İstek Vakfı’ndaki ‘cinsel istismar’ davasında beraat kararı

İstek Vakfı’ndaki ‘cinsel istismar’ davasında beraat kararı

Kartal’da etkinlik belirten İstek Vakfı Özel Uluğbey Okulu’nda 2017 yılında yüzme eğitimi öğretmeni S.A.’nın (35) 5 yaşındaki kız çocuğu S.A.A.’ya karşın cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 17 buçuk yıla değin hapis istemiyle yargılandığı davanın karar duruşması görüldü.

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz davalı S.A. ve avukatları katılırken, mağdur çocuğun ailesi ve avukatları da salonda hazırlanmış bulundu. Duruşmaya, Bayan ve Demokrasi Derneği (KADEM) avukatları da katıldı.

Duruşmada laf bölge mağdur çocuğun ailesinin avukatları, sanığın cezalandırılmasını ve cezada herhangi bir indirim uygulanmamasını istedi. Son savunması ve sözü sorulan sanık S.A., “Mağdura yönelik hiçbir eylemde bulunmadım. Üzerime atılı suçu işlemedim. Beraatime karar verilmesini istek ederim” dedi.

Beraat etti

Davayı karara bağlayan duruşma heyeti, sanığın “çocuğun cinsel istismarı” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarını işlediğine ilişkin mahkumiyetini gerektirir her türlü şüpheden uzak, belirlenmiş ve inandırıcı kanıt elde edilemediği gerekçesiyle beraatine hükmetti.

Mahkeme Başkanından muhalefet şerhi

Karara Mahkeme Başkanı Canan Demircanlı, muhalefet şerhi koydu. Şerh yazısında, olaya ilişkin kamera kaydı görüntüsü saptama edilememişse de bu nesil suçların kuytu olarak işlenmesi ve büyük kısmında delil elde etme imkanının fazla zorlama olması gözetildiğinde mağdurun aşamalarda değişmez beyanlarının gerçeği yansıttığı belirtildi. Yüzme öğretmeni olan sanığın 5 yaşında olan ve uyku saati bulunmayan mağduru, kendisinin ve mağdurun gitmemesi gereken uyku odasına götürdüğü kaydedildi. Çocuğun öğretmeni olan sanığın ‘12 yaşından ufak çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ suçlarından cezalandırılması gerektiği vurgulandı.

KADEM avukatlarından tanımlama

Duruşmada sonrası KADEM namına yorumlama yapan avukat Canan Sarı, “Dava konusu olayın gerçekleştiği ve sanığın çalıştığı İstek Vakfı ve okul yönetiminin suçlama sürecinin en başından beri yargılamaya yönelik engellemeleri ve delil karartma çabalarına rağmen 4 yıl kadar süren yargılama sonucunda sanığın beraatine karar verilmesi adalete olan inancımızı sarsmıştır” dedi.

“Kararın bozulması için İstinaf Mahkemesi’ne başvuracağız”

Olay gününe ilişkin görüntülerin bilinçli bir şekilde ortadan kaldırıldığını ve olaya şahitlik edebilecek kişilerin zorlama ile korkutulduğunu söyleyen avukat Sarı, “Tüm bunlara rağmen sanığın beraatine karar verilerek, taciz mağduru çocuğun ısrarlı ve tutarlı ifadesi, elde edilen öteki deliller ve gösterilen tüm çabalar görmezden gelinmiş, failler cezasız bırakılmıştır. Böylesi bir davada, bütün suçlama sürecinde bir gün zeka tutuksuz kalmayan, gerisinde da temize çıkma kararı verilen davalı hakkındaki kararın bozulması için İstinaf Mahkemesi’ne başvuracak ve bundan sonraki sürecin de takipçisi olacağız” diye konuştu.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Kartal’da İstek Vakfı Özel Uluğbey Okulu’nda yüzme öğretmeni olan S.A.’nın öğrencisi olan S.A.A.’ya 2017 yılı Ekim ayında hoca-öğrenci ilişkisini aşacak nitelikte yakınlaştığı anlatıldı. Mağdure S.A.A.’yı öteki çocuklardan ayırarak uyku odasına götürdüğü, mağduru uyku odasında alıkoyduğu ve mağdura karşın cinsel saldırıda bulunduğu belirtildi. İddianamede, tanık beyanları ve adli tıptan gelen fiziksel ve psikolojik çözümleme sonuçlarına göre direkt mağdurun cinsel istismara uğradığına dair tıbben kesin bir karara varılmadığı kaydedildi.
Mağdura konuya ilişkin sorular sorulduğunda ve anlatımlarında çizimlerle cinsel bölgeleri gösterebildiği, sanığın resmini çizerken yüzünü karanlık çizdiği, geceleri ağlayarak kalktığı, duş aldırırken soyunmaya direndiği şeklinde tepkiler verdiği vurgulandı. Davalı S.A.’nın, “12 yaşından minik çocuğun cinsel istismarı” ve “12 yaşından küçük çocuğu hürriyetinden mahrum kılınması” suçlarından 9 yıl 6 aydan 17 yıl 6 aya dek hapsi istendi.

Gamze Erdemir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir