Bütün internet tarayıcıları tek çatı altında toplanacak

Bütün internet tarayıcıları tek çatı altında toplanacak

İnternet ile ilgili en büyük zorluklardan birisi de hiç şüphesiz iki taraflı eklentiler oluşturmaktır. Herhangi bir eklenti oluşturulduğunda yalnızca o tarayıcıda etkin olabilir. başkaca diğer tarayıcılarda çalıştırmak isterseniz sorunlarla karşılaşmamız . Küresel çapta etkin olan internet tarayıcıları bu sorunu çözmek için bir araya geldi.

Apple, Google, Microsoft ve Mozilla devasa bir proje için kolları sıvadı. Bu proje ile birlikte karşılıklı web eklenti sistemi oluşturuluyor. Bu Nedenle tek bir eklenti bütün internet tarayıcılarında çalışabilecek. Proje için heybetli şirketler güçlerini birleştirdi.

Dünyanın en büyük internet hizmeti veren şirketlerinin bir araya gelerek oluşturduğu WebExtensions Community Group, güvenli çabuk ve gizli kullanım sağlayacak. En önemlisi ise eklentiler bütün internet tarayıcılarında çalışabilecek.

Çoğu eklenti Chromium tabanlı olmasından dolayı Safari ve Mozilla içerisinde çalışmaları epeyce kuvvet. bu nedenle eklentilerin yeniden kodlanması gerekebiliyor. Böyle bir problemle yüz yüze gelmek istemeyen internet tarayıcıları yeni önlemler aldı. Bu önlemler doğrultusunda her tarafta çalışabilen eklentiler oluşturulacak.

Basit zahmetsiz ve seri bir şekilde çalışması planlanan bu proje Github üzerinden anayasa ile oluşturuldu. Şartları kabul eden herkes topluluğa katılarak interneti daha iyi ışık halkası getirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir