Havadan da çok güzel

Havadan da çok güzel

Bir dudağı yerde bir dudağı gökte: AĞRI DAĞI
Resim: Özkan Çörek

Yüksekliği 5.137 metre. Heybetiyle Türkiye’nin en büyük dağı olmasının hakkını veriyor. Bu kış tırmanışa açılacak olan doğu yüzünde Serdarbulak Yaylası ve Minik Sancı Dağı var. Ağrı Havaalanı’ndan Doğubayazıt’a karayoluyla takriben 1.5 saatte ulaşılabiliyor. Yolunuz düşmüşken inşası 99 yıl süren İshak Paşa Sarayı’nı ziyaret edin, ilçenin binbir renkli pasajlarında dolaşın ve abdigör köftesi yiyin.

Havadan da çok güzel

Kalpten gelen güzellik: ARTVİN – ŞAVŞAT KARAGÖL
Resim: Alp Alper

Havadan bakıldığında yürek şeklindeki gölün her mevsimi güzel. Şavşat’a 25 kilometre uzaklıkta. Kamp ve karavan turizmi için Türkiye’nin en yerinde yerlerinden. 2015’te ‘Ağırbaşlı Büyük Kasaba’ unvanı bölge Şavşat diğer çoğu güzelliğe sahip. Giderseniz Yavuzköy, Papart Vadisi, Arsiyan Yaylası ve Kelebekler Vadisi, gibi doğal alanların yanı sıra 10’uncu yüzyıldan kalma Şavşat Kalesi, Tibet Kilisesi gibi tarihi yerleri de görün.

Havadan da çok güzel

Bu yükseklikte orman olmaz! RİZE – POKUT YAYLASI
Resim: Ekrem Doydu

Çamlıhemşin’in güneyinde, Fırtına ve Hala derelerinin oluşturduğu vadiler arasındaki plato, 2 bin 32 metre yükseklikte kurulu. Normalde 1800 metreden sonra ağaç yetişmemesine rağmen, konumu nedeniyle burada bir orman olması Pokut’u benzersiz kılıyor. Arabayla ve yaya olarak çıkılabiliyor. Doğa yürüyüşü için ideal olan Pokut Yaylası, zengin biyolojik çeşitliliğin yanı sıra emsalsiz bir sivil mimariye sahip.

Havadan da çok güzel

O tren artık gelmeyecek: EDİRNE – KARAAĞAÇ TREN GARI
Fotoğraf: Oğuzhan Ünal

Sirkeci Garı misal alınarak 1914’te yapıldı. İstanbul’u Avrupa’ya bağlayan demiryolunun en önemli istasyonlarından biri olarak mimar Kemaleddin’in tasarladığı gar, uzun süre hizmete giremedi. I. Dünya Savaşı nedeniyle sınırlarımızın dışında kaldı, Lozan’la geri alındı ve sonunda 1930’da işletmeye açılıp 1971’de güzergâh değişene dek hizmet verdi. Şimdi Trakya Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi olarak kullanılıyor.

Havadan da çok güzel

Göl ve ötesi: TRABZON – UZUN GÖL
Resim: Ekrem Doydu

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin doğa harikası Uzungöl, Trabzon’a 99, Çaykara’ya 19 kilometre uzaklıkta. Türkiye’nin yağmur ormanlarının olduğu, Soğanlı Dağı ve Kaçkar Sıradağları’nın birleşim yerinde. Uzungöl Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde toplam 59 memeli ve
250 kuş türü yaşıyor. Göl, doğal sit alanı. Etrafındaki çarpık otel yapılaşması can sıkıyor olsa da görülmeye değer bir güzellik.

Havadan da çok güzel

İstanbul’un arkadaki bahçesi: SAKARYA – SAPANCA GÖLÜ 
Resim: Oğuzhan Ünal

Göl çok eskiden Marmara Denizi’nin parçasıymış. İstanbul’a yakın yerler dendiğinde akla birincil gelen yer olsa da Sapanca’da halen keşfedilmeyi bekleyen çok şey var. Gölün kıyısında kurulu küçüklü büyüklü tesislerde, bungalovlarda konaklayabilir; ATV veya filika turu yaparak doğayla iç içe zaman geçirebilirsiniz.

Havadan da çok güzel

Eli Bol topraklar: KASTAMONU – CİDE
Resim: Oğuzhan Ünal

Rıfat Ilgaz’ın doğduğu ve romanlarını yazdığı kasaba… Homeros’un ‘İlyada’sında da “Yüksek aydın Henetlerin yurdundan geçtik; Kiteros’tan, Aycelos’tan…” biçiminde geçiyor. Aycelos bugünkü Cide. Kiteros da doğal bir liman ve günümüzde Gideros adıyla biliniyor.

Havadan da çok güzel

Suyla gelip barajla giden tarih: ŞANLIURFA – HALFETİ
Fotoğraf: Kerem Çelik

Fırat Nehri’nin kıyısındaki Halfeti 3 bin yıllık geçmişe sahip. Evvelden Rumkale olarak bilinen şehir, Halil ve Fatma adındaki âşıkların Fırat sularında ölmesiyle Halfeti olarak anılmış. Barajın yapılmasıyla yarısı sular altında kalan Halfeti’de, Rum Kale, Aziz Nerses Kilisesi, Barşavma Kilisesi görülmesi gereken yerlerden birkaçı.

Havadan da çok güzel

Bir Zamanlar nazar boncuğuydu: KONYA – MEKE GÖLÜ
Resim: Sami Yılmaz

Konya Karapınar’da sönmüş bir volkan kraterinin suyla dolmasıyla oluşan ve ortasında adacıklar olan göl, çok eskiden ‘Anadolu’nun nazar boncuğu’ olarak nitelendiriliyordu. Ovadaki tarım faaliyetleri ve kuraklık sebebiyle kuruyan göl bundan böyle yağışlı dönemlerde su toplayabiliyor. Göl adını meke kuşlarından alıyor.

Havadan da çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir