Hulusi Akar: F-35 programına dönmek istiyoruz

Hulusi Akar: F-35 programına dönmek istiyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya’dan alınan S-400’lerin denetleme sürecinin devam ettiğini, ikinci paket alımı için görüşmelerin ise sürdüğünü belirterek, bu konu sebebiyle Türkiye’ye yaptırım uygulayan ABD ile sorunun diyalog ile çözülmesi gerektiğini söyledi.

Akar ayrıca, Türkiye’nin ortağı olduğu F-35 programına dönmek istediğini vurguladı.

Ankara’da bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Akar, Türkiye’nin çoğalan riskler aleyhinde hava savunma ihtiyacının ortaya çıktığını ABD’den Patriot’u ve Fransa-İtalya yapımı SAMP-T’yi edinmek istediğini fakat bunun mümkün olmaması nedeniyle S-400’ün temini yoluna gidildiğini söyledi.

“F-35 İÇİN CİDDİ ZAMAN VE ENERJİ HARCADIK”

Türkiye’nin ortağı olduğu F-35 programına dönmek istediğini vurgulayan Akar, “F-35 için önemli süre ve enerji harcandı. Bunun durdurulması ciddi sorun. Güven bunalımı çok daha tahripkar olabiliyor. Bu nesilden nesile gidebiliyor, buna engel olmak lüzumlu. Bu dek riskin olduğu ortamda birlikteliğin imha edilmemesi, zarar görmemesi gerekli” dedi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sisteminin alınmasına aleyhinde çıkan ve bunun F-35 savaş uçağının bilgilerini alabileceği endişesi içeren ABD, geçtiğimiz yılın sonlarına dürüst Türkiye’ye yönelik bazı yaptırımlar açıklamıştı.

“ABD VE AVRUPA’DAN OLUMLU CEVAP ALAMADIK”

Akar, “ABD ve Avrupalılarla görüştük. Maliyet, teknoloji transferi, ödeme şartları, teslimat, üretim gibi konularda maalesef uygun cevaplar alamadık. Buna olumlu yanit veren Rusya’dan bunu ülkemiz için temin etmemiz gerekti” dedi.

derhal Türkiye’nin S-400’ün miktar süreci içinde olduğunu, ikinci paket için görüşmelerin devam ettiğini gösteren Akar, “Halen (birinci paket için) teftiş ve muayeneler, kabul testleri var, bunlar sürüyor… Faaliyetlerimizi planladığımız şekilde götürmeye çalışıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir