Eğitim-Sen’lileri de AKP üyesi yapmışlar!

Eğitim-Sen'lileri de AKP üyesi yapmışlar!

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, AKP’nin sahte üyeliklerine dair ilginç bir mesela Ordu’da da yaşandığını açıklayıp skandal olayla ilgili soru önergesi verdi.

İçişleri Bakanına dönük hazırladığı soru önergesinde, Ordu Eğitim-Sen Başkanı ve Ordu’da bir ilçe Eğitim-Sen temsilcisinin internetten yaptığı kontrolde AKP’ye aza yapıldıklarını öğrendiklerini bildiren Adıgüzel, “hayatlarında AKP’nin kapısından dahi geçmemiş” dediği iki Eğitim-Sen’linin karşılaştıkları gerçek üzerine şok yaşadığını belirtti.

Sahte parti üyeliklerinin önemli bir kabahat olduğunu ve e-devlet üzerinden üyelik iptali seçeneği konulması dışarıya hiçbir şey yapılmadığına uyarı çeken Adıgüzel, İçişleri Bakanlığı’na konuya önemli şekilde eğilmeleri için teklif verdi.

“HUKUK SKANDALI SAYILACAK VAKA NE YAZIK Kİ YILLARDIR VAR”

Adıgüzel, önergede şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’de en fazla üye sayısına sahip siyasi parti olmakla övünen Yargı ve Yeniden Yapılanma Partisi’ne yapılan böylece fazla üyeliğin sahte olduğu ortaya çıkmıştır. Daha önce Ankara’dan Rize’ye, İstanbul’dan Batman’a sahtekârlıkla kişinin bilgisi ve izni olmadan AKP’ye aza yapıldığı ortaya çıkan yüzlerce vatandaşımız olmuştur. Bunlardan bazıları kamuoyunun da tanıdığı isimler olduğunda basına düşmüş ve gündem olmuştur. İstanbul’da seneler önce Halkevleri eski başkanının AKP’ye sahtekârlıkla aza yapılmasına benzer bir örnek geçtiğimiz günlerde Ordu’da yaşanmıştır. Ordu Eğitim-Sen Başkanı ve Ordu’da bir ilçe Eğitim-Sen temsilcisi internetten yaptığı kontrolde AKP’ye üye yapıldıklarını öğrenmiş ve şok yaşamıştır. Modern bir ülkede büyük bir siyasi ve hukuki skandal sayılacak bir olgu ne eyvah ancak ülkemizde yıllardır vardır ve bu sahtekârlıkla devletimizin mücadelesi e-devletten üyelik iptali için bir temas oluşturmakla sınırlıdır. Siyasi parti üyeliği demokratik bir sistemin en hassas noktalarından biridir. Mağdur kişinin haberi deha olmayan bu üyeliği, daha sonraki siyasi ve sosyal hayatını keskin bir şekilde etkileyip geri dönüşümsüz zarara yol açabilir”

SOYLU’YA SORULAR

Adıgüzel, konuyla ilgili Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

1. Bakanlığınıza bu konuda bugüne değin kaç adet şikâyet gelmiştir?

2. Bu şikâyetler için yapılan rutin işlem nedir?

3. Yapılan şikâyetlerin siyasi partilere tarafından dağılımı nedir?

4. Ordu’da yaşanan söz konusu örnek de dâhil almak üzere bütün parti üyelik sahtekârlıklarını yapan şahısların ortaya çıkarılması ve yargıya iletilmesi için bugüne dek bir talimatınız olmuş mudur?

5. Olmadı ise, evrakta sahtecilik de dâhil elde etmek üzere o kadar çok suçu içinde barındıran bu cins işlemlerle ilgili bugüne değin niçin bir girişimde bulunmadınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir