Geçmişe uzanan zaman geçitleri

Geçmişe uzanan zaman geçitleri

Medeniyetlerin geçit töreni
ANTALYA MÜZESİ

Müze, Antalya sınırlarında yaşayan üç antik uygarlığa adanmış: Işık ülkesi Likya, Pamfilya ve Pisidya. Eserler Daha Aşağı Paleolitik Devir’dan Roma dönemine dek uzanıyor. Özellikle arkeoloji ve tarihseverlerin ilgisini çekecek paha biçilmez eserler var. Antalya Müzesi’ni defalarca gezme fırsatım oldu, en fazla heykel salonlarında zaman geçirmeyi seviyorum. Lahitler, tanrı ve tanrıça heykelleri, Roma dönemi heykeltıraşlığı hakkında bize fazla şey anlatıyor. Müzenin en popüler parçası Herakles Lahdi’ni görmeden dönmeyin. Lahit, 1960’larda Perge Antik Kenti’nden İsviçre’ye kaçırılıp geri getirilmişti. Müze şehrin en güzel yerlerinden birinde konumlanmış durumda. Çıkınca varyanttan aşağıda inip, meşhur Konyaaltı sahiline varıp zirvesi karlarla buruşuk Toros Dağları’nın muhteşem manzarası eşliğinde Akdeniz güneşinin tadını çıkarabilirsiniz.

Tanrılar zenginleştiriyor
SİDE MÜZESİ

Side’deki medeniyetlerin çok farklı alanlara yönlendirilmiş tanrılara tapmış olması bölgede fazla ayrı tanrılara atfedilmiş tapınaklar inşa edilmesine neden olmuş. Bu da Apollon’un ışık saçan kenti Side’yi başlı başına bir açık hava müzesine çevirmiş. Müze, 1’den 5’e kadar numaralandırılmış salonlardan ve avludan oluşuyor. Roma döneminden lahitler, frizler, sütunlar, büstler ve heykeller, Selçuklu döneminden kalma yazıtlar, kabir kitabeleri, çeşitli imparatorluklara ait sikkeler müzede göreceğiniz değerli eserler aralarında. Side Müzesi’nin en muhabere eseri zarafet, alımlılık ve bereketi simgeleyen ‘Üç Güzeller Heykeli’.

Geçmişe uzanan zaman geçitleri

Yüzyılın definesine konut sahipliği yapıyor
ELMALI MÜZESİ

Antalya’ya 1.5 saat uzaklıktaki Elmalı, çok bilinmese de tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu. Bu zenginliğin korunması ve tanıtılması amacıyla üç katlı tarihi bir yapının içinde Elmalı Müzesi yerleşmiş. Sekiz adet teşhir salonunun olduğu müzede bölgenin tarihine ışık tutan kayda değer eserler var. Elmalı ve çevresindeki antik kentlerde yapılan arkeolojik kazılardan çıkan birçok medeniyete ait izleri müzede bakmak olası. Bahçede Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait yazılı mezar taşları, sütunlar, lahitler görülebilir. Müzede en fazla dikkatimi çeken bölümlerden biri Elmalı’daki sikkelerin sergilendiği bölge oldu. Bu sikkeler yüzyılın definesi ‘Elmalı sikkeleri’ olarak anılıyor. Elmalı’nın Bayındır Köyü’nde firari kazılarda 1900 adet gümüş sikke bulunmuş; bir kısmı yurtdışına kaçırılmış oysa epey bir çabanın arkasından ülkemize iade edilmiş.

Geçmişe uzanan zaman geçitleri

Mucizeler duvarı ve balık pullarıyla süslü lahit
AZİZ NİKOLAOS MÜZESİ

Noel Baba olarak bildiğimiz Aziz Nikolaos’un hayata gözlerini yumduğu yer olarak bilinir Demre. Piskoposluk yaptığı Demre’de, bir diğer adıyla Myra’da yaşayıp öldüğüne inanılıyor. Aziz Nikolaos’ın mermerden yapılmış bir lahit içinde defnedildiği kilise abide müze olarak ziyarete açık. Müze, ülkemizin en fazla ziyaret edilenleri arasında. Bunda tanıdık olmayan turistlerin etkisi büyük. Kilisenin duvarlarında Aziz Nikolas tarafından gerçekleştirildiğine inanılan mucizeler resmedilmiş. Bu mucizeler duvarını ve Noel Baba’ya ait olduğu düşünülen balık pullarıyla süslü lahdi mutlaka görüp yakından inceleyin. Keza kilisenin güneyindeki mezar odasında hayatını anlatan 16 sahne ve 4 bayram sahnesini görebilirsiniz.

Geçmişe uzanan zaman geçitleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir