Cansu Kaya davasında sanıklar yeniden hakim karşısına çıkıyor

Cansu Kaya davasında sanıklar yeniden hakim karşısına çıkıyor

Yargıtay 1. Canice Dairesi, Muğla’nın Ortaca ilçesinde kaybolduktan 2 gün sonra cesedi yer alan Cansu Kaya’nın ölümüne ilişkin lokal mahkemenin Necati Demir için ağırlaştırılmış müebbet ve 36 sene, Mehmet Poyraz Çalhan’a ise 42 yıl hapis cezası kararını bozdu.

Öldürüldüğünde 18 yaşında olan Cansu Kaya’nın ölümüyle ilgili, tutuklanan Necati Demir, 4 Kasım 2016’da Fethiye Ağır Suç Oluşturan Mahkemesindeki duruşmada “bilerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet, “kaliteli cinsel istismar” suçundan 27 yıl, “kişiyi hürriyetten yoksun kılma” suçundan 9 sene hapis cezasına çarptırılmıştı. Cinayetin diğer sanığı olan Mehmet Poyraz Çalhan’a da “mahsus öldürme” suçundan 24 yıl, “cinsel istismar” suçundan 12 yıl, “kişiyi hürriyetten yoksun kılma” suçundan ise 6 yıl sene hapis cezası verilmişti.
Yargıtay 1. Cinayet Dairesi, temyiz üzerine dosyada yaptığı incelemede sanıklar Necati Demir ile Mehmet Poyraz Çalhan hakkındaki lokal duruşma kararını bozarak, eylemin gerçekleştiği tarihte Kaya’nın 18 yaşından büyük olması gerekçesiyle “Kaliteli cinsel istismar suçu” yerine “Cinsel saldırı” suçundan cezalandırılmaları gerektiği yönünde kararın bozulmasına karar verdi.

Yargıtay 1. Cinayet Dairesi’nin bozma kararı üstüne Fethiye Ağır Cinayet Mahkemesi’nde dava bitmiş ele alınacak.

Murat Yalçın
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir