Esnaf giderek öfke biriktiriyor

Esnaf giderek öfke biriktiriyor

Salgınla geçen bir yılda gelirsiz kalan milyonlar için hakiki anlamda bir destek açıklanmadı. Türkiye Esnaf Platformu Sözcüsü Akbaş, “Esnaf da AKP’den kopuyor lakin kararsızlar birikiyor” ifadelerini kullandı.

Esnaf giderek öfke biriktiriyor

Havva Gümüşkaya

Salgının başından bu yandan alınan tedbirler en çok ufak esnafı mağdur etti. Bunların başında ise lokanta, kafe ve bar işletmeleri geliyor. Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi’nin verilerine kadar geçen yıl 99 bin 588’i, bu yılın ilk iki ayında ise 19 bin 727 esnaf faaliyetlerine son vermek zorunda kaldı.

Uzun vakit kapalı kalma, kısıtlı dönemlerde yeterince meslek yapamama gibi nedenlerle ciroları mucizevi düzeyde düşüp zarar eden esnaf, kirasını da ödeyemeyince ayrıca dükkânından oldu keza de geride borç bıraktı. Salgının başından şubat ayına dek en az 124 bin 910 esnaf iflas etti.

Türkiye Esnaf Platformu Sözcüsü Murat Akbaş ile esnafın ayrıca bir yılda gelişen psikolojik sorunlarını hem de biriken öfkesini konuştuk.

► Bir yılda neler oldu, minik esnaf neler yaşadı?
Bir yılda esnaf, işlevsiz geleceksiz ve çaresiz duruma geldi. Esnaf olmaktan çıkan bir kesim var bundan böyle. Onları işsizler ordusuna dâhil edebiliriz. Bunlar pandeminin başladığı günden bu yanlamasına yasaklar dahilinde duyuru edilen ve hiç açılmayan bar, gece kulübü gibi yerler. Bu kesimler ciddi anlamda tasfiye oldu. Bir birikimi olanlar ola ki tekrar dükkânlarını açabilir lakin büyük çoğunluğu artık dükkân açacak durumda değil. İkincisi de sahiden açılan ve kapalı olanlar. Bunlar da kafeler kafe barlar bunlar da tasfiye olmakla yüz yüzeler. Bilinçli olarak an be an bu noktaya taşındı. Hem bu kesimde iş yapanlar mevcut iktidara karşı taraf kesimlerden oluşuyor. Sigara yasakları oldu. Hatırlarsanız bundan yıllar önce yerel yönetimlerde alkol ruhsatı elde etmek için fazla ciddi zorluklar çıkarmaya başladılar. Fazla ciddi bir sorunla karşı karşıyayız hem sosyal ayrıca ideolojik keza de kültürel olarak bir baskı var.

esnaf-giderek-ofke-biriktiriyor-873774-1.
Murat Akbaş

BAĞIRIYORUZ FAKAT DUYAN DEĞIL

► Salgında desteksiz kalan fazla geniş kesimden bahsediyoruz. Bunların içinde hangi sektörler var?
Sadece Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu’na belirli 2 milyon 39 bin 195 kayıtlı esnaf var. Bunlar sadece esnaflar odasına belirli olanların sayısı. İflasla karşısında karşıyayız. Evimizin ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Aileler yıpranıyor, kopmalar oluyor. İhtiyacımınız olan tek şey idareli takviye. Çok geniş bir kesim destek alamadı. Aileleriyle birlikte az daha 25-30 milyonluk bir kesimden bahsediyoruz. Kantin, büfe, restoran, restoran, kafe, bar, berber, kuaför, kıraathane… Biliyor musunuz, Türkiye’de 700 küsur tane kıraathane var. Bu bizim bin yıllık kültürümüzün ürünü lakin hepsi yoksullukla karşısında karşıya.

► AKP iktidara geldiğinde bir esnaf partisi olduğu bahis edilirdi. Şimdi bunu anlatmak mümkün mü?
2002’den sonradan iktidara gelen AKP bir kutuplaşma yarattı. Ülke polis devletine dönüştü. İktidar, baskıyı yasaklamayı büyüttü. Bu bir parçalanmaya niçin oldu. Güç toplamak olarak düşünebiliriz. Şimdi nereye bakarsak bakalım az daha tüm kesimlerde çok ciddi tepkiler yükseliyor. Esnaf da AKP’den kopuyor ama başka bir yerde birikiyor. Kararsızlar birikiyor. Her kesimden umudunu kesmişler. Bugün gri bölge dediğimiz kararsızlar baktığımızda yüzde 36 gibi bir orana çıkmış durumda.

► İşin bir diğer boyutu da var. Bir yanda iflasla karşısında karşıya kalan esnaf bir yanda da aidat borçları silinenler…
Şu lahza 98 milyar lira işsizlik fonunda duruyor. 110 milyar dolarla başlayan Kanal İstanbul projesine ayrılan bütçe 160 milyar dolara çıkmış. Bunlar yarın öbür gün kat be kat artacak. Define Garantili yapılan yollar, bunların parasını biz ödüyoruz. Bunlara bahşedilen paralar halka verilse biz de nefes alırız. Hala bizden aidat almaya çalışıyorlar. 17 şirketin silinen ödenti borcu 4 milyar TL, 3 milyon esnafa verilen 16 milyar lira. Adalet bunun neresinde? Devlet ve halk müziği ortadan ikiye bölünmüş durumda.

HER ALANDA UĞRAŞ EDECEĞİZ

► Tam kapanmayla ilgili sürekli yeni genelgeler yayımlanıyor. Bununla ilgili ne düşüyorsunuz?
Süreci yönetemiyorlar, ülkeyi yönetemiyorlar. Turizm sektörünü açmaya çalışıyorlar. Oteller özgürlük lakin yandaki kafe kapalı. Halkın sağlığı ve durumuyla bunların bir ilgisi yok. İlk önce bizi açık bıraktılar. Paket servis yapın dediler. Devlet kendi halkına tuzak kurmaz. Bize eşdeğer davranmadılar. Açtılar 7’ye kadar. Açtık ürünlerimiz çürüdü. İşçi aylığını istiyor. Açılmasaydı bizim için daha iyiydi. Bunların hepsinin bilinçli yaptıklarını düşünüyorum. Bu kesiminin iktidar göre cezalandırıldığını düşünüyorum. Sigara yasağı döneminden bu yandan devam ediyor.

Tüm ülkeden topladılar kongreler yaptılar. Onların cenazeleri fazla değerli. Şüphesiz herkesin cenazesi fazla değerli, biz bugün bir ablamızı toprağa verdik. 12 birey vardık. Lakin onların cenazeleri için kaide yok.

Fazla ciddi bir değişkenlik var ama devasız değiliz. Kendi umudumuzu kendimiz yaratacağız. Bunun için her alanda uğraş edeceğiz.

Niçin BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve hür ortamının yeşermesine katkı maddesi arzetmek. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata dinmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını karşılamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ancak de değil.

Bundan daha sonra da yolumuza aynı mesuliyet bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize bulunma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle bağımsızlık!

BirGün’e Takviye Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir