Evlilik çetesi, bakıma muhtaç çocuğu olan veya yaşlı erkekleri hedef almış

Evlilik çetesi, bakıma muhtaç çocuğu olan veya yaşlı erkekleri hedef almış

Denizli’nin Kale ve Beyağaç ilçelerinde meydana gelen ‘Evlenme vaadiyle dolandırıcılık’ olaylarının aydınlatılması İl Jandarma Komutanlığınca geniş çaplı araştırma başlatıldı. Jandarmanın dedektifleri olan Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) ve Kale İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince 3 ay süreli maddi ve teknik takip yapıldı. Şüphelilerin Huriye Ç. (44), Meryem Y. (42), Özlem K. (23), Özcan Ç. (45) ve Hüseyin K. (65) olduğunu belirleyen jandarma ekipleri, Denizli merkezli İzmir ve Muğla illerinde aynı zamanlı operasyon düzelendi.

Düzenlenen operasyonlarda adreslerinde gözaltına alınan 5 şüpheliden Meryem Y. ifadesinin alınmasının ardından bağımsızlık bırakılırken, diğer 4 değişken Kale Adliyesine sevk edildi. Yapılan GBT sorgusunda şüphelilerden Meryem Y’nin 1, Istek K’nın 3 ve Özcan Ç’nin 2 kabahat kaydının olduğu ortaya çıktı. Savcılık sorgusunun ardındaki mahkemeye sevk edilen şüphelilerin tamamı ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mağdur erkekleri kasıt almışlar

Adliyeye sevk edilen şüphelilerin, kurban olarak kandırabilecekleri yaşlı veya evde bakıma yoksul çocuğu olan erkekleri tercih ettikleri belirlendi. Kadınları getiren erkeklerin ve olayı organize eden kadının peşin para para istediği, parayı aldıktan sonra evlenecek kadını evde bıraktıkları ve müştekinin evinden ayrıldıkları, birkaç saat sonrada evlenme amacıyla gelen kadının evleneceği şahsı bir mazeret ile evden bir şeyler almaya göndererek evden kaçtığı tespit edildi.

Parası olmayandan bono

Şüphelilerin kandırdıkları 2 mağdura evlilik için Arzu K’yi getirdikleri, parası olmayan mağdurlardan bono istedikleri ama müştekilerin kabul etmemesi üstüne suçun teşebbüste kaldığı anlaşıldı. 2020-2021 yılları arasında birçok olayı gerçekleştirdikleri kaydedilen şüphelilerle ilgili soruşturmanın derinleştirildiği, mağdur sayısının artabileceği öğrenildi.

Eren Elyesa Polat – İbrahim Yenipazarlı
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir