Başörtülü akademisyene saldırıya ilişkin tutuklu şüphelinin 6 yıl 9 aya kadar hapsi istendi

Başörtülü akademisyene saldırıya ilişkin tutuklu şüphelinin 6 yıl 9 aya kadar hapsi istendi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Çakın’ın 6 Haziran’da Teşvikiye’de yer alan Mıstık Parkı’nda arkadaşlarıyla birlikte oturduğu sırada, parka gelen ve başörtülü olan müştekiler Neşe Nur Akkaya ile Yasemin Farhat’a rahatsızlık verecek nitelikte defalarca baktığı aktarıldı.

İddianamede Çakın’ın, müştekilerin yanına gelen kediyi göstererek, “Ben sizden rahatsız oluyorum. Gaziosmanpaşa’ya gidin. Burada yaşayamazsınız. Buradan gidin.” biçiminde yüksek sesle parkta bulunan insanları galeyana getirmek ve müştekilere aleyhinde tahrik etmek amacıyla bağırdığı anlatıldı.

Şüphelinin bu eylemi nedeniyle parkta bulunan diğer insanların dikkatlerini müştekilere yoğunlaştırdıkları kaydedilen iddianamede, Çakın’ın müştekilere hitaben “Gaziosmanpaşa’ya gidin” dediğini ikrar ettiği aktarıldı.

İddianamede, şüphelinin söylemi ve Akkaya’nın başörtüsüne yönelen saldırısı nedeniyle müştekilerin parkta yer alan insanlardan korkarak huzursuzluk hissettikleri, hatta olayda yaşanan dehşet sebebiyle müşteki Yasemin Farhat’ın İstanbul’dan ayrıldığı, bu nedenle Çakın’ın söylemleri ve eylemi nedeniyle müştekiler ve ulus güvenliği açısından yakın bir risk ortaya çıktığı vurgulandı.

İddianamede, olay sırasında şüphelinin su şişesi olduğunu söylediğini ancak ne olduğu tespit edilemeyen bir cisimle müşteki Neşe Nur Akkaya’nın yüzüne birden fazla defa vurduğu, başörtüsünden çektiği ve yere düşürdüğü, yüz bölgesinde, boynunda elinde ve ayak bölgesinde morluklar ve abrazyon oluştuğu açıklama edildi.

Şüpheli Eray Çakın’ın ifadesinde arkadaşlarıyla parkta oturduğunu, müştekilerin kediye ayağıyla vurduğunu, bunun üzerine Akkaya’ya ağırbaşlı bir şekilde ‘Kedilerden rahatsız oluyorsanız bankta oturmanız daha iyi olur. Çünkü arkada kedi parkı var.” dediğini fakat Akkaya’nın kendisine hakaret ettiğini öne sürdü.

Bu hakaret üzerine “Sen hiç bir şekilde bana hakaret edemezsin. Kediden ve benden eğer rahatsızsan burası Nişantaşı, burada çoğu parkta kedi var ve benim gibi insanları fazla görürsünüz, eğer rahatsızsan Gaziosmanpaşa’da bir parkta rahatça oturabilirsiniz” dediğini savunan kararsız, ağız dalaşı esnasında yarısı su doymuş plastik su şişesiyle Neşe Nur Akkaya’nın alın kısmına içten 1-2 kere vurduğunu, üstüne atılı suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Adli Tıp Kurumu ve İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı raporuna göre Akkaya’nın “Kolay tıbbi müdahale ile giderilebilir” şekilde yaralanmasına sebebiyet verildiği, olaydan sonra ele geçirilemeyen ve şüphelinin suçta kullandığı cismin saldırıda rahatlık sağlaması ve müştekinin daha pozitif yaralanmasına kullanışlı olması sebebiyle silah zarfında değerlendirildiği kaydedildi.

İddianamede, güvenilmez Çakın’ın “silahla kasten yaralama” ve 2 kişiye karşı “halkı kin ve düşmanlığa alenen kışkırtma etme” suçlarından 1 sene 9 aydan 6 sene 9 aya değin hapisle cezalandırılması istendi.

İddianame İstanbul 60. Asliye Canice Mahkemesi’nde gönderildi.