İstanbul’da sahte altın operasyonu: 9 yabancı uyruklu zanlı böyle yakalandı!

İstanbul'da sahte altın operasyonu: 9 yabancı uyruklu zanlı böyle yakalandı!

Durum, 19 Nisan Pazartesi günü Beşiktaş’ta bir otelde meydana geldi. İddiaya kadar, Burhan Ö. Aksaray’da bir ay önce bir kişiyle tanıştı. Şüpheli kişi, Burhan Ö.’ye Afrika ülkelerinden Türkiye’ye altın soktuğunu ve piyasa değerinin altında satacağını söyledi. sonra belirsiz, Burhan Ö.’yü 19 Nisan Pazartesi günü arayarak “Bana altınlar geldi, almak istersen Beşiktaş’ta oteldeyim gel görüşelim” diyerek çağırdı. Şüpheliler, otelde buluştukları Burhan Ö. ve eşine getirdikleri bakır dolgun küçük madenleri altın olduğunu söyledi. Altınları 50 bin dolardan 35 bin dolara satmak istediklerini söyleyen şüpheliler, güven için yanlarına bir tedarik hakiki altın alarak, Burhan Ö.’nün kuyumcuya gitmesini söyledi. Gerçek altınları alan Burhan Ö.’nün eşi kuyumcuya giderek verilen altınların gerçek olduğunu anlayınca 20 Nisan Salı günü her tarafta otele giderek altınları olmak istedi. Burhan Ö. ikinci buluşmada 4 kilogram sahte altını toplam 130 bin dolardan satın aldı. Bu sırada bir kere daha harekete geçen dolandırıcılar, foyalarının ortaya çıkacağından korkarak kendilerine verilen 130 bin doları el çabukluğuyla sahtesiyle değiştirdi. Sahte paraları kasaya koyan şüpheliler 130 bin doları alarak bir bahaneyle odadan çıktı. Aradan bir müddet geçtikten daha sonra kuyumcuya giden eşi, Burhan Ö.’yü arayarak altınların sahte olduğunu öğrenirken, kasayı açan Burhan Ö. de paranın sahte olduğunu anladı.

Kıskıvrak yakalandılar

Burhan Ö. durumu anında polise bildirdi. Gelen ihbar üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri konuyla ilgili çalışma başlattı. Çevredeki güvenlik kameralarını inceleyen ekipler şüphelilerin önce eşkalini daha sonra kimliğini saptama etti. Polis şüphelilerin kaldığı ikameti tespit ederek 20 Nisan salı günü adreslerine aynı zamanlı işlem düzenledi. Yapılan operasyonda 9 belirsiz gözaltına alınırken yapılan ev aramalarında, fazla sayıda sahte dolar, euro ve sahte para basmada kullanılan alet ele geçirildi. Asayiş Şube Müdürlüğüne getirilen şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan Adliyesine sevk edildi.
Böyle görüntülendi
öte yandan mağdurların otelden çıktığı anlar ve ele geçirilen sahte döviz ve sahte para basmada kullanılan makineler görüntülendi.

Hasan Zahid Ezim
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir