Erdoğan’dan AB üyeliği açıklaması

Erdoğan'dan AB üyeliği açıklaması

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “AB’nin zinde bir küresel aktör olmasının önündeki en büyük engel stratejik dayanma ve vizyon eksikliğidir” değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan yaptığı açıklamada, “Türkiye, maruz kaldığı çifte standarda ve engellemelere rağmen stratejik hedefi olan Avrupa Birliği üyeliği yolunda istikrarlı tutumunu ve çalışmalarını sürdürmektedir” ifadelerini kullandı.

Erdoğan'dan AB üyeliği açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, “Türkiye, maruz kaldığı çifte standarda ve engellemelere karşın stratejik hedefi olan Avrupa Birliği üyeliği yolunda istikrarlı tutumunu ve çalışmalarını sürdürmektedir” düşüncesini dile getirdi.

Erdoğan, “Avrupa Günü” dolayısıyla yayımladığı yazılmış açıklamada, “ Avrupa bütünleşmesinin temellerini atan Schuman Deklarasyonu’nun ilanı, Avrupa Birliği’ne adaylık statümüzün kayıt edildiği 1999 yılından beri ülkemizde de ‘Avrupa Günü’ olarak kutlanmaktadır. Avrupa Birliği, geliştirdiği iki taraflı politikalarla kıtamızda ve ötesinde barışma, kararlılık ve refahın tesis edilmesine kayda değer katkılarda bulunmuştur. Ama Birlik, son dönemde, mülteci krizi, İslam düşmanlığı ve tanıdık olmayan karşıtlığı, mali ve finansal kırılganlıklar, Birleşik Krallık’ın üyelikten ayrılması ve Koronavirüs salgını gibi o kadar çok meydan okumayla aleyhinde karşıyadır. Birliği ve geleceğini korkutma eden bu sıkıntıların aşılması; dayanışmaya, işbirliğine, gözü kara ve kuşatıcı görünüm açısının baştan hâkim olmasına bağlıdır.” ifadesini kullandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Birliğin dinç bir küresel aktör olmasının önündeki en büyük engel stratejik dayanıklılık ve vizyon eksikliğidir. Ilk Kez karar alma mekanizmalarının gözden geçirilmesi elde etmek üzere, Avrupa Birliği’nin yeni bir kurumsal yapıya, yeni bir vizyona, kuşatıcı yeni bir söyleme ihtiyacı vardır. Bu maksatla bugün başlayan “Avrupa’nın Geleceği Konferansı”, dürüst bir tespitle yola çıkmış; ancak aday ülkelerin davet edilmemesi sebebiyle daha şimdiden kendisini bakımlı kalıplara mahkûm etmiştir.

Tarihi, coğrafi ve beşeri bakımdan Avrupa’nın bir parçası olan Türkiye, birliğin karşılaştığı sorunların çözümü ve etkinliğinin artırılması hususunda üstüne düşeni yapmaya hazırdır. Ülkemizin katkısı ve desteği olmadan Birliğin zinde bir şekilde varlığını devam ettiremeyeceği aşikârdır.

Hâl böyleyken Avrupa Birliği, tam üyelik yolunda ülkemize verdiği sözleri yerine getirmemiş ve üyelik sürecimiz sürekli yokuşa sürülmüştür. Bazı aza ülkelerin Türkiye’yle ikili meselelerini Birlik koridorlarına taşıması, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkilerini esir almış, Birliğin küresel tehditlerle çaba kapasitesini zayıflatmıştır. Temennimiz, Avrupa Birliği’nin Türkiye’yle ilişkilerini müşterek saygı ve güven üzerine inşa edilen, sağduyulu ve stratejik bir bakış açısıyla yürütme yeteneğini sergilemesidir.

Türkiye, maruz kaldığı çifte standarda ve engellemelere rağmen stratejik hedefi olan Avrupa Birliği üyeliği yolunda kararlı tutumunu ve çalışmalarını sürdürmektedir. Türkiye’nin üyeliği, bölgesel ve küresel düzeyde etkili, kendi vatandaşlarının yanı sıra bölgesine ve tüm dünyaya umut aşılayan bir Avrupa’nın yükselişinin önünü açacaktır.

Bu düşüncelerle “Avrupa Günü”nün, Birliğin içine düştüğü stratejik körlükten kurtulmasına vesile olmasını diliyor, ilk olarak vatandaşlarım olmak üzere, bütün Avrupalıların 9 Mayıs “Avrupa Günü”nü tebrik ediyorum.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede hakiki bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı arzetmek. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata vermek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını karşılamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de değil.

Bundan daha sonra da yolumuza benzer yükümlülük bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle kuvvetli, seninle bağımsızlık!

BirGün’e Yardım Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir