Floyd cinayetinden suçlu bulunan Chauvin, cezaevinin özel bir alanında tutuluyor

Floyd cinayetinden suçlu bulunan Chauvin, cezaevinin özel bir alanında tutuluyor

ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde 25 Mayıs 2020 tarihinde siyahımsı George Floyd’un gözaltına alındığı sırada boynuna baskı yapılarak öldürülmesine ilişkin eski Minneapolis polis memuru Derek Chauvin yargılandığı davada dün suçlu bulunmuştu. Suçlu bulunmasının gerisinde cezaevine nakledilen Chauvin’in, kendi güvenliği için cezaevinde ayrı bir bölümde tutulduğu belirtildi.

ABD Cinayet İnfaz Kurumu Sözcüsü Sarah Fitzgerald yaptığı açıklamada, hüküm giyene kadar dün Minnesota-Oak Park Heights Hapishane’ne nakledilen Chauvin’in kendi güvenliği için bulunduğu cezaevinin farklı bir ev birimine konulduğunu kaydetti.

Cezaevinde, genel nüfustan bölünmüş bir konut birimi olan bir yönetimle ilgili denetleme birimine yerleştirildiğini kaydeden Fitzgerald,”Güvenliği için yönetimsel tecrit statüsünde. İdari tecrit, bir kişinin genel nüfusta bulunması bir güvenlik sorunu olduğunda kullanılır” ifadelerini kullandı. Fitzgerald, Chauvin’in Hennepin County Şerif Ofisi ve Minnesota Ceza İnfaz Kurumu arasındaki bir uzlaşma yoluyla cezaevinde olduğunu kaydetti.

öte yandan Floyd’u tutukladığı sırada öldüren polis memuru Chauvin, azami güvenlikli Minnesota-Oak Park Heights Cezaevi’ne nakledilmişti. Minnesota Cezaevi Düzenleme Bölümü Sorumlusu Komiser Paul Schnell, Chauvin’in 3’üncü derece canice suçlamasıyla başlangıçta Ramsey İlçe Hapishanesi’nde gözaltına alındığını açıklamış, sonra Chauvin’in Minnesota eyaletinde bulunan azami güvenlikli Minnesota-Oak Park Heights Hapishane’ne nakledildiğini aktarmıştı.

Schnell, bu tür uygulamaların olağan olduğunu açıklama etmişti. Ayrıca Floyd davasında jüri Chauvin’i, Floyd’un ölümünde 2 derece kasıtsız cinayet, 3. derece suç oluşturan ve 2. derece adam öldürmekle suçlu bulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir