Diyarbakır’da 10 durakta insanlık tarihine yolculuk…

Diyarbakır’da 10 durakta insanlık tarihine yolculuk...

jüri
Ahmet Ün / DHA Diyarbakır Bölge Temsilcisi
Bahar Akıncı / Gezi yazarı
A. Buğra Tokmakoğlu / Özgürlük Gezi gezgini
Engin Öztürk / Bağımsızlık Haber Gazetesi Genel Yayınlama Yönetmeni
Erdoğan Gümüş / Bağımsızlık Gezi gezgini
Jan Belek / Öz Diyarbakır Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
Nurgül Büyükkalay / Hürriyet Yolculuk gezgini
Saffet Emre Tonguç / Bağımsızlık Gezi yazarı
Şaban Yılmaz / Diyarbakır Laf Gazetesi muhabiri
Yıldırım Güngör / Seyahat yazarı

1- Anadolu’nun en eskisi
Ulu Cami
Diyarbakır’ın sembollerinden… Büyük Kasaba merkezindeki inşa Anadolu’daki en eski camilerden biri. 639’da
Diyarbakır’ın Araplar kadar fethedilmesi sonucu şehrin en büyük kilisesi olan Mar Toma Kilisesi, Ulu Cami’ye dönüştürülmüş. Müslümanlar göre 5. haremi şerif, yani mukaddes mabed olarak kabul ediliyor.

2- İki yaka arasındaki bağ
On Gözlü Köprü
Silvan Köprüsü ya da Mervani Köprüsü olarak bilinen On Gözlü Köprü, Dicle’nin iki yakasını birbirine bağlıyor. Mervaniler devrinde Diyarbakır hükümdarı Nizamüddevle Nasr kadar yaptırılan köprü, 1065 yılına tarihlendiriliyor. 178 metre uzunlukta, 5.6 metre genişlikteki yapı, kesme bazalt taştan 10 gözlü inşa edilmiş.

Diyarbakır’da 10 durakta insanlık tarihine yolculuk...

3- Güneydoğu’nun Kuş Cenneti
Hevsel Bahçeleri
8 bin yıllık geçmişiyle ülkemizin en kayda değer değerlerinden… Diyarbakır surları ve Dicle arasındaki bahçeler UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde. Bir öteki özelliği Güneydoğu Anadolu’nun en büyük kuş cenneti olması.

4- Tarihi çok eskiye dayanıyor
Diyarbakır Surları
2015’cilt bu yana UNESCO Dünya Kültürel Mirası Listesi’nde. Çin Seddi ve İstanbul Surları ile birlikte dünyanın en uzun ve en sağlam halde günümüze ulaşan surları arasında. Tarihi geçmişi de 9 bin sene öteye uzanıyor.

Diyarbakır’da 10 durakta insanlık tarihine yolculuk...

5- Doğuyla batı arasındaki kale
Zerzevan Kalesi
Çınar’a 13 kilometre mesafedeki Roma dönemine ait Zerzevan Kalesi, doğudan gelen orduların karşılandığı yermiş. Kazılarda, Mithras Tapınağı, kiliseler, villalar, bakımlı geçitler, sarnıçlar, mezarlar ve su kanalları keşfedildi.

6- Anadolu’da tek
Dört Ayaklı Minare
1500’de Akkoyunlu Kasım Bey’in yaptırdığı Şeyh Mutahhar Camisi’nin minaresi Anadolu’daki tek örnek. Minarenin dört ayağı İslam’ın dört mezhebini simgeliyor. Rivayete tarafından altından yedi kez geçenin dileği olurmuş.

Diyarbakır’da 10 durakta insanlık tarihine yolculuk...

7- Meşhur şairin hayatına dair
Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Müzesi
Meşhur şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği konut, Diyarbakır evlerinin en güzel örneklerinden… Müzede şairin mektupları, kitapları, fotoğrafları ve özel eşyasıyla etnografik eserler sergileniyor.

8- Zülkifl ve Elyesa Peygamber Türbeleri
Eğil Peygamber kabirleri
Kuranı Kerim’de isimleri geçen Zülkifl ile Elyesa peygamberler dahil 9 peygamberin burada mezarı olduğuna inanılıyor. Eğil, peygamber mezar ve türbelerinin yanı sıra kral mezarları gibi birçok tarihi esere de konut sahipliği yapıyor.

9- Şehre özgü hediyelikler
Bakırcılar Çarşısı
Kentin bu yüzyıllık geleneğinin yansımalarını görebileceğiniz özgün bir durak. Kahve fincanları, bakır sahanlar, kazanlar, biblo ve hediyelik eşyalarla doymuş olan çarşı, uğranması gereken yerlerden.

10- Oturmuş Yaşamın başlangıcı
Hilar Mağaraları

Ergani yakınlarında Çayönü bölgesindeki Hilar Mağaraları, insanların toplu yaşama geçtikleri birincil yerlerden. MÖ 7250-6750’ye tarihlenen Neolitik Devir’a ait konut, ambar ve mezarları görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir