Günde 10 bin adım gerekli mi? Harvard Üniversitesi ezberi bozdu

Günde 10 bin adım gerekli mi? Harvard Üniversitesi ezberi bozdu

ABD’de yer alan Harvard Üniversitesinden bilim insanları, günde 10 bin adım atmak yerine sadece 4 bin 400 adım yürümenin önemli hastalıklara aleyhinde korunmak için yeterli olabileceğini ortaya koydu. ’10 bin adım’ hedefinin 1960’lı yıllarda Japonya’da bir reklam kampanyası esnasında ortaya atıldığını açıklayan araştırmacılar, günde atılan 7 bin 500 adımın ardındaki egzersizin faydasının düştüğünü keşfetti.

ABD’de yer alan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yapılan farklı alanlara yönlendirilmiş fiziki aktivite seviyelerinin faydaları üzerine yapılan bir çözümleme klasik günlük adım hedefinin aşırı olabileceğini gösterdi.

bununla birlikte; fiziki aktivite, bunama ve açıklanmış kanser türleri gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya tezgâhtar olurken, herif 2 diyabet gibi durumları iyileştirebilir. Ama 10 bin adım hedefine varmak için ortalama bir insanın günde takriben iki saat yürüyüş yapması gerekiyor. 4 bin 400 adım için ise yalnızca 53 dakika yeterli.

Kökenleri pazarlama kampanyasına dayanıyor

Egzersiz, The Conversation adlı bilimsel dergide yayımlandı. Araştırmayı değerlendiren Hertfordshire Üniversitesinden alıştırma ve sıhhat fizyolojisi uzmanı Lindsay Bottoms, kökeni bir pazarlama kampanyasına dayanan 10 bin adım hedefinin gerçek faydalarının sorgulanmasının sevindirici olduğunu açıklama etti.

Dr. Bottoms, “Günde 10 bin adımlık maksat, 1965’te Japonya’da Yamasa Clock tarafından satılan bir ticari bir adımsayardan geliyor. Cihaz, 10 bin adım anlamına gelen ‘manpo-kei’ olarak adlandırıldı. 10 bin adımlık günlük kasıt reklam kampanyası olarak kullanıldı arkasından bu bütün dünyaya yayıldı. Fitbit gibi popüler zeki saatler göre günlük aktivite hedeflerine dahil edildi” ifadelerini kullandı.

4 bin 400 adım vefat riskini kayda değer ölçüde düşürdü

Harvard Tıp Fakültesinden yapılan son araştırmada 10 bin adımın yoğunluk olduğu belirtildi. Bilim insanları, ortalama olarak günde 4 bin 400 adım atmanın günde sadece 2 bin 700 adım atmaya kıyasla kadınlarda vefat riskini kayda değer ölçüde yıkmak için yeterli olduğunu buldu.

10 bin adım atmanın ilave bir faydası değil

Takım, günde takriben 7 bin 500 adımda yürümenin faydalarının en fazla seviyeye ulaştığını arkasından azaldığını buldu. Araştırmacılar, günde 10 bin adıma değin yürümenin hiçbir ek faydasını gözlemlemedi.

Dr. Bottoms, “Erkeklerde aynı sonuçların görülüp görülmeyeceği süresiz olsa da bu şart gün içinde daha artı hareket etmenin sağlığı iyileştirip ölüm riskini nasıl düşürdüğüne dair bir örnektir” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ise yetişkinlerin haftalık olarak en az 150 dakika orta yoğunlukta maddi aktivite ya da 75 dakika şiddetli bedensel aktivite yapmasını tavsiye ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir