Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa günü düşüşle tamamladı

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 69,11 puan azalırken, toplam operasyon hacmi 34,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 4,07 ve holding endeksi yüzde 5,07 layık kaybetti. Bütün sektör endeksleri gerilerken, en fazla kaybettiren ise yüzde 7,23 ile bilişim oldu.

Analistler, küresel piyasalarda yeni herif koronavirüs (Kovid-19) olgu sayısındaki büyüme, aşılama konusunda yaşanan miktar sorunları ve salgının ekonomiye etkileri konusunda devamlı endişelerle negatif bir seyir izlendiğini ifade etti.

Bu akşam ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kararları ve sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell’ın oluşturacağı açıklamaların piyasaların odağında bulunduğunu gösteren analistler, Fed’in faizleri değiştirmesinin beklenmediğini ve sözle yönlendirmede enflasyon ve istihdam vurgusuna devam edilebileceğini aktardı. 

Analistler, yarın yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı yılın birincil enflasyon raporu, TCMB Para Politikası Kurulu toplantı özeti, hesaplı güven endeksi, yurt dışarıya ise ABD’de yükselme, Almanya’da enflasyon, Avro Bölgesi’nde alıcı güven endeksi ilk olarak almak üzere data gündeminin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.420 seviyesinin  destek, 1.555 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir