IMF Türkiye’ye ilişkin tahminlerini açıkladı… “2021’de yüzde 6 büyüme olacak”

IMF Türkiye'ye ilişkin tahminlerini açıkladı...

Milletlerarası Para Fonu İMF, Türkiye’nin salgın döneminde uyguladığı son politika müdahalesinin ekonomide belirgin bir toparlanmaya yol açtığını açıkladı. Türkiye ekonomisinin 2021 yılında yüzde 6 büyümesinin beklendiğini duyurdu.

İMF, 4’üncü madde konsültasyonu kapsamındaki denetimin öncü bulgularını bir raporla açıkladı. Rapora kadar koronavirüs salgını, tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’yi de etkiledi. Bu dönemde seri para ve kredi büyümesinden uzaklaşan son politika dönüşünün memnuniyetle karşılandığını açıklayan İMF, ama bunun aynı zamanda evvelden var olan kırılganlıklara aleyhinde aklıselim olma riskini de beraberinde taşıdığına uyarı çekildi.

Uygulanan politikaların yapısal reformlarla birleştirilmesi tavsiyesinde de yer alan İMF, reformların salgının uzun vadeli etkileri, iş gücü piyasası ve kurumsal borçların azalmasına odaklanmasını önerdi.

Milletlerarası Para Fonu IMF, 2020 sonlarından itibaren oluşturulan sıkı para politikasını da olumlu karşıladı. Türkiye ekonomisine ilişkin tahminlerini de paşlayan İMF raporunda, “Ekonominin 2021’de pozitif büyümeye devam etmesi bekleniyor.” ifadesi kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir