Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Magro ile bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Magro ile bir araya geldi

Erbaş, makamındaki görüşmede, iki ülke ilişkilerinin uzun yıllara dayandığını, daima üst seviyede olduğunu belirtti.

İlişkilerin, Osmanlı Devleti dönemine kadar dayandığını, özellikle 1960 sonrası Türkiye’den Fransa’ya giden vatandaşlar vesilesiyle ilişkilerin üst seviyeye çıktığını söyleyen Erbaş, Fransa’da 700 binin üzerinde Türk vatandaşının yaşadığını anımsattı.

Ali Erbaş, sadece Türklerin yok, Müslümanların her zaman din hizmeti ve eğitimine ihtiyacının olduğunu, yıllardan bu yanlamasına bunu karşılamaya çalıştıklarını aktardı.

Doğru din eğitiminin önemine sinyâl eden Erbaş şunları kaydetti:

“Türkiye olarak aşırılıklardan uzaktan, doğru dini bilgiyle bir din eğitimini öteden beri tercih ediyoruz. Zaten İslam’ın ismi de uzlaşma anlamına geldiği için bütün dünya insanlarının birlikte, barış içerisinde yaşamaları için neler yapabiliriz, bunun gayretindeyiz. Bununla ilgili de çok büyük tecrübemiz var. Uygarlık itibarıyla ayrı inançlardan, mezheplerden, ırklardan insanlarla asırlar baştan başa bu topraklarda bir arada yaşanmışlık ifade eden büyük bir tecrübemiz var. Benzer şey Fransa’da söz konusu. Dolayısıyla her iki ülkenin de birlikte yaşama tecrübesinden bizim iyi bir şekilde istifade etmemiz gerekiyor.”

Büyükelçi Herve Magro da görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Erbaş’a teşekkür etti.

Görüşmede Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun ile Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay da yer aldı.