Doç. Dr. Nejat Altıntaş’tan koronavirüs aşısı öncesi ve sonrası 6 saat uyku önerisi

Doç. Dr. Nejat Altıntaş'tan koronavirüs aşısı öncesi ve sonrası 6 saat uyku önerisi

TEKİRDAĞ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Sağlık Durumu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Göğüs ve Uyku Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nejat Altıntaş, yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) salgınındaki aşılamada uykunun çok kayda değer olduğunu belirterek, “Aşı ve sonrası minimum 6 saat uyumak kayda değer” dedi.

TEKİRDAĞ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Sıhhat Tatbik ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Göğüs ve Uyku Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nejat Altıntaş, yeni herif koronavirüs (Kovid-19) döneminde vücudun savunma hücrelerinin uykuyla fazla ilişkili olduğunu söyledi.

Altıntaş, “Vücudumuzda savunma hücresi dediğimiz beyaz küreler var. Beyaz kürenin aktivitesine bakmışlar. Sadece bir gün, tek bir gün 4 saatin altında uyuyacak olursan aktivitesi hücrelerinin yüzde 70 azalıyor. Bu hücre ne için gerekli? Kanser hücrelerini öldürmek için gerekli, vücudunuza giren virüsleri bakterileri öldürmek için zorunlu” dedi.

“Aşı öncesi ve sonrası 6 saat uyuyun”

Doç. Dr. Altıntaş, koronavirüs salgınında aşılamanın aralıksız sürdüğünü açıklama ederek aşı olacak vatandaşların aşı öncesi ve ardından mutlaka korunması gerektiğini kaydetti.

Doç. Dr. Altıntaş, “Aşı olmadan önce sancı kesiciler kullanılmaması gerekiyor. Çünkü ağrı kesici kullanılması aşının etkinliğini azaltıyor. İkincisi alerji ilaçlarının kullanılmaması gerekiyor. Üçüncüsü de mükemmel 6 saatin üzerinde mutlaka uyku uyunması gerekiyor. Alerji hastalarının özellikle şuna dikkat etmeleri gerekiyor. Mutlaka birkaç günlüğüne alerji ilaçlarına ara vermeleri gerekiyor. Bizim aşıdaki amacımız şu, kişiye o mikropla ilgili bilgiyi veriyoruz ve vücudun savunma hücrelerinin o bölgeye gelmesini istiyoruz. Gelsin toplansınlar diye. Lakin alerji ilaçları ne yapıyor? Hani kolunuzda, bacağınızda kaşıntı olmasın diye o alerji hücrelerinin oraya gelmesini o ilaçlar engelliyor. Dolayısıyla o ilaçları aldığınız süre o bölgelerde veya kanınızın içerisinde savunma hücrelerinin gelmesini engellediği için virüsle savaşınızda zayıflıklar meydana geliyor” şeklinde konnuştu.

“Uyumazsanız virüsle savaşınız sözde yarıya azalır”

Doç. Dr. Nejat Altıntaş, koronavirüs aşısının uykuyla ilgili az önce bir çalışması olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Daha önceki aşılarla ilgili yapılmış çalışmalar var. Şunu göstermişler, yalnızca bir hafta her tarafında 6 saatin aşağı uyuyacak olursanız ve grip aşısı olacak olursanız, grip aşısının tutma ihtimali, hani bizim aşılar amacımız nedir? Aşı oluruz, vücudumuzda antikor üretilmesini isteriz. Antikor biriksin fakat vücuda virüs girdiği zaman öldürebilsin. İşte sadece bir hafta 6 saattin aşağı uyuyacak olursanız vücutta oluşan antikor seviyesi uyuyan insana göre yüzde 50 daha eksik. Yani bu dönemde biliyorsunuz, herkesin uykusu bozulmuş vaziyette, ahali uyumuyorlar, gece yatmıyorlar, sabah içten sürükleyici kalkmıyorlar ister istemez. Gittiniz koronavirüs aşısı oldunuz lakin akıcı uyumadınız 6 saatin aşağıda uyudunuz. Sizde oluşacak antikor seviyesi yüzde 50’nin daha altındadır. O vakit uykunun en büyük faydası uyuklamak sizin koronayı yenmenize sebep olur. Somurtkan takdirde vücudunuzda savunma hücreleri oluşamaz, virüsle savaşınız da yarı yarıya azalmış olur. Bunun için aşı ve sonrası en düşük 6 saat uyumak manâlı.”

“Uykunun hayatımızda çok önemi var”

İnsanların hayatında uykunun fazla önemi olduğunu söyleyen Altıntaş, “Uyku bize hazır verilmiş, halk yürümek gibi ya da bisikleti uygulamak gibi yok de benzeri, ‘Bu bana hazırlanmış verildi, ben yatıyorum uyuyorum’ gibi düşünüyorlar. Fakat uykunun hayatımızda koskocoman önemi var. bir defa alzheimer hastalığı ile ilgili çok önemi var. Normalde bizim beynimizin içerisinde bir akıcı var, beyin omurilik sıvısı dediğimiz bir sıvı var. Bu, beynin içerisine gelir ve beyni yıkar ve beynin içerisinde alzheimer hastalığına sebep olacak meteomolit ve tau dediğimiz o proteinleri oradan yıkar. Bu proteinler beyinde birikecek olursa alzheimer hastalığına sebep olur. Yalnız bu sıvının beyni yıkayabilmesi için beyin hücrelerin aralarında uzaklık olması gerekiyor. Lakin bu mesafe pek sıcacık ancak mesafeden değişken geçemiyor. Yalnızca uyku sırasında ve derin uyku esnasında bu hücreler takriben yüzde 80 küçülüyorlar. Küçülünce aralardan kanallar oluşuyor ve beyni yıkamaya başlıyorlar” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir