Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa günü düşüşle tamamladı

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 24,88 puan azalırken, toplam operasyon hacmi 30,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,47 ve holding endeksi yüzde 1,09 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında azami kazandıran yüzde 1,27 ile Spor, en fazla kaybettiren ise yüzde 2,85 ile irtibat oldu.

Analistler, ABD borsasında GameStop hisselerindeki fazla oynaklık ve ardından yaşanan gelişmeler, Çin kaynaklı likidite sorunu ve ABD’nin özendirme paketine ilişkin belirsizliklerle dünya borsalarında satıcılı bir seyir izlendiğini açıklama etti. 

Haftaya yurt içinde enflasyon, yurt haricen ise ABD’nin istihdam raporumdaki veriler, dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), İngiltere Merkez Bankası faiz kararı, Avro Bölgesinde çoğaltma ilk olarak olmak üzere yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirten analistler,  teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.470 ve 1.440 seviyelerinin destek konumunda olduğunu söyledi.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, ocak ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 1,48 artmasını bekliyor. 

Ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına  kadar bir önceki ay yüzde 14,60 olan yıllık enflasyonun yüzde 14,75’e çıkacağı hesaplanıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir