Doç. Dr. Nejat Altıntaş: Koronavirüs aşısı öncesi ve sonrası 6 saat uyuyun

Doç. Dr. Nejat Altıntaş: Koronavirüs aşısı öncesi ve sonrası 6 saat uyuyun

Doç. Dr. Nejat Altıntaş, koronavirüs salgınındaki aşılamada uykunun çok önemli olduğunu belirterek, “Koronavirüs aşısı oldunuz ama düzgün uyumadınız, 6 saatin aşağı uyudunuz. Sizde oluşacak antikor seviyesi yüzde 50’nin daha altındadır. O süre uykunun en büyük faydası uyumak sizin korona yenmenizi sebep olur. Aksi takdirde vücudunuzda savunma hücreleri oluşamaz, virüsle savaşınız da yarı yarıya azalmış olur. Bunun için aşı ve sonrası minimum 6 saat uyumak manâlı” dedi.

NKÜ Sıhhat Tatbik ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Göğüs ve Uyku Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nejat Altıntaş, koronavirüs döneminde vücudun savunma hücrelerinin uykuyla fazla ilişkili olduğunu söyledi.

Altıntaş, “Vücudumuzda savunma hücresi dediğimiz beyaz küreler var. Beyaz kürenin aktivitesine bakmışlar. Yalnızca bir gün, tek bir gün,  4 saatin aşağı uyuyacak olursan aktivitesi hücrelerinin yüzde 70 azalıyor. Bu gözenekli olan ne için zorunlu? Kanser hücrelerini öldürmek için zorunlu, vücudunuza giren virüsleri bakterileri öldürmek için zorunlu” dedi.

 ‘Aşı öncesi ve sonrası 6 saat uyuyun’

Doç. Dr. Altıntaş, koronavirüs salgınında aşılamanın kesintisiz sürdüğünü açıklama ederek, aşı olacak vatandaşların aşı öncesi ve sonrasında mutlaka korunması gerektiğini kaydetti.  Doç. Dr. Altıntaş, “Mutlaka aşı olmadan önce bir ağrı kesiciler kullanılmaması gerekiyor. Çünkü analjezik kullanılması aşının etkinliğini azaltıyor. İkincisi alerji ilaçlarının kullanılmaması gerekiyor. Üçüncüsü de çok iyi 6 saatin üzerinde mutlaka uyku uyunması gerekiyor. Alerji hastalarının özellikle şuna dikkat etmeleri gerekiyor. Mutlaka birkaç günlüğüne alerji ilaçlarına ara vermeleri gerekiyor. Bizim aşıdaki amacımız şu, kişiye o mikropla ilgili bilgiyi veriyoruz ve vücudun savunma hücrelerinin o bölgeye gelmesini istiyoruz. Gelsin toplansınlar diye. Fakat alerji ilaçları ne yapıyor? Hani kolunuzda, bacağınızda kaşıntı olmasın diye o alerji hücrelerinin oraya gelmesini o ilaçlar engelliyor. Dolayısıyla o ilaçları aldığınız vakit o bölgelerde veya kanınızın içerisinde savunma hücrelerinin gelmesini engellediği için virüsle savaşınızda zayıflıklar meydana geliyor” dedi.

‘Uyumazsanız virüsle savaşınız benzeri yarıya azalır’

Doç. Dr. Nejat Altıntaş, koronavirüs aşısının uykuyla ilgili hemen şimdi bir çalışması olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Fakat daha önceki aşılarla ilgili yapılmış incelemeler var. Şunu göstermişler, yalnızca bir hafta her tarafında 6 saatin aşağıda uyuyacak olursanız ve grip aşısı olacak olursanız, grip aşısının tutma ihtimali, hani bizim aşılar amacımız nedir? Aşı oluruz, vücudumuzda antikor üretilmesini isteriz. Antikor biriksin oysa vücuda virüs girdiği zaman öldürebilsin. İşte yalnızca bir hafta 6 saattin aşağıda uyuyacak olursanız vücutta oluşan antikor seviyesi uyuyan insana kadar yüzde 50 daha eksik. Yani bu dönemde biliyorsunuz, herkesin uykusu bozulmuş vaziyette, insanlar uyumuyorlar, gece yatmıyorlar, sabahtan doğru akıcı kalkmıyorlar ister istemez. Gittiniz koronavirüs aşısı oldunuz fakat sürükleyici uyumadınız 6 saatin aşağıda uyudunuz. Sizde oluşacak antikor seviyesi yüzde 50’nin daha altındadır. O vakit uykunun en büyük faydası uyuklamak sizin koronayı yenmenize sebep olur. Huysuz takdirde vücudunuzda savunma hücreleri oluşamaz, virüsle savaşınız da sözde yarıya azalmış olur. Bunun için aşı ve sonrası asgari 6 saat uyumak önemli” diye konuştu.

‘Uykunun hayatımızda fazla önemi var’

İnsanların hayatında uykunun çok önemi olduğunu söyleyen Altıntaş, “Uyku bize hazır verilmiş, halk müziği yürümek gibi veya bisikleti uygulamak gibi değil de sözde ‘bu bana hazırlanmış verildi ben yatıyorum uyuyorum’ gibi düşünüyorlar. Fakat uykunun hayatımızda koskocoman önemi var. bir kere Alzheimer hastalığı ile ilgili fazla önemi var. Normalde bizim beynimizin içerisinde bir sıvı var, beyin omurilik sıvısı dediğimiz bir akıcı var. Bu, beynin içerisine gelir ve beyni yıkar ve beynin içerisinde alzheimera sebep olacak meteomolit ve tau dediğimiz o proteinleri oradan yıkar. Bu proteinler beyinde birikecek olursa alzheimer hastalığına sebep olur. Yalnız bu sıvının beyni yıkayabilmesi için beyin hücrelerin arasında mesafe olması gerekiyor. Lakin bu mesafe pek gizli ki mesafeden değişken geçemiyor. Sadece uyku esnasında ve derin uyku esnasında bu hücreler takriben yüzde 80 küçülüyorlar. Küçülünce aralardan kanallar oluşuyor ve beyni yıkamaya başlıyorlar” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir