Hollanda hükumeti istifa etti

Hollanda hükumeti istifa etti

Hollanda’da başbakanlığını Mark Rutte’nin yaptığı koalisyon hükûmeti, ülkede kavga yaratan çocuk yardımı skandalı nedeniyle istifa etti.

AA’nın aktardığına tarafından, Özgür ve Demokrasi İçin Millet Partisi (VVD), Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokratlar 66 (D66) ve Hristiyan Birlik Partisinden (CU) oluşan koalisyon hükümetinin istifa ettiği belirtildi.

İstifa sebebinin, aidat dairesinin gelir incelemesi sisteminde hukuka anomali yapıldığı gerekçesiyle olduğu açıklama edildi.

Koalisyon hükümetinin, 17 Mart’ta yapılacak olan genel seçime dek geçici hükümet olarak devam edeceği belirtilen haberde, bu durumun yeni müşteri koronavirüs (Covid-19) ile ilgili alınan kararları etkilemeyeceği kaydedildi.

Başbakan Mark Rutte’nin, Kral Alexander’a hükümetin istifasını resmen sunacağı aktarıldı.

Ekonomi Bakanı Eric Wiebes’in ise görevinden istifa ettiği ve geçici hükümette de ödev almayacağı bilgisi paylaşıldı.

ÇOCUK BAKIMI ÖDENEĞİ KRİZ YARATMIŞTI

Hükümet haftalık bakanlar kurulu toplantısında, Temsilciler Meclisi kadar kurulan araştırma komisyonunun çocuk bakımı ödeneğinde yapılan yanlışlıkları içeren “Güya görünmeyen haksızlık” başlığını verdiği raporun siyasi sonuçlarını tartışmak için bir araya gelmişti.

Hollanda Parlamentosu kadar kurulan araştırma komisyonu 17 Aralık 2020’de, çocuk bakım yardımı alan binlerce ailenin, devlet görevlileri kadar yanlışlıkla “sahtekar” diye yaftalandığını ve bu aileler hakkında operasyon yapıldığını ortaya çıkarmıştı.

Komisyonun hazırladığı raporda, çocuk bakım yardımı bölge aileler hakkında yapılan gelir incelemelerinde devlet görevlilerinin hata yaptığı belirtilen, bu hatalar sonucunda binlerce ailenin hileli şekilde “sahtekar” diye yaftalandığı ve ödeneklerinin kesildiği bildirilmişti.

“Yarı görülmemiş haksızlık” başlığı verilen raporda, aidat dairesinin kazanç incelemesi sisteminde hukuka anormallik yaptığı kaydedilmişti.

Raporda, çoğu aile hakkında “sahtekarlık” soruşturması açıldığına muhabere edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir