Fitch: Yılın ilk çeyreğinde küresel petrol talebinde daralma olabilir

Fitch: Yılın ilk çeyreğinde küresel petrol talebinde daralma olabilir

Fitch’ten yapılan açıklamada, 2021’in birincil çeyreğinde bilhassa salgınla çaba olabilmek için kısıtlamaların her yerde artırılması sonucu Avrupa ülkeleri dahil pek fazla bölgede küresel petrol talebinde marjinal bir şekilde daralma olabileceği belirtildi.

Açıklamada, “Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bir takım imalatçı ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun üretim politikaları ve salgının istikameti, bu yıl küresel petrol fiyatlarında itici güç olmaya devam edecek. Salgın sebebiyle talep her ne dek düşük olsa da üretimin azaltılması, çoğu ülkede aşılamaların başlamasının yatırımcı iyimserliğini artırması nedeniyle petrol fiyatları Ekim 2020’den bu yandan keskin bir şekilde yükseldi.” ifadeleri kullanıldı. 

Aşılama programları bütün olarak etkili ülkü gelene kadar 2021 yılının ilk yarısına dek petrol fiyatları üzerinde baskının devam edebileceği belirli açıklamada, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) bu yılın ilk çeyreğinde jurnal ortalama talebin 94,1 milyon varil seviyesinde olmasını beklediği kaydedildi. 

Çin’de idareli toparlanmanın petrol talebini desteklediği aktarılan açıklamada, petrol talebi üzerindeki itici etkinin, nüfusun kritik önemdeki kesiminin aşılanmasının tamamlanmasına değin görülmeyebileceği bildirildi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir