Dünyanın en görkemli tren istasyonları… Listede Türkiye’den de iki yer var

Dünyanın en görkemli tren istasyonları… Listede Türkiye’den de iki yer var

İşte dünyanın en hoş tren istasyonları…


Grand Central Terminal, New York City, ABD

Grand Central Terminal, New York City, ABD

1913’te açılan Grand Central, defalarca şehrin ziyaretçilerini ihtişamla karşılamayı amaçlıyordu. Yüksek kemerleri ve bilye cephesi, şıklığı verimlilikle birleştiren pratik tasarımı ve reformcu mühendisliğiyle görülmeye değerinde. İstasyon Manhattan’ın Midtown’ını canlandırdı ve ülkenin finansal, ticari ve kültürel başkentinin görkemli bir anıtı olarak görüldü. Bugün New York’un en tanınmış yerlerinden biri olarak tanımlanıyor.


Chhatrapati Shivaji Terminus, Mumbai, HİNDİSTAN

Chhatrapati Shivaji Terminus, Mumbai, HİNDİSTAN

Önceden Victoria İstasyonu olarak tanıdık bu Viktorya dönemi ‘Gotik Uyanış’ başyapıtı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ve Mumbai’deki en ünlü binalardan biri. 1878’den 10 yıl daha sonra yapı edilen bu bina, İngiliz ve Hint kültürünün birbirini nasıl etkilediğinin mucizevi bir örneğidir. Bu görkemli binanın yapımı için İngiliz mimarlar, muhabere taş kubbe ve Hint saraylarına özgü sivri kemerler gibi Hint mimari geleneğine özgü ayrıntıları dahil etmek için Hintli ustalarla birlikte çalıştı.


Liege-Guillemins, Liege, BELÇİKA

Liege-Guillemins, Liege, BELÇİKA

Paris, Frankfurt ve Dortmund arasında yolculuk eden yüksek süratli trenler için önemli bir merkez olan Belçika’daki nefes kesici Liège-Guillemins istasyonu, İspanyol mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlanan çağdaş bir sanat eseri. 2009 yılında tamamlanan, beş platformu kaplayan ve 476 fitten (145 m) fazla uzanan tonozlu sırça, çelik ve beyaz beton bir kanopiye sahip.


Dunedin İstasyonu, Dunedin, YENİ ZELLANDA

Dunedin İstasyonu, Dunedin, YENİ ZELLANDA

Genel Olarak “Zencefilli Konut” olarak adlandırılan, Dunedin istasyonunun siyah bazalt kaya üzerindeki beyaz Oamaru kireçtaşı, ona karakteristik dış görünüş verir. hemen istasyon olarak kullanılmıyor olsa da Dunedin’in en önemli yerlerinden biri olmaya devam ediyor. Zemin katında bir restoran bulunuyor ve bitişiğindeki otopark her cumartesi Otago Çiftlik Sahibi Pazarı olarak kullanılıyor.


Antwerpen-Centraal, Anvers, BELÇİKA

Antwerpen-Centraal, Anvers, BELÇİKA

Antwerpen-Centraal, süslü bir yapı ve tam bir mühendislik şaheseri. 1905 yılında tamamlanan taş dolgun terminal binası, bekleme salonunun üzerindeki geniş bir kubbe ve birbirinin üstüne dört seviyede inşa edilmiş çağdaş raylarla oldukça etkileyici. Dünyanın en hoş istasyonlarından biri olarak kabul edilen bu tarihi mimarinin ve çağdaş mühendisliğin düzen içinde nasıl bir arada var olabileceğinin olağanüstü bir örneği.


İstanbul Sirkeci Tren Garı, İstanbul, TÜRKİYE

İstanbul Sirkeci Tren Garı, İstanbul, TÜRKİYE

İstanbul tarihini yaşatan bu istasyon, Doğu Ekspresi’nin doğu terminali olarak Doğu Demiryolu tarafından 1890 yılında yapı edilmiş.


Milano Centrale, Milano, İTALYA

Milano Centrale, Milano, İTALYA

80 yıldan daha uzun bir süre önce açılan istasyonun devasa cephesi, etkileyici detaylarından yalnızca biri. Washington DC’deki Union Station’dan sonra modellenen Milano Centrale, 1931’de açıldı. Bir dizi heykel ile süslenmiş olan bu bina, en çok Art Deco ve Art Nouveau olmak üzere çoğu mimari tarzın bir karışımı.


Rotterdam Centraal, Rotterdam, HOLLANDA

Rotterdam Centraal, Rotterdam, HOLLANDA

Hollanda’nın en manâlı ulaşım merkezlerinden biri olan istasyon, Amsterdam’ın Schiphol Havaalanı dek çok sayıda yolcuya hizmet veriyor. Ultra-çağdaş mimarinin bir şehir manzarasına nasıl kusursuz bir şekilde sığabileceğinin mükemmel bir örneği olan Rotterdam Centraal’ın paslanmaz çelik buruşuk çatısı şehrin kalbine işaret ediyor ve asıl salon, genelde çeşitli faaliyetler için kullanılan geniş bir kamusal alana açılıyor.


Caminhos de Ferro de Moçambique, Maputo, MOZAMBİK

Caminhos de Ferro de Moçambique, Maputo, MOZAMBİK

Bu istasyonun niçin daima dünyanın en güzelleri arasında yer aldığını çakmak çok kuvvet olmasa lüzum. Pastel yeşili Beaux-Arts dış cephesi, bilye sütunlar ve ferforje kafes işçiliği ile birlikte süslü görünümüne katkıda bulunuyor. Tren istasyonunun yanı sıra, binada bir müze de var ve uyumlu müzik etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.


Madrid Atocha, Madrid, İSPANYA

Madrid Atocha, Madrid, İSPANYA

Binanın geçmişi 1851 yılına dayanıyor ve bahçe, istasyonun genişletilmesinden önce eski tren iniş alanı olan yeri kaplıyor. Kemerli tavan penceresinin altında yaşayan yaklaşık 260 öbür türden 7.000’den fazla bitki var. Hem çevresinde fazla dağıtılmış mağazalar, kafeler ve bir gece kulübü bulacaksınız.


Amsterdam Centraal, Amsterdam, HOLLANDA

Amsterdam Centraal, Amsterdam, HOLLANDA

Amsterdam’daki Rijksmuseum’un da mimarı olan Pierre Cuypers tarafından tasarlanan istasyon, Gotik ve Rönesans Revival stillerinin bir birleşimi. O zamanlar ülkenin idareli ve kolonyal gücünü kutlamak ve yüceltmek için tasarlanan yapı ilk olarak 1889’da açıldı ve o zamandan beri kaçırılmayacak bir cazibe merkezi oldu.


Kuala Lumpur Tren İstasyonu, MALEZYA

Kuala Lumpur Tren İstasyonu, MALEZYA

Çeşitli tarzları harmanlamanın bir diğer çarpıcı örneği olan bu Neo-Mağribi binası, İslami bir dış cephe ve tipik bir Viktorya dönemi İngiliz iç mekânı, şehrin en fazla fotoğraflanan simge yapılarından bazıları. Bina inşaat halindeyken, çatı katı tasarımı İngiliz standartlarını karşılamadığı için kayda değer bir gecikme yaşanmış. Şehrin bütün yıl her tarafında sıcak ve nemli havası göz önüne alındığında, 1 metre karı destekleyebilmesi gerekiyordu, bu da öyle muhtemel gözükmüyor.


Gare de Lyon, Paris, FRANSA

Gare de Lyon, Paris, FRANSA

Fransa’nın en yoğun üçüncü durağı olan Paris’teki Gare de Lyon, 1900 Paris Fuarı için yapı edildi ve dönemin mimarisinin çok iyi bir örneği. Binanın 67 metre yüksekliğindeki saat kulesi, Place Louis-Armand’ın üzerinde yükseliyor ve Londra’daki Big Ben’in evi olan Elizabeth Kulesi’nin tarzını andırıyor. İstasyon bununla beraber 1901’den beri yolculara gıda ve meşrubat servisi yapan efsanevi lokanta Le Train Bleu’ya da ev sahipliği yapıyor.


Kanazawa İstasyonu, JAPONYA

Kanazawa İstasyonu, JAPONYA

Japonya’daki Kanazawa İstasyonu, geleneğe selam veren modern mimarinin mükemmel bir karışımı… Sembolizm ve şehrin tarihine bağlantılar hem dış hem de iç detaylarda görülebilir. İstasyonun en işaret kısmı ise, genel olarak bir Japon tapınağının girişinde yer alan geleneksel torii kapısına eş ahşap kapısı… Uzak, yapı geleneksel bir samuray kaskı şeklini alıyor. Kanazawa bir kültür şehridir ve servet niteliğindeki ahşap ve seramik el sanatları istasyon boyunca dikkat çekici ayrıntı arasında yer alıyor.


Haydarpaşa Tren Garı, İstanbul, TÜRKİYE

Haydarpaşa Tren Garı, İstanbul, TÜRKİYE

Artık kullanılmıyor olsa da Haydarpaşa, şehrin en kayda değer arma yapılarından biri ve Doğu ile Batı aralarında sembolik bir geçit. 1908 yılında yapı edilen yapı, Orient Ekspresi’nden gelen yolcuların Boğaz’ı Sirkeci Terminali’nden geçerek Türkiye’nin geri kalanına ve Bağdat’a yolculuklarına devam etmelerine müsade verdi.


Kazansky Demiryolu Terminali, Moskova, RUSYA

Kazansky Demiryolu Terminali, Moskova, RUSYA

Moskova’nın en büyük tren istasyonu olan Kazansky, bir zamanlar lüks bir restoran, derhal bir meslek sınıfı salonu, tavanları idareli kalkınmayı, yeni Sovyet cumhuriyetlerini ve emekçi yürüyüşlerini betimleme eden fresklerle buruşuk. Stillerin benzersiz kombinasyonu, iç işin, İmparatorluk Rusya’sının zenginliğini tanımlama eden Rus Devrimi’nden önce başlatılmış olmasından kaynaklanıyor.


Union Station, Chicago, ABD

Union Station, Chicago, ABD

Heybetli bekleme odası ile tanınan Chicago’s Union Station, zeminden 35metre yükseklikte, 67metre uzunluğunda, beşik tonozlu bir tavan penceresiyle ünlü. 2015 yılında istasyonun sahibi olan Amtrak, aşınmış merdivenleri Roma yakınlarındaki orijinal taş ocağından alınan mermerle başkalaştırmak de dahil elde etmek üzere tamamen yeniledi. Restorasyon 2018’de tamamlandı ve istasyon, şehirdeki birçok rehberli turun popüler durağı oldu.


Flinders Street Station, Melbourne, AVUSTRALYA

Flinders Street Station, Melbourne, AVUSTRALYA

Avustralya’daki birincil tren istasyonu olan Flinders Street, 1854’ten beri Melbourne’un kalbi diyebiliriz. Şehrin kültürel bir simgesi olan bina, Art Nouveau kubbesi, saat kulesi ve zamanla dönüşen kemerli girişi ile biliniyor. Ayrıca şehirdeki en popüler buluşma noktası.


Luz Station, Sao Paulo, BREZİLYA

Luz Station, Sao Paulo, BREZİLYA

İstasyon başlangıçta İngiltere’nin Glasgow kentinde Walter Macfarlane & Co Saracen Foundry tarafından yapı edildi, ardındaki sökülüp 1901’de bitmiş birleştirilip açıldığı Brezilya’ya taşındı. São Paulo’daki diğer saatler. Hemen, kent manzarası önemli ölçüde değişmiş olsa da istasyon, kahve ithalatının ve ihracatının şehre kayda değer bir kazanç kaynağı olduğu şehrin tarihinin bir hatırlatıcısıdır.


Hua Hin İstasyonu, TAYLAND

Hua Hin İstasyonu, TAYLAND

1910’da 6. Kral Rama döneminde yapı edilen Hua Hin, Bangkok’tan basit erişimi doğru kraliyet deniz kenarı kaçamağı haline geldi. Kasaba istasyonun etrafına kademeli olarak inşa edildi ve Avrupalı gurbetçiler bir plaj tatili için Penang ve Singapur’dan yolculuk edeceklerdi. 1926’da Hua Hin’de lüks bir otel, iki kraliyet sarayı ve dokuz delikli bir golf sahası vardı. Bugün, popüler bir turistik cazibe merkezi ve günübirlik gezi yeri…


Estamao do Oriente, Lizbon, PORTEKİZ

Estamao do Oriente, Lizbon, PORTEKİZ

Lizbon’un başlıca ulaşım merkezlerinden biri olan Estação do Oriente, platformları kaplayan Gotik esintili çelik ve sırça kafes ile tuhaf görünümlü bir yapı. İspanyol mimar Santiago Calatrava kadar 1995 yılında tasarlandı ve istasyon 1998 yılında Expo ’98 dünya fuarını kutlayan kutlamaların bir parçası olarak açıldı.


Gare de Marrakech, Marakeş, FAS

Gare de Marrakech, Marakeş, FAS

Yeni, daha büyük ve geliştirilmiş Gare de Marrakech, 2008 yılında kapılarını yolculara açtı. İstasyon başlangıçta 1923’ten itibaren bitişik bir binada bulunuyordu. Şehrin Fransız Mahallesi’ndeki Kraliyet Tiyatrosu’nun hemencecik karşısında yer alan istasyon, geleneksel İslam mimarisi ve modern malzemelerin sofistike bir karışımı ile gözlerinizi yormaz. Kazablanka ve Fes’e bağlantılar sunan istasyon, ana salonu kaplayan heybetli sütunlarla, içeriden de hoş.


Union Station, Los Angeles, ABD

Union Station, Los Angeles, ABD

Yaygın olarak büyük tren istasyonlarının sonuncusu olarak kabul edilen LA Union Station, 1939’da yapı edildi. İstasyonun kendine özgü Mission Revival tarzı, onu şehrin en öbür binalarından biri yapar. İçeride, geniş bilet salonu, Amerikan siyah cevizinden hazır ahşap bir bilet gişesi ile donatılmıştı ve devasa Art Deco avizeler hala geniş umma odasında tavandan sarkıyordu. İstasyonun birçok büyük ölçüde değişmemiş olsa da orijinal bilet lobisi hemen halka kapalı ve özel etkinlikler için kiralanmış veya bir çekim yeri olarak kullanılıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bahçelievler escort İstanbul escort beylikdüzü escort avcılar escort esenyurt escort beylikdüzü escort ataşehir escort ankara escort bayan