Faşizme karşı zafer 76. yılında

Faşizme karşı zafer 76. yılında

Faşist diktatör Hitler’in Varşova’yı işgal ederek başlattığı II. Dünya Savaşı, 76 sene önce bugün sona erdi. Milyonlarca insanın katledildiği savaşı bitiren Kızıl Ordu’nun zaferi, bütün dünya halklarına hediye edildi.

Faşizme karşı zafer 76. yılında

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Faşist dikte eden kimse Adolf Hitler, 1 Eylül 1939 günü Varşova’yı işgal ettiğinde, II. Dünya Savaşı’nı fiili olarak başlattı. Yaklaşık 60 milyon kişinin hayatını kaybettiği savaş, 76 yıl önce bugün resmen sona erdi. Faşist işgale karşısında Anayurt Savunması’nda 27 milyon yurttaşını kaybeden Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne (SSCB) ast Kızıl Ordu askerleri, Nisan 1945’te Berlin’e girdi. Günlerce süren sert muharebenin ardındaki savaşı kaybedeceğini anlayan faşist yazdıran kimse Adolf Hitler, 30 Nisan günü saat 15.30’da kendini vurdu. Cesedinin Kızıl Ordu kadar bulunmasını istemeyen Hitler, verdiği vasiyet üstüne ansız bedenini yaktırdı.

Şehrin asıl garnizonu 2 Mayıs’ta teslim olmasına rağmen bir takım Nazi birlikleri Berlin’in batı, kuzeybatı ve güneybatısında 8 Mayıs’a dek savaşmaya devam etse bile mağlubiyet kaçınılmazdı. Tüm bunlar üzerine Nazi güçleri 8 Mayıs’ı 9’una bağlayan gecede, Berlin’deki Karlhorst Askeri Eğitim Merkezi’nde, Almanya ile SSCB arasında imzalanan anlaşmayla, faşist Hitler ordusunun generalleri yenilgiyi koşulsuz kabul etti. Dokuz sene süren ve milyonlarca insanın hayatını kaybettiği savaş Kızıl Ordu göre sona erdirildi.

TARİHİN UTANÇ SAYFASI

II. Dünya Savaşı’ndan geriye doğru tüm dünya üzerinde etkileri yıllardan beri hissedilecek ağır bir ders kaldı. Dokuz sene süren kanlı savaş sırasında Avrupa’nın dört bir yanındaki Yahudiler, Romanlar, Polonyalılar, Yugoslavlar, LGBTİ+’lar, Sovyet yurttaşları, komünistler, sosyal demokratlar, Naziler göre kurulan birleştirme kamplarında katledildi. 1940-1945 yılları aralarında bu kamplarda faşist Nazi rejiminin en barbar suçları işlendi. Yaşlılar, çocuklar ve ağır işlerde çalışamayacağı düşünülen kurbanlar gaz odalarında Zyklon B gazı verilerek öldürüldü. On binlerce birey krematoryum denilen ocaklarda yakıldı. Tüm bunlar 27 Ocak 1945’te Kızıl Ordu, Auschwitz Toplama Kampı’na ulaşıp mahkûmları özgürleştirene dek bilinmemişti ve olur ya hiç ulaşmasaydı bilinmeyecekti.

Neden BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede hakiki bir demokrasi ve özgür ortamının yeşermesine katkı arzetmek. bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata aşmak, okurlarımızın daha kaliteli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi oysa de yok.

Bundan sonradan da yolumuza benzer mesuliyet bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle dinç, seninle özgürlük!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir