DSÖ: Feci bir ahlaki çöküşün eşiğindeyiz

DSÖ: Feci bir ahlaki çöküşün eşiğindeyiz

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Sağlık Durumu Örgütü (DSÖ) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, idare kurulunun yıllık toplantısında, ‘aşı milliyetçiliği’ yapıldığı ve Covid-19 aşılarının paylaşımında ‘feci bir ahlaki başarısızlığın’ eşiğinde olunduğu uyarısında bulundu.

Sputnik’in aktardığı habere tarafından; DSÖ Başkanı Tedros, 49 yüksek gelirli ülkede 39 milyon doz aşı yapıldığını, en düşük gelirli ülkelerden birine ise yalnızca 25 doz aşı verildiğini belirtti.

Toplantıda Afrika’yı temsilci grubun Burkina Fasolu bir delegesi, az sayıda ülkenin aşı tedarikinin çoğunu silip süpürmesi aleyhinde üzüntü duyduklarını dile getirdi. 

DSÖ Başkanı, aşı dozlarının dünyaya adaletli şekilde dağıtılması gerekirken eşdeğer bölüştürme olanaklarının ciddi tehlike aşağı olduğuna dikkat çekti.

DSÖ’nün öncülüğünde Covid-19 aşılarına dünya çapında seri ve eşdeğer erişim garanti etmeyi amaçlayan COVAX küresel mekanizması, aşı dağıtımına gelecek ay başlayacak. 

Tedros, aşı alımı için geçen yıl 44, bu sene minimum 12 ikili anlaşma yapıldığını aktararak şunları söyledi:

“Bu, COVAX teslimatlarını geciktirebilir ve bütün da COVAX’ın kurulma sebebi olan önlenmesi gereken senaryoyu, yani kaotik piyasa, koordinasyonsuz tepki ve devam eden toplumsal-ekonomik keşmekeş eşliğinde stoklamayı hayata geçirebilir. Böylesi bir ‘önce-ben’ yaklaşımı, en yoksul ve en savunmasızları riske atıyor. Eninde sonunda bu nesil hareketler, pandemiyi daha da uzatmaktan başka bir şeye yaramayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir