Gaziantep Emniyet Müdürü, cami içinde biber gazlı müdahale ardından emekliliğini istedi

Gaziantep Emniyet Müdürü, cami içinde biber gazlı müdahale ardından emekliliğini istedi

Gaziantep’te Alparslan Kuytul’a emrindeki Furkan Vakfı mensuplarının itikaf yapmak istemesine cami içinde biber gazlı müdahale ardındaki İl Güvenlik Müdürü Cengiz Zeybek emekliliğini istedi.

Gaziantep Emniyet Müdürü, cami içinde biber gazlı müdahale ardından emekliliğini istedi

Gaziantep Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Alparslan Kuytul cemaati üyesi kişilerin toplandığı bir camide biber gazı sıkılarak dağıtılması olayı nedeniyle emekliliği istedi. Zeybek, “emrimdeki personelin bu yanlış eyleminin ahlak sorumluluğunu” üstlendiğini bildirdi.

Gaziantep İl Güvenlik Müdürü Cengiz Zeybek, kentteki 3 camide itikaf yerine getirmek isteyen 76 kişinin gözaltına alınmasının arkasında yaşananlar üzerine emekliliğini istedi.

Sözcü’de yer alan haberde, Zeybek’in İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade’yla yaptığı telefon görüşmesinin arkasında istifa ettiği de ileri sürüldü.

Cengiz Zeybek, yazılı yorumlama yaparak, 37 yıldır güvenlik teşkilatında bağlılıkla görev aldığını belirtti. Açıklamasında pazar günü yaşananlara da değinen Zeybek, şunları kaydetti:

“1984 yılında Komiser Yardımcısı olarak başladığım onurlu mesleğimde, bahşedilen her görevi layıkıyla yerine getirmeye gayret ettim. 2009’da Kars İl Güvenlik Müdürü olarak, 17-25 Aralık 2013’te hainlerin sızdığı yargı ve güvenlik odaklı darbe girişimi ertesinde İstanbul’da Polis Başmüfettişi olarak, 19 Ocak 2014’te Adana’da hain FETÖ’cülerin MİT tırlarını arama girişiminin başarısızlığa uğratılmasında ve 15 Temmuz alçak darbe girişimi esnasında Adana Güvenlik Müdürü olarak, sonrasında Balıkesir ve en son Gaziantep’te İl Güvenlik Müdürü olarak bahşedilen emaneti yerine getirmeye çalıştım. 02 Mayıs 2021 Pazar günü Gaziantep’te, kendilerini ‘Furkan Gönüllüsü’ olarak adlandıran bir grup camilerimizde kalabalıklar halinde yığılmış, ilgililerin kararlı duruşu sonucu dağılmışlardır. Gelen istihbari bilgilere göre, itikaf bahanesiyle camilerden çıkılmayacağı, kimi oluşumların geçmişte denediği gibi ‘Sivil İtaatsizlik’ ve ‘Alternatif Cuma’ sözde bir girişim içinde olunacağı bilgisi alınmıştır. Gaziantep İl Müftüsünün 03.05.2021 günü saat 05.40’ta 40-50 kişilik grupların camileri boşaltmamakta direndiğine ve desteğe ihtiyaçları olduğuna dair talebi üstüne, tarafımdan günün nöbetçi müdürüne yeterince şiddet alarak din görevlilerine destek olunması talimatı verilmiştir.”

Cengiz Zeybek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Pandemi koşullarında alınan önlemleri çarpıtarak halkımızı kışkırtmak amacıyla İslam dininin kutsalları da istismar edilmek suretiyle bir provokasyon girişiminde bulunulmuştur. Salgın nedeniyle alınan tedbirlere uymamak; toplum sağlığını hiçe sayarak tehlikeye düşürmek olduğu gibi, dinimize göre de büyük bir vebal ve kul hakkı ihlalidir. Her gün yüzlerce kişinin vefat ettiği bir ortamda, önce sözlü ikazlarda bulunulmuş, grubun hakaret ederek eylemlerine devam etmesi üstüne kademeli olarak müdahale edilmiştir. Ancak bu haklı müdahale sırasında orada bulunmaması gereken bir personelimiz, bizim de asla kabul edemeyeceğimiz bir şekilde cami içinde biber gazı kullanmış ve derhal görevden uzaklaştırılarak sorumlular hakkında zorunlu soruşturma işlemi başlatılmıştır. Bugüne dek edindiğim devlet tecrübesi ve devir bilincim; bu haklı lakin provokatörlerin ekmeğine yağ süren bir personelin sorunlu müdahale biçimini, devletimizin ve Türk Polis Teşkilatının yıpratılmaması namına, emrimdeki personelin bu hatalı eyleminin etik sorumluluğuyla, yaklaşık 37 yıldır büyük bir şevk ve her bir meslektaşım gibi bağlılıkla tayin yaptığım Emniyet Teşkilatından 04.05.2021 günü emekliliğimi istemiş bulunmaktayım. Beni dört ilin İl Emniyet Müdürlüğüne bedel görüp itimat eden devlet büyüklerime, birlikte tayin yapmaktan onur duyduğum adli, askeri ve mülki erkan ile bütün meslektaşlarıma, bu engebeli iş yaşantım her tarafında tekrar tekrar yardım ve fedakarlıklarıyla yanımda olan eşim ve evlatlarıma, her şeyin en iyisine değer ulu milletimize şükranlarımı sunuyorum.”

Niçin BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede hakiki bir demokrasi ve hür ortamının yeşermesine katkı arzetmek. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını karşılamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz değil; iyi oysa de yok.

Bundan daha sonra da yolumuza benzer mesuliyet bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize yeralma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle dinç, seninle özgürlük!

BirGün’e Yardım Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir