı bilgiler edinebileceğiniz müze içerisinde sergi alanları açık havada hem kütüphane ile enfes kent manzarası eşliğinde leziz yemekler yiyebileceğiniz Oleum isimli bir restoran bulunuyor.

Adres: Palau Nacional, Parc de Montjuic, 08038 BarcelonaZiyaret Saatleri: Pazartesi kapalı. Pazar günleri sene boyu 10.00-15.00. Salı-Cumartesi 10.00-18.00 (Yaz dönemi 20.00)Giriş Ücreti: €12, teras +€2Web Sitesi: museunacional.cat/en

17. Parc de La Ciutadella

Barselona Parc de la Ciutadella Barselona

Denize yakın kısmı 1892 yılında 14 hektarlık bölge üstüne yerleşmiş Barselona Hayvanat Bahçesi’ne ayrılmış olan Parc de La Ciutadella, Kral 5. Felipe tarafından 1714 İspanya Veraset Savaşı ardından kentin güvenliği için yapı ettirilen bir kalenin yerine 1888’de düzenlenmiş.

Sınırları içerisinde Katalan Parlamentosu’na ait binanın da bulunduğu park, yürüyüş yolları ve yeşil alanları tamamen büyük kasaba halkının ve turistlerin çoğunlukla uğradıkları bir yer konumunda.

Parka gittiğinizde ilk önce şehir halkı için o kadar fazla eser üretmiş olan Gaudi’nin öğrenciyken katkıda bulunduğu Font Monumental’i ve Doğa Tarihi ile Jeoloji müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Peşinde Passeig Lluis Company Caddesi çıkışındaki Başarı Takı’na yönelebilirsiniz.

Adres: Passeig de Picasso, 21, 08003, Barcelona

18. Santa Maria del Mar Bazilikası

Santa Maria del Mar Bazilikasi

Mimari uyumu sebebiyle Gotik kiliseler aralarında en başarılı örneklerden biri olarak gösterilen Santa Maria del Mar Bazilikası, 1329-1384 yılları arasında La Ribera’nın sakinlerinin desteğiyle inşa edilmiş.

Tamamı Katalan Gotik tarza sahip şehirdeki tek inşa olma unvanını taşıyan bazilikanın dış kısmındaki sadelik iç kısmında yerini ustalıkla bitmiş varlıklı detaylara bırakıyor.

Gaudi’nin La Sagrada Familia’yı tasarlarken misal aldığı dini yapının mihrabının üstündeki 15. yüzyıl gemisi kentin denizcilikte zirvede olduğu yılları hatırlatırken, bazilikanın en önemli bölümünü 1714’deki savaşta ölen askerlerin altına defnedildiği Fossar de les Moreres isimli anıt oluşturuyor.

Adres: Plaça de Santa Maria, 08003, BarcelonaZiyaret Saatleri: 13.00-17.00, Pazar 14.00-17.00Web Sitesi: santamariadelmarbarcelona.org/home/

19. Magic Fountain of Montjuic

Barselona'da gezilecek yerler Fon Magica

İzleyicilerine eşine az rastlanır güzellikte bir ses, ışık ve su gösterisi sunan La Font Magica, 1929’da düzenlenen Dünya Ticaret Fuarı’nın açılışında ilk kez görücüye çıkmış.

Fuardan 1 yıl önce Tasarımcı Carles Buigas’ın önderliğinde ve 3 bin işçinin yoğun çalışması sonucu tamamlanan çeşme yoluyla konuklar, 30 müzikal eser eşliğinde ışık oyunları ile desteklenmiş bir su akrobasisi izleme ayrıcalığına kavuşuyor.

Katalan Ulusal Müzesi önünde bulunan Magic Fountain of Montjuic’in misafir etme saatleri sene içerisinde istikrarsızlık gösterebiliyor.

Adres:  Plaça de Carles Buigas, 1, 08038, Barcelona

20. Fundacio Joan Miro (Joan Miro Müzesi)

Barselona görülecek yerler Fundacio Joan Miro

Barselona gezilecek yerler listenizin son sırasında, kentin en işaret sanat galerileri arasında farzedilen Fundacio Juan Miro’ya yer verebilirsiniz.

1975 yılında kurulan müzede meşhur Katalan sanatçının yaşamı boyunca yarattığı resimler, çizimler ve heykeller sergileniyor.

Binası Josep Lluis Sert tarafından tasarlanan kültürel tesiste şahsen Miro kadar bağışlanmış eserlerin yanı sıra Katalan sürrealistlerin çalışmaları da ziyaretçilere sunuluyor. Müzede sergilere ek olarak film gösterimleri, konferanslar ve çocuk tiyatroları yapılıyor.

Adres: Parc de Montjuic, 08038, BarcelonaZiyaret Saatleri: Salı-Cumartesi arası: 10.00-18.00 (Nisan-Ekim arası yaz dönemi 20.00). Pazar: 10.00-15.00 (Nisan-Ekim arası yaz dönemi 18.00)Giriş Ücreti: €13Web Sitesi: fmirobcn.org/en

Barselona’da Nerede Kalınır?

Barselona'da konaklama, otel tavsiyesi4 yıldızlı Catalonia Plaza Catalunya, şehirde konaklama için hoş bir seçenek. Oteli incelmek ve rezervasyon için tıklayın.

Barselona’da nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca bahsettiğim gibi Barselona’da konaklama yapabileceğiniz 3 alan var. Bunlar; şehrin tarihi merkezi sanılan Ciutat Vella, şehrin yeni ve modern yüzü olan Eixample ve merkezin doğusunda kalan, plajları ile ünlü Sant Marti bölgesi.

Otel tavsiyesi olarak; hesaplı fakat çok merkezi bir yer arıyorsanız 3 yıldızlı Room Mate Pau ve Andante Hotel‘e göz atabilirsiniz.

Tercihiniz 4 yıldızlı bir tesis olacaksa Catalonia Plaza Catalunya ile Petit Palace Boqueria Garden adlı otelleri inceleyebilirsiniz.

Eğer Barselona seyahatinizde 5 yıldızlı, kaliteli bir yerde konaklamak isterseniz de Eurostars Grand Yat Limanı Hotel GL otelini tam sizlik.

Şehirde konaklama yapılabilecek bütün bölgeler hakkında detaylı bilgileri ve otel tavsiyelerimi Barselona’da nerede kalınır başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Barselona gezilecek yerler yazısı baştan başa Barselona hakkında çok ayrıntılı bilgiler paylaşmaya çalıştım. Umarım bu yazı Barselona seyahatiniz öncesinde sizin için yol gösterici, güzel bir kaynak olmuştur. Barselona seyahatiniz baştan başa ihtiyacınız olabilecek diğer tüm bilgileri şu yazılarda bulabilirsiniz;

Barselona gezi rehberiBarselona’da nerede kalınır?Barselona havalimanı – şehir merkezi ulaşımıBarselona’da neler yapılır?Barselona’da ne yenir?Barselona’dan ne alınır?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bahçelievler escort İstanbul escort beylikdüzü escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort ataşehir escort ankara escort bayan çeşme escort