İBB’den kayıp at iddialarına yanıt

İBB’den kayıp at iddialarına yanıt

Adalar’da faytonculuğun kaldırılmasının gerisinde İBB’nin satın aldığı atların 978’nin kayıp olduğu iddiasına İBB’den tanımlama geldi.

İBB’den kayıp at iddialarına yanıt

AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cahit Altunay geçtiğimiz günlerde yaptığı basın açıklamasında İBB’nin Adalar’da faytonculardan satın aldığı atları para karşılığı sattığını iddia ederek “Yalnızca Dörtyol Belediyesi’ne gönderilen 100 at konuşuluyor. İBB’nin ihmalleri nedeniyle 978 at kayıp” diye konuşmuştu.

Konuyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) tanımlama yapıldı.

860 AT SAHİPLENDİRİLDİ

Açıklamada İBB Meclisi’nde oybirliği ile alınan karar doğrultusunda Adalar’da faytonculuğun kaldırılmasının ardından bin 179 atın İBB göre satın alındığı ve bugüne dek toplam 860 atın sahiplendirildiği kaydedildi.

İBB’den yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“2020 yılında meclis kararıyla bin 179 adet atın satın alma işlemi tamamlanmıştır. Tarafımızca bakım altındayken satın alınan gebe atlardan doğan 20 adet tayın kayda alınması ile toplam bin 199 beygir İBB uhdesinde yer almıştır.

Toplam 860 at sahiplendirilmiştir. Atların 665’si millet kurum ve kuruluşlarına, 42’si sivil toplum örgütlerine, 148’ü şahıslara, 5’i de muhtarlara sahiplendirilmiştir. Atların Adalar’daki bakımı sürecinde çeşitli sebeplerle toplam 224 at ölmüştür. İBB bünyesinde 115 adet atın bakımı sürdürülmektedir.”

ATLAR BEDELSİZ VERİLDİ, YÜKÜMLÜLÜK HALK KURUMLARINDA

İBB’nin ulus kurum ve kuruluşlarına bedelsiz devir ile verdiği atların ilgili halk kurum ve kuruluşlarının sorumluluğunda yer aldığına dikkat çekilen açıklamada “Kişi ve sivil toplum kuruluşlarına sahiplendirilen atlarla ilgili iletişim sağlanmakta, atların durumu hakkında veri alınabilmektedir. İlgili yönetmelik doğrultusunda sahipli atların takibi Tarım ve Orman Bakanlığı teşkilatınca gerçekleştirilmektedir. Atların sahiplendirilmesi ile ilgili taahhütte; atların sahiplenen kişilerce bir sene her tarafında bakımının yapılması şartı yer almakta olup, minimum bir yıl baştan başa atlara bakmayı kabul eden kişilere sahiplendirilmiştir. Ada’da kalan kurumumuza ait 115 at, İBB’nin atlı zabıta gibi farklı alanlara yönlendirilmiş hizmetlerinde kullanılmak üzere şartları iyileştirilen beygir ahırlarında yaşamlarını sürdürmektedir” denildi.

LOKAL YÖNETİMLER İSTEDİ

İBB’nin hibe ettiği atlara en büyük talebin yerel yönetimlerden geldiği belirtilerek Kastamonu, Mersin, Niğde, Nevşehir, Ardahan, Kayseri, Aydın, İstanbul, Tokat, Yozgat, Sivas, Hatay, Adıyaman ve Kütahya’da farklı alanlara yönlendirilmiş düzeydeki belediyelerin, toplam 605 atı sahiplendiği bildirildi. Bu işlemlerin yaklaşık yüzde 30’unun AK Parti, MHP ve BBP’li belediyelerce gerçekleştirildiği ifade edildi.

İstanbul, Elazığ ve Nevşehir’deki 3 devlet üniversitesine de toplam 60 at verildiği bilgisi paylaşıldı. Kayseri ve Ankara’daki sivil toplum kuruluşlarının (STK) toplam 42 cet talip olduğu anlatılarak “İstanbul, Yozgat, Kayseri ve Erzincan’dan dilekçe yapan bireylere 148 at gönderildi. İstanbul’da muhtarlıklar tarafından da 5 beygir sahiplenildi. Hayvanların yüzde 77’si millet kurumlarına gönderildi. Kalanların yüzde 17’sini bireyler, yüzde 5’ini STK’lar ve yüzde 1’ini de muhtarlar sahiplendi” denildi.

***

NE OLMUŞTU?

AKP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Cahit Altunay yaptığı basın açıklamasında, İBB göre satın alınan fayton atlarının kayıp olduğunu iddia etmişti.

Altunay, “İBB’nin satın aldığı atların İBB Meclisi’nin de onayıyla bin 200 at satın alınmıştı. Bu atların 978 her birine İBB sorumluluğunda ayrı illere gönderildi. Oysa bu atların kimler kadar, nereye, ne amaçla gönderildiği, atların akıbetinin ne olduğu muhakkak değil. Yalnızca Dörtyol Belediyesi’ne gönderilen 100 at konuşuluyor. İBB’nin ihmalleri sebebiyle 978 beygir kayıp. Biz bu işin ardına kadar takipçisi olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Egemen bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve serbest ortamının yeşermesine katkı maddesi arzetmek. böylece abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını temin etmek için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de değil.

Bundan daha sonra da yolumuza benzer mesuliyet bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize bulunma ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle zinde, seninle hür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir