”Her yerde yetişmiyor” Artvin’de hasadı başladı

''Her yerde yetişmiyor'' Artvin'de hasadı başladı

Hopa ilçesine ast Koyuncular köyünde, Uğur Karabacak’ın “Genç Çiftlik Sahibi Projesi” dahilinde kurduğu maviyemiş bahçesinde hasat şöleni gerçekleştirildi.

Etkinliğe katılan Vali Yılmaz Zirve, 1600 kök maviyemiş bitkisinden oluşan 5 dönümlük bahçede incelemelerde bulunarak, Tarım ve Orman İl Müdürü Dursun Okur ile Karabacak’tan data aldı.

Vali Doruk, burada gazetecilere, Artvin’de 2020 yılında 44 dekar alanda 22 ton maviyemiş yetiştirildiğini söyledi.

Maviyemişin ekonomik değeri olduğuna dikkati çeken Irtifa, “Yeniden yetişmiyor. Sahil ilçelerimizin iklimi fazla kullanışlı. Biz de bunu değerlendireceğiz. İlimizde 17 likapa bahçemiz var. Bu sayının gitgide artarak artacağını da düşünüyorum.” dedi.

Boy, maviyemişin yalnızca Türkiye’de yok, uluslararası alanda da çok itibar gördüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Maviyemiş bir meyveden öte sıhhat yönüyle öne çıkıyor. Artvin tıbbi aromatik bitkilerin zenginliği konusunda Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. 2 bin 727 öbür bitki türüyle maksimum bitki çeşitliliğine sahip il. Bunların çoğu endemik tür. Üniversitemiz de aromatik bitki örtüsü konusunda ihtisas üniversitesi. Maviyemiş de aromatik bir bitki. Bu yüzden de bu konuya tartma veriyoruz.”

Etkinliğe, Hopa Kaymakamı Abdurrezzak Canpolat, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Kaçkar Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Recep Alim, İl Güvenlik Müdürü Sinan Ergen, İl Jandarma Komutanı Mustafa Kılınç, Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Akyürek, öteki ilgililer ve vatandaşlar katıldı.