Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa günü düşüşle tamamladı

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa kadar 17,78 puan azalırken, toplam işlem hacmi 33,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,18 ve holding endeksi yüzde 1,18 layık kaybetti. Sektör endeksleri aralarında azami kazandıran yüzde 2,62 ile taş, toprak, en çok kaybettiren ise yüzde 2,43 ile metal başlıca sanayi oldu.

Gün içinde 1.582,04 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini görebilen BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen kar satışlarıyla 1.550,00 puanın üzerinde dengelendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) beklentiler doğrultusunda politika faizini yüzde 17’de sabit bırakırken, karar metninde sıkı duruşun devam edeceğine muhabere edildi. TCMB kararı sonrası dolar/TL, 7,3497 seviyesini gördü.

Analistler, ABD’de Joe Biden’ın başkanlık görevine başlamasının ardından parasal teşvik paketlerine ilişkin beklentilerin artmasıyla küresel ölçekte pay piyasalarının fazla bir seyir izlediğini açıklama etti.

Yarın yurt içinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un Türkiye değerlendirmesinin beklendiğini aktaran analistler, yurt haricen ise dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satılma Yöneticileri Endeksi (PMI) ilk olarak edinmek üzere veri gündeminin peşine düşüp takip edileceğini bildirdi.

 Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.590 seviyesinin direnç, 1.540’ın yardım konumunda olduğunu kaydetti.  
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir