Genç kıza ısrarlı teklifin sonu, hapis cezası oldu

Genç kıza ısrarlı teklifin sonu, hapis cezası oldu

Olay, 7 Aralık 2019 günü İstanbul Sancaktepe ilçesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, işten çıktıktan sonra evine gitmek isteyen Sedef Ö. (26) adlı genç bayan, yol kenarında taksi beklemeye başladı. Bu sırada Sedef Ö.’nün yanına yaklaşan Ahmet O. (37) adlı şahıs, genç kadına 14A numaralı otobüsün bulundukları alandan geçip geçmediği sordu. Bilmediği söyleyen Sedef Ö.’nün yanından uzaklaşan Ahmet O. Bir vakit sonra kendi aracına binerek yeniden genç kadının yanına geldi. Gideceği yere bırakabileceğini söyleyerek ısrarla kendi aracına binmesini söyleyen Ahmet O.’nun teklifini kabul etmeyen Sedef Ö. ise durdurduğu taksiye binerek dehşet içinde evine içten yola çıktı.

Taksiyle evine gitmeye çalışan Sedef Ö., Ahmet O.’nun aracı ile kendisini peşine düşüp takip ettiğini fark edince paniğe kapılarak oturduğu sitenin güvenliğini aradı. Güvenliğe şart hakkında bilgi veren Sedef Ö., şahsın siteye girişinin engellenmesi için güvenlikten takviye istedi. Evine gittikten sonradan sakinleşen Sedef Ö., polis merkezine giderek Ahmet O. hakkında davacı oldu. Olayın peşinde gözaltına alınan Ahmet O. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Olayın gerisinde İstanbul Anadolu 34. Asliye Canice Mahkemesi’nde açılan davada Ahmet O.’ya ‘Kişilerin Rahatlık ve Sükunu Bozmak’ suçundan 1 ay 25 gün hapis cezası verildi. Mahkeme heyeti hükmün açıklanmasını erteledi.
Olayla ilgili konuşan Avukat Buket Nurşah Tekışık, “Huzur ve sükûn içinde yaşama, şahısların iç huzuru ve hürriyeti bakımından önem arz eden hususlardan biridir. Gerçekten suçların birçoğunun geniş anlamda şahısların refah ve sükûnunu korumaya karşın olduğunu söyleyebiliriz. Türk Canice Kanunu Madde 123’te düzenlenen kişilerin rahat ve sükununu bozma suçu ise kolaylık ve sükûnu doğrudan bozmaya yönelen fiillere aleyhinde kişilerin korunması için ihdas edilmiştir. Bu Nedenle ısrarla telefon edilmesi, ısrarla gürültü yapılması, ısrarla hukuka tutarsız başka bir davranışta bulunulması gibi rahat ve sükünu bozan suçlarda suç oluşturan hukuku yaptırımları uygulanabilecektir. Bir kimse, istemediği halde telefon edilerek özel alanına girilmesinin hukuka aykırı bir tutum olacağı şüphesizdir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir