Chomsky: Türkiye, basın özgürlüğü konusunda çok ciddi bir tehlike altında

Chomsky: Türkiye, basın özgürlüğü konusunda çok ciddi bir tehlike altında

Noam Chomsky, Türkiye’de basın özgürlüğünün önemli bir tehdit aşağı olduğunu söyledi. Chomsky, “Gittikçe daha da otoriter bir hal bölge Erdoğan rejiminin Türkiye toplumu üzerindeki boğucu hakimiyeti genişledikçe özgürlükler de kısıtlanıyor” ifadelerini kullandı.

Chomsky: Türkiye, basın özgürlüğü konusunda çok ciddi bir tehlike altında

Amerikalı dilbilimci ve düşünür Noam Chomsky, basın özgürlüğüne yönelik baskıların arttığını belirterek, “Türkiye, basın özgürlükleri konusunda çok önemli bir tehlike aşağıda” dedi.

Türkiye, Hudut Tanımayan Gazeteciler (RSF) kuruluşunun her yıl hazırladığı basın özgürlüğü sıralamasında 154. sırada. Freedom House, Türkiye’yi basın özgürlüğünün olmadığı bir ülke olarak tanımlıyor. Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) son raporuna kadar Türkiye Çin’den sonra en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke. Yazarlar Birliği PEN Amerika’nın son raporuna göre Türkiye, maksimum aydının hapiste olduğu ilk üç ülke arasında.

92 yaşındaki Prof. Dr. Noam Chomsky, VOA Türkçe’den Can Kamiloğlu’na Türkiye’deki basın özgürlüğü konusunda açıklamalarda bulundu.

2015 yılında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar Güneydoğu’da yaşananları yerinde izlemesi için Türkiye’ye eğlence edilen Chomsky, “Türkiye’ye gitmeye karar verirsem bu onun davetiyle olmayacak” diye yanıtlamıştı.

Chomsky, Türkiye’de ırk üzerindeki baskıların her geçen gün daha da arttığını belirterek, ”Gittikçe daha da otoriter bir hal alan Erdoğan rejiminin Türkiye toplumu üzerindeki boğucu hakimiyeti genişledikçe özgürlükler de kısıtlanıyor” dedi.

Basın özgürlüğüne karşın baskıların arttığını vurgulayan Chomsky, “Türkiye, basın özgürlükleri konusunda çok ciddi bir risk aşağıda. Hudut Tanımayan Gazeteciler Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye’nin sıralamasına bakın Türkiye’deki basın özgürlüğünün nerede olduğunu görürsünüz” ifadelerini kullandı.

Niçin BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgür ortamının yeşermesine katkı maddesi sunmak. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata aşmak, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi ama de değil.

Bundan daha sonra da yolumuza benzer sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle kuvvetli, seninle özgür!

BirGün’e Takviye Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir