Cumhurbaşkanı Erdoğan: Meclis’te bir Su Kanunu hazırlıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Meclis'te bir Su Kanunu hazırlıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Suyun Gücü Milletle Buluşuyor” Toplu Başlangıç Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suyumuzu korumakla vatanımızı korumak aralarında mahiyet itibarıyla hiçbir fark görmüyoruz.” dedi.”

“SU KANUNU HAZIRLIYORUZ”

Erdoğan, “Hedeflerimize daha hızlı ulaşabilmek ve su yönetimindeki çatışmaları önlemek nedeniyle Meclis’te bir ‘Su Kanunu’ hazırlıyoruz. Toplam 277 milyar liralık yatırımla 600 barajı, 423 göleti, 590 hidroelektrik santralini, 1457 sulama tesisini, 262 içme suyu tesisini hizmete alarak adeta epope yazdık” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından başlıklar şöyle:

“Ankara’mıza bu tesislerimizi kazandırırken kesinlikle komşu şehirleri de ihmalkârlık etmiyoruz. Çankırı’da70 milyon liralık bir yatırımla inşa ettiğimiz Dereçatı Barajı’nı, Kırıkkale’de yatırım tutarı 63 milyon lira Sulakyurt Sulaması’nı da bugün resmi olarak devreye alıyoruz. Hem topraklarımızın verimi artıracak keza de tasarruflu olacağı için çiftçilerimizin enerji maliyetleri düşecektir.

Şu an faal olarak çalışan sulama tesisiyle takvim 17 milyon lira gelir artışı ve yaklaşık 2300 kişiye istihdam oluşturacaktır. Çiftçimizin enerji yükünü çok önemli oranda hafifletmektedir. Toplam yatırım tutarı 1 milyar 470 milyon lira olan bütün tesislerin ilk kez bu şehirlerde yaşayan kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum. Su, denizler, göller, dağlar, yaylalar, üzerinde yaşadığımız toprak bizlere verilmiş birer emanettir. Eşrefi mahlukat yani insan kuşkusuz bu nimetleri kullanacak, hayatı idame ettirirken de faydalanacaktır. Ancak insanoğlu emanete ihanet etmeyecek, gelecek nesillerin ve diğer canlıların nimetler üzerindeki hakkı bencilce gasp etmeyecektir.

“SU KAYNAKLARINI EN ETKİN ŞEKİLDE KULLANMANIN GAYRETİNDEYİZ”

Ecdadımız da bir taraftan suyu sebiller, kanallar, kemerler, şadırvanlar, çeşmelerle bütün canlılar için erişilebilir kılarken, israfına mani olacak böylece çok adım atmıştır. Kimi yazarların bilhassa İstanbul için ‘Su medeniyetinin başkenti’ ifadesini kullanması, ecdadın su kullanımı ve mimarisinde geldiği yeri göstermesi bakımından fazla önemlidir.

Farklı kaynaklardan temin edilen su bir kısmı halen ayakta kalan kemerler vasıtasıyla şehre ulaştırılmış, havuzlarda dinlendirilirken su teraziyle basıncı ayarlanmış, herkes öbür bir zerafet örneği çeşmelerle İstanbulluların hizmetine sunulmuştur. Aynı bir mühendislik dehasını Endülüs’te de bakmak mümkündür. Endülüs Müslümanları su kanalı inşasında o kadar ileri gitmişlerdi ki bir takım kaynaklara göre İspanya’nın başkenti Madrid’in su ihtiyacı uzun yıllar her tarafında su kanallarından karşılanmıştır. Bu tarihi birikimden ilham ve cesaret alarak biz de bugün ülkemizin su kaynaklarını en etkili ve verimli şekilde kullanmanın gayretindeyiz.

“SU İSRAFINI ÖNLEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Su hayattır diyerek, yürüttüğümüz çalışmalarla su israfını önlemeye, su kirliğininin önüne geçmeye, mevcut kaynaklarımızdan en fazla derece istifade etmeye çalışıyoruz. Bizim de iklim değişikliği ve kuraklık sebebiyle su kaynaklarımız gitgide artarak azalıyor. Suyu açık kanalet sistemleriyle kullanmanın yanlış olduğu inancındayız. Zira açık kanalet sisteminde yüzde 60-70’lere varan buharlaşmanın suyu ne derece israfa karşın hale getirdiğini görüyoruz. Bundan sonraki süreçte daha fazla kapalı sistemle suyu kullanmanın gayreti içinde olacağız, yatırımlarımızı da buna karşın yapacağız.

“GEREKEN ADIMLARI ATMAMIZ ŞARTTIR”

Su kaynaklarına ziraat, endüstri ve evsel atıkların karışmasıyla sularımız her geçen gün kirleniyor. Dünya genelinde 2025 yılına değin su kıtlığı yüzünden 700 milyon insanın göç etmek zorunda kalacağı ifade ediliyor. Su kaynaklarının azalması bizim gibi kişi başına kullanılabilir su miktarı bakımında su stresi çeken bir ülke için çok ciddi riskler içermektedir.

Türkiye’nin her geçen gün daha da kötüleşen bu tablo aleyhinde gereken adımları şimdiden atması şarttır. Daha önce de ifade ettiğim gibi suyumuzu korumakla vatanımızı gözetmek arasında hiçbir ayrım görmüyoruz. Bu amaçla son 19 yılda ülkemizin su ve gıda güvenliğini garanti altına alacak pek çok kayda değer projeyi hayata geçirdik.

“2071’E KADAR İÇME SUYU PLANIMIZ HAZIR”

Şehirlerimiz su sıkıntısı çekmesin diye 81 il içme suyu eylem planı hazırladık. İllerimizi 2040, 2050 ve 2070’e kadar içme suyu planını yapmış bulunuyoruz. İçme suyu sorunu en büyük sebebi kayıp kaçak oranıdır. Belediyelerimizin yüzde 38’den yüzde 25’e düşürülmesi için araştırmalar devam ediyor. Su yatırımlarına yük veriyoruz.

277 milyar liralık yatırımla 600 barajı, 423 göleti, 590 hidroelektrik santralini, 1457 adet sulandırma tesisini ve 267 adet içme suyu tesissisini hizmete alarak epope yazdık. Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’ne geçtiğimiz 3 yılda 41 milyar liranın üstünde yatırım yaptık. Meclis’te bir Su Kanunu hazırlıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Meclis'te bir Su Kanunu hazırlıyoruzBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir