Covid-19’dan taburcu edilenlerin üçte biri yeniden hastaneye kaldırıldı

Covid-19'dan taburcu edilenlerin üçte biri yeniden hastaneye kaldırıldı
 
Yeni bir araştırma, yeni alıcı korona virüsünü (Covid-19) atlatanların üçte birinin taburcu edilmelerini izleyen birincil 5 ay içinde solunum yolu rahatsızlıkları ve kardiyovasküler sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırıldığını ortaya koydu. 

İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu’nun, University College London ve Leicester Üniversitesi ile yürüttüğü çalışma çerçevesinde Covid-19’u atlatan 47 bin 780 birey takip edildi. 

YÜZDE 12.3’Ü HAYATINI KAYBETTİ

Çalışmada hastaların takriben yüzde 30’unun (14 bin 140 kişi), Covid-19’u atlattıktan sonraki 140 gün içinde kardiyovasküler sorunlarda artış, solunum güçlüğü ve yüksek şeker şikayetleriyle baştan hastaneye kaldırıldığı, bu şahısların yüzde 12,3’ünün hayatını kaybettiği gözlendi.

Covid-19’u atlattıktan sonraki birincil 5 ayda solunum güçlüğü gelişenlerin sayısının 6 bin 85 olduğu, bunlar arasında her yerde hastaneye kaldırılma riski en yüksek grubu, yaşlılar ile Afrika-Asya kökenlilerin oluşturduğuna uyarı çekildi.

YAŞ ORTALAMASI 65

Araştırmanın bulguları henüz hakemli dergide yayınlanmazken, incelenen hastaların yaş ortalamasının 65 olduğu, 2020’nin ilk 8 ayında Covid-19 tanısıyla hastaneye kaldırıldıkları ve iyileşmelerinin peşinde taburcu edildikleri belirtildi.

University College London’ın İngiltere’deki nöroloji dergisi Brain’de yayımlanan araştırması da Covid-19 ile deliryum, beyin iltihabı, felç ve sinir hasarı gibi nörolojik komplikasyonlar arasında ilişki olduğunu ortaya koymuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir